« Tilbage til oversigten over alle licitationer


27/2025
86180-2025 - Resultater
Danmark – Geologisk og geofysisk rådgivning – Call for tender under the SQS 239894 - Cat. 4 - Geotechnical, hydrological and geophysical site investigation – Danish Hydrogen Backbone (DHB)
OJ S 27/2025 07/02/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnEnerginet Systemansvar A/S
Køberens retlige statusOffentlig virksomhed
Den ordregivende enheds aktiviteterProduktion, transport eller distribution af gas eller varme
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelCall for tender under the SQS 239894 - Cat. 4 - Geotechnical, hydrological and geophysical site investigation – Danish Hydrogen Backbone (DHB)
BeskrivelseThe scope of service includes performance of site investigations for pipeline installation in excavated trenches and trenchless installation. The assignment is divided into four Lots. The lot-structure of the first three Lots (Lot 1-3) is geographically determined. Lot 4 is a geophysical survey which cower the whole distance from Fredericia to Lille Torup. Applicable lots: • Lot 1: Fredericia – Esbjerg (range: 76 km) • Lot 2: Esbjerg – Idomlund (range: 110 km) • Lot 3: Idomlund – Lille Thorup (range: 89 km) • Lot 4: Geophysics on Lot 1-3 See for more details in the tender material.
Identifikator for proceduren08cf8f0a-5801-491a-8d50-6354edc32343
Intern ID24/08656
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71351200 Geologisk og geofysisk rådgivning
Supplerende klassifikation (cpv): 71332000 Geoteknisk ingeniørvirksomhed, 71351210 Geofysisk rådgivningvirksomhed, 71351220 Geologisk rådgivning
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms50 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerIn continuation of the political announcements on 31.01.2025 regarding the re-scoping of the project on the Danish Hydrogen Backbone, Energinet has decided to cancel this tender, as it is clear in this connection that the prerequisites for the partial agreements on Lot 1-4 in the tender material are no longer present.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelCall for tender under the SQS 239894 - Cat. 4 - Geotechnical, hydrological and geophysical site investigation – Danish Hydrogen Backbone (DHB)
BeskrivelseThe scope of service includes performance of site investigations for pipeline installation in excavated trenches and trenchless installation. The assignment is divided into four Lots. The lot-structure of the first three Lots (Lot 1-3) is geographically determined. Lot 4 is a geophysical survey which cower the whole distance from Fredericia to Lille Torup. Applicable lots: • Lot 1: Fredericia – Esbjerg (range: 76 km) • Lot 2: Esbjerg – Idomlund (range: 110 km) • Lot 3: Idomlund – Lille Thorup (range: 89 km) • Lot 4: Geophysics on Lot 1-3 See for more details in the tender material.
Intern ID24/08656
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71351200 Geologisk og geofysisk rådgivning
Supplerende klassifikation (cpv): 71332000 Geoteknisk ingeniørvirksomhed, 71351210 Geofysisk rådgivningvirksomhed, 71351220 Geologisk rådgivning
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms50 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerIn continuation of the political announcements on 31.01.2025 regarding the re-scoping of the project on the Danish Hydrogen Backbone, Energinet has decided to cancel this tender, as it is clear in this connection that the prerequisites for the partial agreements on Lot 1-4 in the tender material are no longer present.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Complaints regarding a candidate not being pre-qualified must be filed with The Complaints Board for Public Procurement within 20 calendar days starting the day after the contracting authority has sent notification to the candidates involved, provided that the notification includes a short account of the relevant reasons for the decision. Other complaints must be filed with The Complaints Board for Public Procurement within: 1. 45 calendar days after the contracting authority has published a contract award notice in the Official Journal of the European Union (with effect from the day following the publication date); 2. 30 calendar days starting the day after the contracting authority has informed the tenderers in question, that the contracting authority has entered a contract based on a framework agreement through reopening of competition or a dynamic purchasing system, provided that the notification includes a short account of the relevant reasons for the decision; 3. 6 months starting the day after the contracting authority has sent notification to the candidates/tenderers involved that the contracting authority has entered into the framework agreement, provided that the notification included a short account of the relevant reasons for the decision.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenEnerginet Systemansvar A/S
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineEnerginet Systemansvar A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er ikke udvalgt en vinder, og konkurrencen er afsluttet.
Årsagen til at der ikke udvælges en vinderAfgørelse truffet af køber på grund af ændrede behov
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud, for hvilke det ikke er verificeret, om de er antagelige eller uantagelige
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnEnerginet Systemansvar A/S
Registreringsnummer39314959
PostadresseTonne Kjærsvej 65
ByFredericia
Postnummer7000
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
EnhedProcurement - S
Telefon+45 70 10 22 44
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72 40 56 00
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsen Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID046aa831-e022-4ad4-8dd3-9ba864c361eb  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen06/02/2025 08:07:18 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)06/02/2025 08:30:42 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogengelsk
Bekendtgørelsesnummer86180-2025
EUT-S-nummer27/2025
Offentliggørelsesdato07/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer