Producentansvar er et bureaukratisk helvedeAI-genereret tegning

Producentansvar er et bureaukratisk helvede

De meget omtalte regler om producentansvar handler ifølge TEKNIQ ikke kun om gebyr for emballage. Der skal i mange tilfælde også betales gebyr for selve produktet.

AF Dan Bjerring

Ifølge TEKNIQ lever et meget stort antal virksomheder i uvidenhed om reglerne for producentansvar. Det forbindes af mange med det emballagegebyr, som blev indført sidste år, men det er ikke nok. Det gælder nemlig ikke kun det materiale et produkt er pakket ind i, men ofte lige så meget produktet selv.

Virksomhederne har faktisk pligt til at lade sig registrere og betale gebyr, hvis de sælger produkter, der er omfattet af reglerne, og ofte vil de skulle registres for flere forskellige typer af producentansvar - hos flere forskellige organisationer.

Det mangler mange virksomheder, fordi de ikke ved, at de har et ansvar, eller har opgivet at sætte sig ind i de bureaukratiske og omfattende regler.

Gælder mange produkter

Der er producentansvar – og dermed pligt til betaling af gebyr – for følgende produkter:

• Emballage

• Engangsplast

• Elektronik – produkter og udstyr, der virker ved strøm

• Batterier – små og store bærbare batterier, industribatterier samt bilbatterier

• Fiskeredskaber af plast

• Biler – såvel nye som brugte

Skal være medlem af kollektiv ordning

For visse typer af producentansvar stilles der krav om medlemskab af en kollektiv ordning, ligesom der i visse tilfælde fordres en revisorerklæring om de opgjorte og indberettede mængder.

En virksomhed skal registreres for hver enkelt type af producentansvar, som den er omfattet af.

En virksomhed, der importerer og sælger en fjernstyret legetøjsbil, der kører på batterier, skal således med al sandsynlighed registreres for såvel den emballage, som bilen sælges i, som for elektronik og for batterier. Altså registreres i tre systemer.

Haveredskaber

På samme måde skal en virksomhed, der importerer og sælger elektriske haveredskaber, som eksempelvis plæneklippere og motorsave, registreres for både emballage, for batterier og for elektronik.

I forhold til sidstnævnte skal virksomheden vurdere, hvilken del af produktet eksklusive batteriet, der skal medregnes, når vægten af produktet skal indberettes.

Volder virksomhederne besvær

Ud over gebyrernes størrelse, som varierer fra ordning til ordning, og besværet med indberetning af de relevante mængder, er der en række andre problemer med reglerne om producentansvar, som volder virksomhederne besvær.

Arbejdsopgaven med indsamling af bagvedliggende dokumentation for produkternes type og indhold er ofte omfattende, men nødvendig, hvis man ønsker at minimere gebyrerne mest muligt.

Derudover kæmper mange virksomheder med helt lavpraktisk at få identificeret de produkter, der skal betales gebyr af og få opgjort den relevante vægt samt med at få etableret de interne procedurer, der er nødvendige for at kunne administrere og agere i overensstemmelse med reglerne.

En dårlig idé

Nogle virksomheder føler sig formentlig fristet til ikke at gøre noget eller til at udskyde arbejdet med registrering og håndtering af reglerne.

Det er dog en dårlig idé - dels fordi manglende registrering kan medføre en bøde, men også fordi virksomheden kan blive opkrævet gebyr tilbage i tid, når registrering er på plads, og det kan føre til voldsomme efterregninger.


26/4 2026
  • Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

    Danske soldater har arbejdet på grønlandsk infrastruktur

    byggeri ›Arctic Endurance Hold 5 har blandt andet har udført opmålinger af fire store broer over vejtunnelrør og bortsprængt sten og klippestykker, der har været en torn i øjet på lokalsamfundet i årevis
  • Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

    Wammen vasker hænder i den politiske håndvask

    politik ›Boligsælgere risikerer uforskyldt millionregning årtier efter deres salg af bolig for noget, de IKKE er skyld i. Det vil justitsminister Nicolai Wammen ikke gøre noget ved
  • Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

    Skærpet kontrol af producentansvar skal sikre fair konkurrence

    politik ›Klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa (RV) advarer mod, unfair konkurrence fra virksomheder, der undlader at registrere sig eller indberetter for lave emballagemængder
  • Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

    Tom Erhvervspulje skader grøn omstilling

    politik ›De højere energipriser presser ifølge en række organisationer ikke mindst danske SMV'er. Men Erhvervspuljen, der har til formål at understøtte SMV'ernes investeringer i lavere energiregninger, er tom
  • 47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    biler-til-byggebranchen ›Varebilsmarkedet er blevet tydeligt mere elektrisk i første halvår af 2026. Flere end 40 procent af de nyregistrerede varebiler var eldrevne
  • 200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

    200 millioner kroner ekstra i Varmepumpepuljen

    politik ›Det gik stærkt, da Varmepumpepuljen åbnede i februar med 116,9 millioner kroner på kontoen. Ansøgningerne væltede ind, og den 11. maj var kassen tom og puljen blev lukket igen
  • Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

    Motorvej mellem Næstved og Rønnede kan være ulovlig

    politik ›Gisselfeld Kloster påpeger over for Folketingets Transportudvalg, at projektet ikke er i overensstemmelse med EU’s Habitatdirektiv og Vandrammedirektiv
  • Stud i mag – cand intet

    Stud i mag – cand intet

    politik ›Næsten 30.000 studenter under 30 år står uden uddannelse. Særligt på Lolland-Falster og store dele af Sjælland er der mange studenter uden uddannelse, mens andelen er lav i Jylland, på Fyn og nord for København