Ledningsfrit værktøj med kulfri motor
Bosch udvider sit sortiment af ledningsfrit værktøj med en serie af skruemaskiner, der alle er udstyret med kulfri EC-motorer
Bosch’ nye serie af skruemaskiner omfatter gipsskruemaskinen GSR 18 V-EC TE Professional og to nye 10,8 V-maskiner, bore-/skruemaskinen GSR 10,8 V-EC Professional og skruemaskinen GSR 10,8 V-EC HX Professional.
GSR 18 V-EC TE Professional er den første ledningsfrie gipsskruemaskine i Bosch’ Dynamics-serie, som består af en række meget kompakte maskiner med lang batterilevetid. Med et 4,0 Ah-batteri, kan gipsskruemaskinen på en enkelt batteriopladning iskrue op til 3400 skruer med en diameter på 3,5 mm og længde på 35 mm i gipsplader på metalprofiler. Den arbejder med en hastighed på 4200 omdrejninger per minut og sikrer således, at skruearbejdet klares hurtigt. Den kulfri EC-motor er indkapslet for at beskytte maskinen mod støv.
GSR 18 V-EC TE kan med en længde på kun 207 mm desuden prale af at være den korteste gipsskruemaskine i 18 V-klassen, og med en vægt på kun 1,6 kg inkl. et 4,0 Ah-batteri er den utrolig nem at bruge og muliggør stor præcision i udførslen. Maskinens funktioner fuldendes af en række tilbehør, som magasinforsatsen MA 55 Professional til Bosch’ sorterede skruebånd. Et bånd har 50 skruer. Det muliggør, at serieforskruning og arbejde i højden klares hurtigt og effektivt. Det justerbare dybdestop sikrer desuden en præcis skruedybde selv ved den højeste hastighed, mens låsemekanismen på hastig-hedskontakten gør arbejdet mindre trættende.
EC-teknologi, nu på 10,8 volt
GSR 10,8 V-EC Professional og GSR 10,8 V-EC HX Professional med universalbitholder vejer henholdsvis 0,9 og 0,7 kg og måler 163 og 135 mm, hvilket gør dem til de letteste og korteste skruemaskiner i deres klasse.
Begge modeller ligger godt i hånden, kører med op til 1300 omdrejninger i minuttet med et blødt moment på op til 20 Nm og er anvendelige til en lang række opgaver, som fx skruning i træ, metal og plastik. Den ledningsfri GSR 10,8 V-EC Professional borer også huller på op til 10 mm i diameter i stål og op til 30 mm i træ. Den tilbyder desuden en dobbelt så lang levetid som konventionelle værktøjer med DC-motorer. Helt op til 770 skruer på 4 x 40 mm kan skrues i blødt træ på bare én batteriopladning, takket være den øgede effektivitet, som EC-teknologien leverer i sammenhold med et 2,0 Ah-batteri. Man når således meget på ganske kort tid. Hvis håndværkeren må afbryde sit arbejde, kan den ledningsfri bore-/skruemaskine meget let sættes fast i arbejdsbæltet med en clip, og de nødvendige bits er altid inden for rækkevidde takket være bitholderen på værktøjet. Håndværkeren kan også vælge at gøre værktøjet mere genkendeligt ved at bruge farvede clips, så maskinen er let at finde blandt andre maskiner af samme model på arbejdspladsen.
Fordele med EC-teknologien
- GSR 10,8 V-EC får dobbelt så lang levetid end maskiner uden EC-motorer
- EC-teknologien giver op til 30 procent længere driftstid per batteriopladning
- Første ledningsfrie gipsskruemaskine i Dynamics-serien
De tre ledningsfrie maskiner kan fås hos førende forhandlere af professionelt værktøj landet over fra 15. oktober 2013.
- kj