1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Banedanmark
Køberens retlige status: Central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteter: Jernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Ressourcepersonsudbud - En Site Manager - Signalprogrammet, 37 timer pr. uge
Beskrivelse: I overensstemmelse med reglerne i direktiv 2014/25/EU (Forsyningsvirksomhedsdirektivet) og i henhold til kvalifikationsordning om Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed nr. 2017/S 007-010760 udbyder Banedanmark hermed en kontrakt om en ressourceperson til teknisk rådgivning og bistand.
Identifikator for proceduren: 51788beb-4e69-4a31-8861-7c40966273a8
Intern ID: 2024-14825
Udbudsprocedure: Begrænset
Hovedpunkterne i proceduren: Udbud via Banedanmarks kvalifikationsordning for ressourcepersoner.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Carsten Niebhrs Gade 43
By: København V
Postnummer: 1577
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0000
Titel: Ressourcepersonsudbud - En Site Manager - Signalprogrammet, 37 timer pr. uge
Beskrivelse: I overensstemmelse med reglerne i direktiv 2014/25/EU (Forsyningsvirksomhedsdirektivet) og i henhold til kvalifikationsordning om Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed nr. 2017/S 007-010760 udbyder Banedanmark hermed en kontrakt om en ressourceperson til teknisk rådgivning og bistand.
Intern ID: 2024-14825
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
5.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Carsten Niebhrs Gade 43
By: København V
Postnummer: 1577
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 12 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser: 1
Yderligere oplysninger om fornyelser: 1 x 12 måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Navn: Pris
Beskrivelse: Pris 70%
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: CV
Beskrivelse: Kvalitet (CV) 30%
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Banedanmark
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten: Banedanmark
Organisation, der udfører betalingen: Banedanmark
TED eSender: Mercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 2 886 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0000
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: M Rail A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: 371863
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0000
Værdien af tilbuddet: 2 886 000,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbud: nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: 371863
Dato for indgåelse af kontrakten: 16/07/2024
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 1
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Banedanmark
Registreringsnummer: 18632276
Afdeling: Danmark
Postadresse: Carsten Niebuhrs Gade 43
By: København V
Postnummer: 1577
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Shazaib Hasham Qasim
Telefon: +45 82340000
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: M Rail A/S
Registreringsnummer: 41243635
By: Slagelse
Postnummer: 4200
Landsdel (NUTS): Vest- og Sydsjælland (DK022)
Land: Danmark
Telefon: 23608060
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 86ccfa88-3d5f-4ff0-a920-badd36b90058 - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 04/02/2025 16:20:39 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 04/02/2025 19:00:41 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 81915-2025
EUT-S-nummer: 26/2025
Offentliggørelsesdato: 06/02/2025