« Tilbage til oversigten over alle licitationer


28/2025
88772-2025 - Forudgående underretning om direkte tildeling
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Almenboliger ved Ejlstrupvej
OJ S 28/2025 10/02/2025
Bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnFyns Almennyttige Boligselskab
E-mailhmr@fabbo.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelAlmenboliger ved Ejlstrupvej
BeskrivelseH. Skjøde Knudsen A/S ("H. Skjøde Knudsen") ejer et projektområde ved Ejlstrupvej 191, 5200 Odense V, som H. Skjøde Knudsen ønsker at udvikle. Fyns Almennyttige Boligselskab ("FAB") agter at indgå en totalentreprisekontrakt med H. Skjøde Knudsen som led i et samlet aftalekompleks bestående af en købsaftale, samarbejdsaftale og totalentreprisekontrakt. Totalentreprisekontrakten omfatter opførsel af alment boligbyggeri bestående af 42 almene familieboliger samt tilhørende faciliteter på en udstykket ejendom beliggende matr. nr. 21du, Ejlstrup, Ubberud, beliggende Ejlstrupvej 191, 5200 Odense V ("Ejendommen"), som FAB har til hensigt at erhverve efterfølgende. H. Skjøde Knudsen skal som delegeret bygherre afløfte FAB's udbudspligt, jf. almenboliglovens § 116 og i overensstemmelse med udbudslovens regler.
Identifikator for proceduren5ef29844-9384-4f76-9fe5-f5e4aa3c604a
UdbudsprocedureUdbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelAlmenboliger ved Ejlstrupvej
BeskrivelseH. Skjøde Knudsen A/S ("H. Skjøde Knudsen") ejer et projektområde ved Ejlstrupvej 191, 5200 Odense V, som H. Skjøde Knudsen ønsker at udvikle. Fyns Almennyttige Boligselskab ("FAB") agter at indgå en totalentreprisekontrakt med H. Skjøde Knudsen som led i et samlet aftalekompleks bestående af en købsaftale, samarbejdsaftale og totalentreprisekontrakt. Totalentreprisekontrakten omfatter opførsel af alment boligbyggeri bestående af 42 almene familieboliger samt tilhørende faciliteter på en udstykket ejendom beliggende matr. nr. 21du, Ejlstrup, Ubberud, beliggende Ejlstrupvej 191, 5200 Odense V ("Ejendommen"), som FAB har til hensigt at erhverve efterfølgende. H. Skjøde Knudsen skal som delegeret bygherre afløfte FAB's udbudspligt, jf. almenboliglovens § 116 og i overensstemmelse med udbudslovens regler.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseDer er ikke afholdt udbud
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I tilfælde hvor ordregiver forud for kontraktindgåelse har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, hvoraf det fremgår, at ordregiveren agter at indgå kontrakt med en bestemt virksomhed, og denne bekendtgørelse indeholder en begrundelse for ordregivers beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidenede, og når kontrakten ikke er indgået inden udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort, skal klage i forbindelse med ordregivers beslutning om, at ordregiveren har til hensigt at indgåkontrakt med en bestemt virksomhed være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har offentliggjort en bekendtgørelse om, at ordregiver har indgået en kontrakt.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Direkte tildeling
Begrundelse for direkte tildelingAktiviteter, der er direkte undergivet almindelige konkurrencevilkår og kontrakter, der er underlagt særlige ordninger
Anden begrundelseEjendommen, hvor der påtænkes opført almene boliger i området ved Ejlstrup indgår i et større boligområde med øvrige bebyggelser til boligformål. Området består i dag primært af traditionel åben-lav bebyggelse. Det er parternes opfattelse, at der i dag er en lav koncentration af almene boliger i lokalområdet Ejlstrup, og at etablering af almene boliger i området vil bidrage positivt til en mere blandet og varieret boligsammensætning. Etablering af almene boliger (fremfor yderligere private boliger) vil således bidrage til en blandet boligsammensætning (blandet boligbyggeri). Det er herudover parternes opfattelse, at der ikke er andre praktisk egnede grunde i Ejlstrup-området, som FAB kan erhverve selvstændigt og anvende til opførelse af almene boliger i en traditionel model. H. Skjøde Knudsen er indstillet på at overdrage ejendommen til FAB under forudsætning af, at H. Skjøde Knudsen som totalentreprenør opfører det almene boligbyggeri, herunder som led i H. Skjøde Knudsens projektudvikling af det område, som H. Skjøde Knudsen ejer. Da FAB ikke kan erhverve Ejendommen uden samtidig at forpligte sig til at lade H. Skjøde Knudsen gennemføre totalentreprisen, er FAB nødsaget til at indgå i en delegeret bygherremodel til opfyldelse af behovet for nye almene boliger. FAB skal som udgangspunkt udbyde kontrakter, der overstiger tærskelværdien. Aftalen mellem FAB og H. Skjøde Knudsen kan imidlertid indgås uden forudgående udbud ved anvendelse af den delegerede bygherremodel. Dette skyldes, at H. Skjøde Knudsen, som ejer af de omhandlede byggefelter, og som allerede via sine tekniske rådgivere har foretaget en projektudvikling af Ejendommen, er de eneste, der kan tilbyde at opføre de almene boliger på den omhandlende ejendom, samt at det for FAB er af afgørende betydning, at de almene boliger opføres netop der. Dette skyldes, at FAB i samarbejde med bl.a. Odense Kommune har forpligtet sig til, som led i aftalen om udviklingsplan for fremtidens Vollsmose, at tilvejebringe erstatningsboliger, således at FAB konkret bærer ansvaret for genhusning og opførelse af erstatningsboliger, herunder i andre områder i Odense, og at erstatningsboligerne placeres i blandede bydele. Behovet for nye boliger til at kunne imødekomme genhusningsbehovet er betydeligt, og det er vurderet, at placering af boliger på enkelte af de byggefelter, som H. Skjøde Knudsen ejer, og omfattet af aftalekomplekset, opfylder de forpligtelser, som FAB har påtaget sig i forhold til Odense Kommune. Det er på baggrund heraf vurderet, at indgåelse af totalentreprisekontrakt, grundkøbsaftale og samarbejdsaftale uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse er i overensstemmelse med udbudsloven, idet FAB samtidig har pålagt H. Skjøde Knudsen at udbyde minimum 80% af bygge- og anlægsarbejderne iht. udbudsloven. H. Skjøde Knudsen er således forpligtet til at sikre opfyldelse af FAB’s udbudspligt ved udbud af bygge- og anlægsarbejder iht. udbudsloven.
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnH. Skjøde Knudsen A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorH. Skjøde Knudsen A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenAlmenboliger ved Ejlstrupvej
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnFyns Almennyttige Boligselskab
Registreringsnummer37830011
PostadresseVestre Stationsvej 5
ByOdense C
Postnummer5000
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
E-mailhmr@fabbo.dk
Telefon61152881
Internetadressehttps://fabbo.dk/
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnH. Skjøde Knudsen A/S
Registreringsnummer17442449
PostadresseBlækhatten 27
ByOdense SØ
Postnummer5220
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
E-mailppe@skjode.dk
Telefon27221715
Internetadressehttps://skjode.dk/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Enhedwww.kfst.dk
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon004541715000
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon004572405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDf94b32b1-5c4b-4336-b50a-f6314640ed6b  -  01
FormulartypeForudgående underretning om direkte tildeling
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Bekendtgørelsesundertype25
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen07/02/2025 13:44:47 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer88772-2025
EUT-S-nummer28/2025
Offentliggørelsesdato10/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer