Bygma Yellow Week
Bygma YELLOW WEEK
Tagrenovering med asbest på skole i Solrød

Tagrenovering med asbest på skole i Solrød

Tagene på Munkekærskolen i Solrød er asbestholdige. Derfor vil materialerne i forbindelse med en tagrenovering blive fjernet forsvarligt af eksperter

Af Dan Bjerring

Der er konstateret asbest i tagplader og støv i ubenyttede tagrum på Munkekærskolen i Solrød syd for København. Asbesten vil blive fjernet forsvarligt af eksperter på området i forbindelse med udskiftningen af skolens tage.

Dansk Miljøanalyse har udført yderligere undersøgelser af støv fra skolens indvendige områder for at sikre, at asbesten ikke har spredt sig fra tagene til resten af skolen.

60 repræsentative stikprøver, som er fordelt ligeligt på alle Munkekærskolens indvendige områder, viser ingen spor af asbest. Der er derfor ikke fundet spor af asbest andre steder på skolen end i tage og de ubenyttede tagrum - og der er ikke konstateret asbest i nærheden af elever og medarbejdere, hverken i skolens klasselokaler, kontorer, grupperum eller øvrige opholdsarealer.

Asbestpartiklerne skal ikke kunne spredes
Direktør Dorthe Saabye understreger, at kommunen tager situationen meget alvorligt og er i tæt kontakt med Dansk Miljøanalyse og andre eksperter for at kunne håndtere asbesten på den mest hensigtsmæssige måde.
Den endelige planlægning af arbejdet med at udskifte Munkekærskolens tage er stadig i gang. Arbejdet bliver udført med et særligt hensyn til, at tagplader og støv i tagrum er asbestholdige. Der er således planlagt initiativer, som skal sikre, at asbestpartiklerne ikke spreder sig hverken udendørs eller indendørs.

Varetages af eksperter
Håndværkerne på byggeriet skal bære de nødvendige værnemidler - som heldragter og særlige åndedrætsværn - og arbejdsområder vil være indkapslet, indtil asbesten er fjernet forsvarligt.

Håndteringen af de asbestholdige materialer bliver varetaget af eksperter på området og i overensstemmelse med Arbejdstilsynets retningslinjer for håndteringen af asbest.

Skolen fortsætter
Dansk Miljøanalyse vurderer, at når taget udskiftes, kan de asbestholdige tagplader indkapsles og dermed blive fjernet forsvarligt, uden at det er til fare for hverken eleverne, medarbejderne på skolen eller håndværkerne:

- Den vurdering stoler vi på, og derfor er vi indtil videre trygge ved at lade dagligdagen fortsætte på skolen, siger Dorte Saabye.

Fakta
Det er i Munkekærskolens tagplader og i støvet i ubenyttede tagrum, at prøver har vist spor af asbest.

Asbest er et naturligt mineral, som førhen var meget anvendt i byggematerialer og til isolering. Der er siden kommet forbud mod at bruge asbest eller asbestholdige produkter.

18/1 2024
  • Arbejdstilsynet er helt til grin

    Arbejdstilsynet er helt til grin

    entreprenoer ›Rejsearbejder.dk rejser voldsom kritik af loven om entreprenørstop. Arbejdstilsynet skal holde en byggeplads under observation i fire uger, før der skrides ind med entreprenørstop
  • Femdobling af udenlandske byggearbejdere

    Femdobling af udenlandske byggearbejdere

    nedrivning-og-miljoesanering ›Danske Byggefag efterlyser mere kontrol, bedre tilsyn, nationalt id-kort og flere sociale klausuler
  • Murerne er på den grønne jobgren

    Murerne er på den grønne jobgren

    entreprenoer ›Bygge- og anlægsbranchen har haft en ekstremt positiv udvikling i ledigheden med en generel nedgang i ledighedsprocenten
  • Fradrag kan stoppe dumping af asbest i naturen

    Fradrag kan stoppe dumping af asbest i naturen

    nedrivning-og-miljoesanering ›Dansk Håndværk vil gøre det billigere at få fjernet asbest ved at give fradrag til opgaven. Samtidigt skal det offentlige stramme skruen overfor dem, der overtræder reglerne
  • Næsten 500 virksomheder har fået asbestautorisation

    Næsten 500 virksomheder har fået asbestautorisation

    nedrivning-og-miljoesanering ›Autorisation blev 1. januar 2025 et krav for virksomheder, der arbejder med nedrivning af asbest. En sådan har hundredevis af virksomheder nu fået i hus
  • Sikkerheden skal være i orden

    Sikkerheden skal være i orden

    nedrivning-og-miljoesanering ›En uafhængig brandtest fra Force Technology bekræfter, at SPS Fiberforsegler fra Two Teknik ikke er antændelig, hverken i koncentreret eller fortyndet form. Produktet anvendes til asbestsanering
  • Metodiske svagheder i evaluering af brand- og konstruktionscertificering

    Metodiske svagheder i evaluering af brand- og konstruktionscertificering

    tilbygning ›Evalueringen af certificeringsordningerne for brand og konstruktioner forventes inden for de kommende måneder
  • Fokus på arbejdsulykker i bygge-anlægsbranchen

    Fokus på arbejdsulykker i bygge-anlægsbranchen

    byggeri ›Arbejdsmiljøaftalen afsætter 1,3 milliarder kroner over fire år til forbedring af arbejdsmiljøet. Heraf er der afsat 31,2 millioner kroner til en handlingsplan mod arbejdsulykker i tre brancher