Få en motorsav med hjem fra Roskilde Dyrskue Kan du få den batteridrevne ExcaliSaw MSA 140 op af stubben, er saven din. ExcaliSaw findes i år på Stand nr. 139 på Roskilde Dyrskue, hvor Stihl holder til.

Få en motorsav med hjem fra Roskilde Dyrskue

Stihl står klar med masser af nyheder på sin faste stand nr. 139 på Roskilde Dyrskue. Og så kan man vinde en motorsav

Når Stihl stiller op på Roskilde Dyrskue d. 8.-10. juni er standen i den grad tænkt igennem fra A til Z, så både den top professionelle bruger, såvel som den private haveejer får noget ud af at besøge standen.

I år viser Stihl alle tre batteriserier frem: to serier for den kræsne og kvalitetsbevidste haveejer og Pro serien til den professionelle bruger. Ydermere kører robotplæneklipperen iMow rundt på en del af standen. Der vil derfor være rig mulighed for at få en snak omkring klippeareal, app-styring, og tanken om bare at lade en robot klare græsplænen.

Nyheder er der mange af i år, f.eks. den nye kraftige motorsav MS 462, der med sin lave vægt på blot 6 kg og mere end 72 cc, har imponeret selv de mest tilbageholdende brugere. En anden nyhed er den batteridrevne kombimaskine, KMA 130 R, der fungerer fint sammen med alle de andre KombiVærktøj fra Stihl.

En anden helt stor nyhed er skæremaskinen TS 440. Det er en helt speciel skæremaskine med gyroskop-kontrolleret magnetisk bremse. Selve beskyttelsesskjoldet kan oplukkes helt, hvorved det er muligt at skære store betonrør fra bunden - altså en position som indtil videre har voldt store udfordringer på de danske byggepladser.

Vind en motorsav
I løbet af foråret er der kommet en lang række af orangefarvede batteridrevne plæneklippere til sortimentet, noget som naturligvis også kan ses på standen.

I år er der Nordiske Mesterskaber i Stihl Timbersports på den store scene i nærheden af traktortrækket. I den anledning har man mulighed for, ganske gratis, at få påsat en ’tatovering’ med Timbersports logoet Kiss My Axe. Tatoveringen holder maksimalt en måned. Ydermere er der i år mulighed for at købe lidt Stihl gadgets på standen.

På standen findes desuden en stor hugblok, hvor en batteridrevet ExcaliSaw af typen MSA 140 sidder fast. Hvis du kan trække den op - er saven din!

-los


8/5 2018
  • Husk sikkerheden i varmen

    Husk sikkerheden i varmen

    byggeri ›Sommeren har været varm, og det kan være fristende at slippe af med noget af den varmeste beklædning, mens man er på arbejde. Men husk sikkerheden, lyder opfordringen til landets bygge- og håndværksvirksomheder
  • Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med Carl Ras Gruppen i ryggen samles Jydsk Værktøj og Nordjydsk Værktøjssalg under et navn. Sammenlægningen kombinerer lokal forankring med adgang til stærke kompetencer, større ressourcer og et tættere samarbejde på tværs
  • Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    vaerktoej-arbejdstoej ›Ti tyverier sker fra varebiler hver dag – og mange håndværksvirksomheder kæmper med manuel registrering, mangelfuld sporbarhed og tidskrævende dokumentation. Det vil SaaS-virksomhederne EG og Keatech gøre op med gennem et nyt samarbejde
  • Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    politik ›De meget omtalte regler om producentansvar handler ifølge TEKNIQ ikke kun om gebyr for emballage. Der skal i mange tilfælde også betales gebyr for selve produktet.
  • Indbrud i værktøjsvirksomhed

    Indbrud i værktøjsvirksomhed

    byggeri ›
  • Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    vaerktoej-arbejdstoej ›Stark og Sixt samler transport og værktøj i en booking. Samarbejdet giver Starks kunder adgang til hele Sixts bilflåde af varevogne og personbiler
  • Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med deltagelse af både Bosch og Makita vil alle de førende værkstøjsproducenter være at finde på Byggeri'27 i marts næste år. De besøgende på messen vil dermed kunne se og opleve alt det nyeste fra markedets mest kendte værktøjsfirmaer
  • 200 ekstra hestekræfter i sålerne

    200 ekstra hestekræfter i sålerne

    vaerktoej-arbejdstoej ›Airtox har piftet sine mest populære modeller op. De tre mest sælgende sko er blevet lettere og har fået et mere eksklusivt design, og indtil videre har brugerne taget godt imod dem