« Tilbage til oversigten over alle licitationer


24/2025
76692-2025 - Resultater
Danmark – Eldistribution – Ladestandere ved Aalborg Lufthavn
OJ S 24/2025 04/02/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnAalborg Lufthavn A.M.B.A.
E-mailinfo@aal.dk
Køberens retlige statusOffentlig virksomhed
Køberen er en ordregivende enhed
Den ordregivende enheds aktiviteterLufthavnsrelaterede aktiviteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelLadestandere ved Aalborg Lufthavn
BeskrivelseAalborg Lufthavn udbød en koncessionskontrakt vedrørende etablering og drift af en række lynladestandere til både personbiler/varevogne og taxaer ved Aalborg Lufthavn. Tilbudsgiveren er forpligtet til at etablere og efterfølgende drifte og vedligeholde samtlige ladestandere. Tilbudsgiveren har det fulde ansvar for etableringen, herunder for nettilslutningen hos det relevante netdistributionsselskab. Ladeparken forventes at skulle være klar til ibrugtagning senest den 31. december 2025. Dette er beskrevet nærmere i udbudsmaterialet. Udbuddet omfatter ladestandere, der er offentligt tilgængelige, jf. AFI-forordningen samt AFI-lovens bestemmelser herom. Tilbudsgiver skal betale en koncessionsafgift pr. kW til ordregiver for den leverede strøm. Der er i dag andre ladeoperatører til stede på andre dele af parkeringsarealet ved Aalborg Lufthavn. De eksisterende ladestandere er dog alle normalladestandere, dvs. maksimalt 22 kW. Operatøren skal tåle, at opladningsmulighederne på den øvrige del af lufthavnens parkeringsplads kan ændre sig i koncessionsperioden, herunder af der kan komme nye operatører til.
Identifikator for proceduren1a40458d-b62f-4e22-8d42-b8a6cb3c1f13
Tidligere bekendtgørelsea5a8b1cf-2368-4669-bb53-edf50e855152-01
Intern ID4036883
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet blev gennemført som et udbud med forhandling uden prækvalifikation. Tilbudsgiver skulle indledningsvist afgive et indledende tilbud, hvorefter forhandlingsfasen ville blive gennemført. Ordregiver har dog benyttet sig af sin ret til at tildele aftalen på grundlag af det indledende tilbud, hvorfor der ikke blev afholdt forhandling.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 65310000 Eldistribution
Supplerende klassifikation (cpv): 31158000 Ladeaggregater, 31681500 Opladere, 45310000 Udførelse af elektriske installationer, 63712600 Optankning af køretøjer
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseNy Lufthavnsvej 100  
ByNørresundby
Postnummer9400
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerKONTRAKTENS VÆRDI: Det bemærkes, at beløbet udgør et skøn over den forventede kontraktsum for kontraktens fulde løbetid, inklusive prisen for alle optioner og forlængelser. Skønnet er baseret på det skønnede salg af kWh inklusive udviklingen i kontraktens løbetid. KONTRAKTENS VARIGHED: Varigheden på mere end fem år vurderes at være nødvendig, for at koncessionshaver kan tjene de foretagne investeringer i etablering og drift af ladestanderne ind igen sammen med et afkast på den investerede kapital, idet etableringen af ladestanderne bl.a. omfatter større initiale investeringer. I relation til udbudsbekendtgørelsens afsnit om kontraktens varighed bemærkes, at den anførte varighed er fra idriftsættelsestidspunktet.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/23/EU
http://data.europa.eu/eli/dir/2014/23/oj - Koncessionsdirektivet (direktiv 2014/23/EU).
https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2022/1080 - Koncessionsdirektivet (direktiv 2014/23/EU) er implementeret i dansk ret ved bekendtgørelse om tildeling af koncessionskontrakter (bekendtgørelse nr. 1080 af 29. juni 2022), der tillige indeholder supplerende bestemmelser.
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelLadestandere ved Aalborg Lufthavn
BeskrivelseAalborg Lufthavn udbød en koncessionskontrakt vedrørende etablering og drift af en række lynladestandere til både personbiler/varevogne og taxaer ved Aalborg Lufthavn. Tilbudsgiveren er forpligtet til at etablere og efterfølgende drifte og vedligeholde samtlige ladestandere. Tilbudsgiveren har det fulde ansvar for etableringen, herunder for nettilslutningen hos det relevante netdistributionsselskab. Ladeparken forventes at skulle være klar til ibrugtagning senest den 31. december 2025. Dette er beskrevet nærmere i udbudsmaterialet. Udbuddet omfatter ladestandere, der er offentligt tilgængelige, jf. AFI-forordningen samt AFI-lovens bestemmelser herom. Tilbudsgiver skal betale en koncessionsafgift pr. kW til ordregiver for den leverede strøm. Der er i dag andre ladeoperatører til stede på andre dele af parkeringsarealet ved Aalborg Lufthavn. De eksisterende ladestandere er dog alle normalladestandere, dvs. maksimalt 22 kW. Operatøren skal tåle, at opladningsmulighederne på den øvrige del af lufthavnens parkeringsplads kan ændre sig i koncessionsperioden, herunder af der kan komme nye operatører til.
Intern ID4036883
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 65310000 Eldistribution
Supplerende klassifikation (cpv): 31158000 Ladeaggregater, 31681500 Opladere, 45310000 Udførelse af elektriske installationer, 63712600 Optankning af køretøjer
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseNy Lufthavnsvej 100  
ByNørresundby
Postnummer9400
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed15 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser1
Yderligere oplysninger om fornyelserAftalens varighed er op til 15 år. 10 år udgør aftalens ordinære løbetid, mens aftalen kan forlænges med op til 5 år.
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
Yderligere oplysningerKONTRAKTENS VÆRDI: Det bemærkes, at beløbet udgør et skøn over den forventede kontraktsum for kontraktens fulde løbetid, inklusive prisen for alle optioner og forlængelser. Skønnet er baseret på det skønnede salg af kWh inklusive udviklingen i kontraktens løbetid. KONTRAKTENS VARIGHED: Varigheden på mere end fem år vurderes at være nødvendig, for at koncessionshaver kan tjene de foretagne investeringer i etablering og drift af ladestanderne ind igen sammen med et afkast på den investerede kapital, idet etableringen af ladestanderne bl.a. omfatter større initiale investeringer. I relation til udbudsbekendtgørelsens afsnit om kontraktens varighed bemærkes, at den anførte varighed er fra idriftsættelsestidspunktet.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
NavnDesign og kundeoplevelse.
BeskrivelseDer henvises til Bilag A, afsnit 1.2.1.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi45,00
Kriterium
TypePris
NavnPris.
BeskrivelseDer henvises til Bilag A, afsnit 1.2.2.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi35,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnServiceniveau.
BeskrivelseDer henvises til Bilag A, afsnit 1.2.3.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Lov om Klagenævnet for Udbud (lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer) finder anvendelse ved afholdelse af udbud efter koncessionsdirektivet, jf. bekendtgørelse nr. 1080 af 29. juni 2022 om tildeling af koncessionskontrakter (implementeringsbekendtgørelsen). I henhold til lovens § 7, stk. 2 skal klage være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage, efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er klfu@naevneneshus.dk. Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/vejledning/.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenAalborg Lufthavn A.M.B.A.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse75 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnNorlys Charging ApS
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorNorlys Tilbud
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet75 000 000,00 DKK
Koncessionsværdi
Anslået værdi af den omsætning, der kommer fra brugerne af koncessionen75 000 000,00 DKK
Anslået værdi af den indtægt, som kommer fra den køber, der meddelte koncessionen0,00 DKK
Metode, der er anvendt til at beregne den anslåede værdi af koncessionenDen angivne værdi af kontrakten udgør et skøn over den forventede omsætning for kontraktens fulde løbetid, inklusive en eventuel forlængelse.
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenNorlys Kontrakt
Dato for indgåelse af kontrakten28/01/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnAalborg Lufthavn A.M.B.A.
Registreringsnummer20121483
PostadresseNy Lufthavnsvej 100
ByNørresundby
Postnummer9400
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
E-mailinfo@aal.dk
Telefon+45 98171144
Internetadressehttps://aal.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Internetadressehttps://klfu.naevneneshus.dk/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnNorlys Charging ApS
Registreringsnummer38931458
PostadresseTiegtensvej 4
BySilkeborg
Postnummer8600
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon8710 1540
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID0b604037-8604-47c6-90f9-308264f06665  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype32
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen31/01/2025 14:45:05 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)31/01/2025 15:00:43 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer76692-2025
EUT-S-nummer24/2025
Offentliggørelsesdato04/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer