« Tilbage til oversigten over alle licitationer


27/2025
84718-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde – Sporfornyelse Skjern - Holstebro
OJ S 27/2025 07/02/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBanedanmark
E-mailJRJS@BANE.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteterJernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelSporfornyelse Skjern - Holstebro
BeskrivelseKontrakten omfatter i hovedtræk udførelse af en forøgelse af banens ydeevne på strækningen Skjern-Holstebro fra en aksellast på 18 tons til 22,5 tons. Formålet med forøgelsen af ydeevnen er at klargøre strækningen til det kommende batteritog. Kontrakten omfatter således i hovedtræk fornyelse af skinner, sveller og sporkasse de relevante steder på strækningen nævnt ovenfor. Videre omfatter Kontrakten fornyelse af perroner på Lem st., vedligehold og/eller opgradering af afvandingssystemer, opgradering af sporskifter, etablering af underføringer samt opgradering af udpegede overkørsler.
Identifikator for procedurendf9acbe5-de14-4029-a0fb-e18f33703ac4
Intern IDNFSP0524
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenudbuddet blev gennemført som et begrænset udbud under kvalifikationsordning 2016/S 240-437945
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
Supplerende klassifikation (cpv): 45232451 Dræningsarbejde og overjordiske arbejder, 45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner, 45234115 Arbejder i forbindelse med signaludstyr til jernbaner, 45234160 Anlægsarbejde: kørestrømsanlæg, 90522000 Tjenesteydelser i forbindelse med kontamineret jord, 98342000 Tjenester i forbindelse med arbejdsmiljøet
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Yderligere oplysningerDer er tale om sporfornyelse på strækningen Skjern - Holstebro
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelSporfornyelse Skjern - Holstebro
BeskrivelseKontrakten omfatter i hovedtræk udførelse af en forøgelse af banens ydeevne på strækningen Skjern-Holstebro fra en aksellast på 18 tons til 22,5 tons. Formålet med forøgelsen af ydeevnen er at klargøre strækningen til det kommende batteritog. Kontrakten omfatter således i hovedtræk fornyelse af skinner, sveller og sporkasse de relevante steder på strækningen nævnt ovenfor. Videre omfatter Kontrakten fornyelse af perroner på Lem st., vedligehold og/eller opgradering af afvandingssystemer, opgradering af sporskifter, etablering af underføringer samt opgradering af udpegede overkørsler.
Intern IDNFSP0524
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
Supplerende klassifikation (cpv): 45232451 Dræningsarbejde og overjordiske arbejder, 45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner, 45234115 Arbejder i forbindelse med signaludstyr til jernbaner, 45234160 Anlægsarbejde: kørestrømsanlæg, 90522000 Tjenesteydelser i forbindelse med kontamineret jord, 98342000 Tjenester i forbindelse med arbejdsmiljøet
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Yderligere oplysningerDer er tale om sporfornyelse på strækningen Skjern - Holstebro
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseTildelingskriteriet var beskrevet i udbudsbetingelserne
Kriterium
TypeKvalitet
NavnPlanlægning
BeskrivelseTildelingskriteriet var beskrevet i udbudsbetingelserne
Kriterium
TypeKvalitet
NavnBemanding
BeskrivelseTildelingskriteriet var beskrevet i udbudsbetingelserne
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBanedanmark
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontraktenBanedanmark
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse241 865 849,74 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnSwietelsky Rail Danmark ApS
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorSwietelsky Rail Danmark ApS
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet241 865 849,74 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenNFSP0524 Sporfornyelse Skjern - Holstebro
TitelNFSP0524 Sporfornyelse Skjern - Holstebro
Dato for indgåelse af kontrakten16/01/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenBanedanmark
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBanedanmark
Registreringsnummer18632276
AfdelingDanmark
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedJeppe Ravn Jensen
E-mailJRJS@BANE.dk
Telefon+45 82340000
Internetadressehttps://www.bane.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnSwietelsky Rail Danmark ApS
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer39087502
PostadresseØstergade 17B
ByGlumsø
Postnummer4171
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
Telefon4540408658
Internetadressehttps://www.swietelsky.dk/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDbb942225-1dd5-4aaa-9e90-3ba5dbcea931  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen06/02/2025 10:17:37 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)06/02/2025 11:00:44 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer84718-2025
EUT-S-nummer27/2025
Offentliggørelsesdato07/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer