« Tilbage til oversigten over alle licitationer


30/2025
94675-2025 - Resultater
Danmark – Tjenesteydelser i forbindelse med landbrug, skovbrug, havebrug, akvakultur og biavl – Kat. 6: Bevoksningspleje Nord- og Midtjylland
OJ S 30/2025 12/02/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBanedanmark
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteterJernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelKat. 6: Bevoksningspleje Nord- og Midtjylland
BeskrivelseAftalen omfatter bevoksningspleje af Banedanmarks arealer i Nord- og Midtjylland.
Identifikator for proceduren2e584db1-1ce2-42b8-89f7-4dc2904fde82
Intern ID2024-28649
UdbudsprocedureBegrænset
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 77000000 Tjenesteydelser i forbindelse med landbrug, skovbrug, havebrug, akvakultur og biavl
Supplerende klassifikation (cpv): 34928200 Hegn, 45262420 Opstilling af stålprofiler til andre konstruktioner, 50225000 Vedligeholdelse af jernbanespor, 77312100 Ukrudtsbekæmpelse, 77314000 Vedligeholdelse af arealer
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelKat. 6: Bevoksningspleje Nord- og Midtjylland
BeskrivelseAftalen omfatter bevoksningspleje af Banedanmarks arealer i Nord- og Midtjylland.
Intern ID2024-28649
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 77000000 Tjenesteydelser i forbindelse med landbrug, skovbrug, havebrug, akvakultur og biavl
Supplerende klassifikation (cpv): 34928200 Hegn, 45262420 Opstilling af stålprofiler til andre konstruktioner, 50225000 Vedligeholdelse af jernbanespor, 77312100 Ukrudtsbekæmpelse, 77314000 Vedligeholdelse af arealer
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelsePeriodekøbsaftalen tildeles det økonomisk mest fordelagtige tilbud på baggrund af tildelingskriteriet Pris (laveste pris). Indkomne tilbud vurderes på baggrund af den samlede tilbudspris i kolonne G28, der er angivet i Tilbudslisten (bilag 3).
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Dynamisk indkøbssystem, som kun kan bruges af købere, der er nævnt i denne bekendtgørelse
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBanedanmark
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse4 023 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnFORSTAS A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorDet vindende tilbud
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet4 023 000,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseEndnu ikke kendte
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenKat. 6: Bevoksningspleje Nord- og Midtjylland
Dato for indgåelse af kontrakten01/02/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra små virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
Type modtagne indgivelserTilbud fra mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBanedanmark
Registreringsnummer18632276
AfdelingDanmark
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Telefon+45 82340000
Fax+45 82344572
Internetadressehttps://www.bane.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnFORSTAS A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMellemstor virksomhed
Registreringsnummer29615756
PostadressePrins Georgs Kvarter 3
ByFredericia
Postnummer7000
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
E-mailinfo@forstas.dk
Telefon+45 91532248
Internetadressehttps://forstas.dk/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID07750ed7-d0e2-464e-8c79-8e21abb1af3f  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen10/02/2025 09:06:44 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)10/02/2025 14:00:46 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer94675-2025
EUT-S-nummer30/2025
Offentliggørelsesdato12/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer