40 meter kloakseparering på to timer
Der blev hverken knækket grene eller græsstrå, da VAM A/S på to timer trak 40 meter nye kloakledninger for Favrskov Forsyning gennem en gammel tilgroet have
Den blå barnecykel ligger midt på græsplænen sammen med en rød skub-dig-frem plastic motorcykel, og i skellet står kraftige blomstrende buske, høje flotte graner og en kæmpe blodbøg. De kan meget vel være fra 1950, hvor huset blev bygget, og de står i et bredt bælte lige oven på de 40 meter kloakledning langs grunden, som Favrskov Forsyningsselskab vil have adskilt med to nye ledninger til regnvand og spildevand.Men det gør alt sammen ikke noget. For Kim Nielsen fra entreprenørfirmaet VAM A/S, der skridter ned gennem haven iført sin blå sikkerhedshjelm med en rørtang i sin murerspand, har sit eget hul nede bag i haven. Han har ikke brug for mere, for han skal slet ikke grave, men trække de to nye rør gennem det gamle kloakrør med den såkaldte ’Pipeburster’ metode.
- Det ville være vanvittigt at grave i denne her flotte gamle have, hvor vi først skulle hyre folk til at fælde træerne og fjerne rødder, før gravemaskinen kunne komme til. Og for dem, der bor her, vil haven aldrig blive den samme igen, uanset hvor mange nye små træer vi genplanter ind mod naboen. Desuden vil arbejdet formentlig tage to uger, hvor vi nu kan gøre det på tre arbejdsdage, siger Kim Nielsen, der som formand skal styre slagets gang.
- Det ville være vanvittigt at fælde træerne og grave 40 meter i denne flotte gamle have. Haven vil aldrig blive den samme igen, uanset hvor mange nye små træer vi genplanter ind mod naboen, siger Kim Nielsen.
Arbejder ubemærket
De tre dage er i grove træk fordelt på én til at grave de to huller og føre det stålrør gennem kloakken, som skal trække flæk-hovedet med de to nye ledninger efter sig, én dag til at trække ledningerne og endelig én dag til kloaktilslutning og færdiggørelse. Her på Skolevangen 6 i den østjyske by Ulstrup var hullet, som Kim Nielsen nu er nede i, der faktisk allerede. De har nemlig også skiftet 110 meter hovedledning, der løber langs hovedvejen ned og over på den anden side af rundkørslen.
- Det gjorde vi på samme måde, så ud over at det var langt hurtigere end traditionelt gravearbejde på en skråning, så slap borgerne for, at vi skulle spærre rundkørsel og vejen af for trafik. De fleste har sikkert ikke en gang lagt mærke til det, for de kunne jo køre oppe på vejen samtidig med, at vi trak rør nede under i jorden. Desuden er der både tid og penge sparet ved, at vi ikke skulle genetablere skråning, asfalt, autoværn og den grønne beplantning, fortæller Kim Nielsen.
Kim Nielsen gør Pipeburster maskinen klar til at trække de nye ledninger i det gamle kloakrør, der løber nede i jorden tværs gennem den gamle have.
Sparer diesel og CO2
Klokken 12 er ’Pibebursteren’ nede i hullet monteret til stålrøret, hydraulikslangerne tilsluttet, hydraulikstationen oppe langs vejen startet, og arbejdet med at trække de nye ledninger går i gang, mens gravemaskinen står stille. Og det er ikke, fordi Kim Nielsen ikke kan lide at grave med store maskiner. Han bestilte sådan set ikke andet indtil for lidt over et år siden. Her blev han inviteret med som håndmand på en sag, hvor firmaet brugte udstyret for første gang. Her blev han så begejstret, at han fik lov at arbejde med det fast. En af grundende til at VAM A/S bruger ’Pipeburster’ metoden er ifølge Kim Nielsen også at de arbejder aktivt med at sænke deres CO2 udledning.
- Tag de tilsammen 150 meter, vi har været i gang med her. Der bruger vi måske 20 liter diesel, hvor vi ellers ville have brændt op mod 1.000 liters diesel af ved flere ugers gravearbejde.
Præcis klokken 12 begynder Kim Nielsen at trække flækhovedet gennem det gamle kloakrør med de to nye større rør til regnvand og spildevand efter sig.
Halv pris på arbejdet
Projektleder Morten Bech-Lønborg fra VAM A/S er også kommet. Han fortæller, at selv om Favrskov Forsyningsselskab ikke kendte til metoden, så var de med på forslaget med det samme.
- De undgår, at borgerne får en masse gener, mens arbejdet står på og får en kloakseparering, der er præcis ligeså stærk og fremtidssikret som ellers. Desuden ender det arbejde, der ville have kostet 300.000 kroner, nede på omkring 150.000 kroner. En besparelse vi ifølge partnerskabsaftalen deler.
Morten Bech-Lønborg tror imidlertid ikke altid, at besparelsen i forhold til traditionelt gravearbejde vil være så stor. Det afhænger helt af forholdene ude på opgaven.
- Det er heller ikke altid, at det er den smarteste metode. Det vil gå op i hat og briller, hvis vi for eksempel har 20 stik, hvor vi alligevel skal grave ned på en 50 meter ledning. Men vi har store forventninger til, at vi vil få flere og flere opgaver med denne her metode. Især nu hvor det også er blevet muligt fra brønd til brønd hos private, der bliver pålagt at kloakseparere inden på deres egen grund.
Præcis to timer
Klokken er 14, da flæk-hovedet kommer til syne i hullet efter at havde pløjet sig 40 meter gennem det gamle kloakrør med de nye rør efter sig. Det har taget præcis to timer, så Kim Nielsen er godt tilfreds. Anders hæver ’Pipebursteren’ op fra hullet med gravemaskinen, mens Peter, der er anlægsstruktørlærling, hjælper til. Kim Nielsen tror også på, at der kommer flere private kunder, og han har da også været med på en opgave fra brønd til brønd i Tarm, hvor de trak 7,5 meter ledning med de nye modulrør. Men foreløbigt hedder næste stop Aalborg, hvor han har en sag, hvor der både er et halvtag i vejen, et stort fliseareal samt et område med nylagt asfalt.
- Der er aldrig to opgaver, der er ens. Tit skal jeg lige hjem og tænke lidt for at finde den bedste løsning. Det er det, der gør arbejdet så spændende. Men både i Aalborg og mange andre steder er det en fornøjelse, når vi kan trække det hele nede i jorden uden at gøre skade på omgivelserne.
Tekst og foto: Johannes H. Nørgård
Fakta:
40 meter separat kloakering til regnvand og spildevand, hvor det eksisterende kloakrør på 150 mm skiftes til en 200 mm regnvandsledning og 160 mm til spildevand. Her bruger VAM A/S ikke brønd til brønd metoden, men har valgt at grave hul ude i vejen og bag i haven, fordi det er en hovedledning med flere tilslutninger.
Med den opgravningsfri ’Pipeburstermetode’:
4-5 timer: Opstilling af udstyr
2 timer: Trækning af nye ledninger
3 timer: afmontere udstyr
2 dage til opgravning af to huller og tilslutning og reetablering.
Cirka 3 dage i alt.
Traditionel med opgravning hele vejen:
Her ville et firma skulle hyres ind til at fælde træerne, og bagefter skulle der graves 40 meter ned til cirka tre meters dybde. Heldigvis er jorden her sandet, så den skulle ikke som mange andre steder køres væk og udskiftes med nyt. Endelig skulle der genetableres med nye unge træer.
Cirka 14 dage i alt.
SE MERE OM METODEN, DER OGSÅ FUNGERER FRA BRØND TIL BRØND HELT UDEN AT GRAVE: http://bygtek.dk/artikel/kloak-afvanding/ny-kloakmetode-kan-spare-boligejere-for-kmpeudgift
Løsningen med 'pipeburster' -metoden skåner ikke kun boligejerne, men også den offentlige trafik, som her hvor der er kloaksepareret tværs over rundkørslen og videre op af vejen uden på noget tidspunkt at skulle spærre af for trafikken.
Forsyningsselskab: Fantastisk løsning
Favrskov Forsyning er begejstret for den opgravningsfri metode, for den sparer forbrugerne for udgifter og borgerne i de berørte områder for géner
Den centrale del af Ulstrup skal have adskilt regnvand og spildevand i separate ledninger; især for at beskytte Gudenåen for overløb af urenset spildevand efter skybrud og kraftig regn.
Favrskov Forsyning står for arbejdet, der har været undervejs i flere år, hvor de overordnede planer har været oppe at vende på borgermøder, ligesom de enkelte etaper drøftes i partnerskabet med VAM A/S, inden de sættes i gang.
- Det hjælper de praktiske folk ude i marken, så det er en stor fordel, at de er tidligt på banen med forslag til, hvordan tingene skal løses. Og VAM A/S er rigtig gode til at se andre metoder, og vi har stor tillid til dem, så da de forslog denne her opgravningsfri metode, var vi helt med på, at det skulle vi da prøve, fortæller forsyningschef i Favrskov Forsyning, Lone Bejder.
Godt for borgerne
Det har hun ikke fortrudt. Det har vist sig at være rigtigt godt for økonomien i projektet, hvor hver en sparet krone er væsentlig, da det hele jo i sidste ende skal finansieres af forbrugerne. Men vigtigt er det også, at borgerne bliver generet mindst muligt.
- Det kan ikke skjules, at når vi sætter arbejder i gang, så er der situationer, hvor vi fylder rigtig meget. Men når det foregår opgravningsfrit som her, så bemærker borgerne det ikke. Og der, hvor de graver et hul, er de hurtigt væk igen. I modsætning til almindelig opgravning, hvor for eksempel Skolevangen ville have været lukket for trafik i flere uger, slutter Lone Bejder.