2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: Ordregiver gør opmærksom på, at en ansøger vil blive udelukket fra deltagelse hvis ansøgeren er omfattet af: a) en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134 a-136 samt en af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1 og 2. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. Der kan ligeledes ikke tildeles kontrakt til følgende virksomheder, jf. Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. April 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine: A. russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland B. juridiske personer, enheder eller organer, hvoraf en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) direkte eller indirekte ejer over 50 %, eller C. fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der handler på vegne af eller efter anvisning fra en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) eller b), Ligeledes kan der ikke anvendes underleverandører eller støttende enheder, der er omfattet af ovenstående, hvis denne aktørs bidrag udgør mere end 10 % af kontraktværdien. Ansøger skal som en del af ansøgningen om prækvalifikation udfylde et Fælles Europæisk Udbudsdokument (ESPD), der er en egen-erklæring, der har til formål at fungere som et foreløbigt bevis for, at ansøgerne opfylder kravene med hensyn til egnethed, udelukkelse og udvælgelse. Ordregiver indhenter dokumentationen fra den tilbudsgiver, som ordregiver agter at indgå kontrakt med. På baggrund af oplysningerne i ESPD’erne samt eventuelle referenceark vil Frederiksberg Kommune udvælge (prækvalificere) de 4 ansøgere, der vurderes bedst egnede til at varetage den udbudte kontrakt, til at afgive tilbud på denne. Udbuddet af bygherrerådgiverkontrakten gennemføres som udbud med forhandling jf. §§ 61-66 i overensstemmelse med Udbudsloven. Er antallet af ansøgere, der opfylder mindstekravene, større end 4, vil kommunen prækvalificere de 4, der vurderes bedst egnede på baggrund af mest relevante referencer. Referencerne vurderes i forhold til beskrivelsen af den udbudte opgave, idet der ved vurdering af referencernes relevans lægges vægt på, at deres indhold og størrelse er sammenlignelige med den udbudte opgave. Hertil kommer, at jo flere relevante referencer op til de 6 maksimale referencer, des mere positivt vil dette indgå i den samlede vurdering af referencer. Udvælgelsen vil ske ved at vurdere om referencerne ligner det udbudte projekt og ved at lægge vægt på i hvilken grad, der vises erfaring med: o Varetagelse af bygherrerådgivning i alle faser af et tilsvarende byggeri o Udarbejdelse af Byggeprogram o Varetagelse af arkitektkonkurrencer, hvor arkitektrådgiver overdrages til totalentreprenør o Nybyg af plejecenterfaciliteter iht. lov om almene boliger o Nybyg af boligbyggeri i sammenlignelig størrelse o Byggesager i tættere bebygget område o Varetagelse af brugerinddragelse o Varetagelse af bæredygtighedsrådgivning o Varetagelse af commissioningledelse Der henvise til beskrevne udvælgelseskriterier i nærværende udbudsbekendtgørelse samt Udbudsbetingelserne i øvrigt.
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelse: Bekendtgørelse
Deltagelse i en kriminel organisation: Iht. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 1 skal en ordregiver udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for handlinger begået som led i en kriminel organisation som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 (EUTidende 2008, nr. L 300, side 42). Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Korruption: Iht. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 2 skal en ordregiver udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for handlinger begået som led i en kriminel organisation som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 (EUTidende 2008, nr. L 300, side 42). Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Svig: Iht. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 3 skal en ordregiver udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for svig som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser. Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet: Iht. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 4 skal en ordregiver udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet som defineret i henholdsvis artikel 1, 3 og 4 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EUTidende 2002, nr. L 164, side 3) som ændret ved Rådets rammeafgørelse 2008/919/RIA af 28. november 2008 om ændring af rammeafgørelse 2002/475/RIA om bekæmpelse af terrorisme (EUTidende 2008, nr. L 330, side 21). Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme: Iht. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 5 skal en ordregiver udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme som defineret i artikel 1 i EuropaParlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EUTidende 2005, nr. L 309, side 15). Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Børnearbejde og andre former for menneskehandel: Iht. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 6 skal en ordregiver udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for overtrædelse af straffelovens § 262 a eller, for så vidt angår en dom fra et andet land angående børnearbejde og andre former for menneskehandel som defineret i artikel 2 i EuropaParlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EUTidende 2011, nr. L 101, side 1). Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger: Iht. udbudslovens § 135, stk. 3 skal ordregiver udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD. Iht. udbudslovens § 135, stk. 3 skal ordregiver udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD. Samt iht. den frivillige udelukkelsesgrund i Udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 6 udelukker ordregiveren ansøgeren eller tilbudsgiveren hvis denne har ubetalt forfalden gæld på under 100.000 kr. til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivning i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret.
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedure: Iht. udbudslovens § 136, stk. 1, nr. 2 skal ordregiver udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at en konkurrencefordrejning som omhandlet i § 39 som følge af den forudgående inddragelse af de økonomiske aktører i forberedelsen af udbudsproceduren i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes med mindre indgribende foranstaltninger. Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Afgivelse af urigtige oplysninger, tilbageholdelse af oplysninger, ude af stand til at fremlægge de dokumenter, der anmodes om, eller indhentede fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedure: Iht. udbudslovens § 136, stk. 1, nr. 3 skal ordregiver udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren i det pågældende udbud har givet groft urigtige oplysninger, har tilbageholdt oplysninger eller ikke er i stand til at fremsende supplerende dokumenter vedrørende udelukkelsesgrundene i § 135, stk. 1 eller 3, og, hvis det er relevant, i § 137, stk. 1, nr. 2 eller 6, de fastsatte minimumskrav til egnethed i §§ 140-144 eller udvælgelsen i § 145. Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervet: Iht. Udbudslovens § 136, stk. 1, nr. 4 skal ordregiveren udelukke en ansøger eller tilbudsgiver når ordregiver kan påvise at ansøgeren eller tilbudsgiveren forbindelse med udøvelsen af sit erhverv har begået alvorlige forsømmelser, der sår tvivl om ansøgerens eller tilbudsgiverens integritet. Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Tilsidesættelse af forpligtelser på sociallovgivningsområdet: Den frivillige udelukkelsesgrund i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1 vedr. tilsidesættelse af gældende forpligtelser inden for det miljø, social eller arbejdsretlige område i henhold til EU retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø, social eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88, finder anvendelse. Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Tilsidesættelse af forpligtelser på miljølovgivningsområdet: Den frivillige udelukkelsesgrund i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1 vedr. tilsidesættelse af gældende forpligtelser inden for det miljø, social eller arbejdsretlige område i henhold til EU retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø, social eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88, finder anvendelse. Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Tilsidesættelse af forpligtelser på det arbejdsretlige område: Den frivillige udelukkelsesgrund i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1 vedr. tilsidesættelse af gældende forpligtelser inden for det miljø, social eller arbejdsretlige område i henhold til EU retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø, social eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88, finder anvendelse. Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Konkurs: Den frivillige udelukkelsesgrund i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 vedr., hvorvidt ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende finder anvendelse. Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Insolvens: Den frivillige udelukkelsesgrund i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 vedr., hvorvidt ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende finder anvendelse. Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Aktiver, der administreres af en kurator: Den frivillige udelukkelsesgrund i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 vedr., hvorvidt ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende finder anvendelse. Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Tvangsakkord uden for konkurs: Den frivillige udelukkelsesgrund i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 vedr., hvorvidt ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende finder anvendelse. Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Erhvervsvirksomheden er indstillet: Den frivillige udelukkelsesgrund i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 vedr., hvorvidt ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende finder anvendelse. Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national ret: Den frivillige udelukkelsesgrund i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 vedr., hvorvidt ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende finder anvendelse. Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsproceduren: Iht. udbudslovens § 136, stk. 1, nr. 1 skal ordregiver udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at en interessekonflikt, jf. § 24, nr. 18, i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes effektivt med mindre indgribende foranstaltninger, Oplysningerne angives i ESPD. Inden beslutning om tildeling af kontrakten vil ordregiver kræve dokumentation for oplysninger givet i ESPD.