1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Rødovre Kommune
Køberens retlige status: Lokal myndighed
Køberen er en ordregivende enhed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Uddannelse
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: A378-033 Udbygning af Valhøj skole
Beskrivelse: Udvidelse af Valhøj Skole i Rødovre med 5.725 m² og et tilhørende landskabsprojekt på 9.700 m². Projektet udbydes i hovedentreprise.
Identifikator for proceduren: 2eafd50f-a518-495e-a68e-32c76e9006c7
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Rødager Allé 102
By: Rødovre
Postnummer: 2610 Rødovre
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Yderligere oplysninger: Valhøj Skole
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 150 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/23/EU
Tilbudsloven -
Projektet udbydes i hovedentreprise efter proceduren ’begrænset udbud’. Først gennemføres en prækvalifikation, hvor højest 5 ansøgere udvælges og opfordres til at afgive tilbud. For at ansøge om prækvalifikation, skal ansøger aflevere ESPD i udfyldt stand og iht. kravene oplyst i denne udbudsbekendtgørelse.
Udbudsproceduren gennemføres via webportalen www.byggeprojekt.dk. Hvor det samlede projektmateriale kan tilgås. For at ansøge om prækvalifikation, skal ansøger aflevere ESPD i udfyldt stand og iht. kravene oplyst i denne udbudsbekendtgørelse.
Spørgsmål til udbuddet og udbudsmaterialet skal stilles via www.byggeprojekt.dk, hvor svar samt rettelsesblade vil blive gjort tilgængelige. Ansøgerne har selv ansvar for at holde sig orienteret om evt. supplerende materiale, spørgsmål og svar, og bør derfor tilgå portalen løbende. Ved tekniske spørgsmål til udbudsplatformen om f.eks. upload, adgang og lign. kontaktens Byggeprojekt.dk support.
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelse: Fælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: A378-033 Udbygning af Valhøj skole
Beskrivelse: Valhøj Skole i Rødovre, som er opført i 1957, skal udvides med 5.725 m². Udvidelsen fordeler sig på 2 fritstående bygninger; udskoling og multihal og får et helt anderledes udtryk end eksisterende bygninger. De nye bygninger omgives af et solidt og varieret landskabsprojekt med forskellige zoner, som henvender sig til de målgrupper det servicerer. Landskabsprojektet breder sig også ind i dele af den eksisterende skole. Landskabsprojektet er et vigtigt element for ordregiver, og tilbudsgivers erfaring inden for dette område skal fremgå af anmodning om prækvalifikation. For at få plads til denne udvidelse, er ordregiver allerede nu i gang med at nedrive en del af de sydvestlige bygninger.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: Valhøj Skole Rødager Allé 102
By: Rødovre
Postnummer: 2610
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato: 10/02/2025
Varigheds slutdato: 19/06/2025
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 150 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse:
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er): nej
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterier: Udbudsdokument, Bekendtgørelse
Kriterium: Andre økonomiske eller finansielle krav
Beskrivelse: Ansøger skal via ESPD oplyse, at ansøger ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene i Udbudsloven § 137. ESPD dokumentet skal udfyldes digitalt og afleveres underskrevet i pdf-format som foreløbig dokumentation af Egnethed og udelukkelsesgrunde. Kriterium: Udfyldt ESPD afleveres
Kriterium: Andre økonomiske eller finansielle krav
Beskrivelse: Ansøger skal de seneste 3 regnskabsår have en gennemsnitlige årsomsætning på min. 350 mio. kr. Ansøger skal have en soliditetsgrad på 25 % eller derover de seneste 3 regnskabsår. Ansøger skal I ESPD'en oplyse årsomsætning inden for de snesete 3 regnskabsår. Hvis ansøger baserer sin ansøgning på andre enheders økonomiske eller finansielle kapacitet, skal ansøger også fremlægge følgende dokumenter for den virksomhed hvis formåen ansøger baserer sig på: Støtteerklæring eller anden dokumentation, der godtgør at ansøger faktisk råder over denne virksomheds økonomiske og finansielle formåen, og at virksomheden er juridisk forpligtet over for ansøger. En udfyldt ESPD, som godtgør at virksomheden ikke er omfattet af Udbudslovens §137. Kriterium: Det afleveret materialet dokumenterer at de angivet kriterier er overholdt.
Kriterium: Referencer på specificerede arbejder
Beskrivelse: Hvis ansøger baserer sin ansøgning på andre enheders tekniske og faglige kapacitet, skal ansøger også fremlægge følgende dokumenter for den virksomhed hvis formåen ansøger baserer sig på: Støtteerklæring eller anden dokumentation, der godtgør at ansøger faktisk råder over denne virksomheds økonomiske og finansielle formåen, og at virksomheden er juridisk forpligtet over for ansøger. En udfyldt ESPD, som godtgør at virksomheden ikke er omfattet af Udbudslovens §137. Ansøger skal via ESPD'et oplyse referencer over udvalgte byggeprojektet og anlægsprojekter. pr. ansøger må der maksimalt afleveres: 4 referencer for projekter af sammenlignelig karakter inden for byggeri, som det udbudte. 2 referencer for udførte projekter af sammenlignelig karakter inden for landskabsarbejde, som det udbudte leveret af hovedentreprenørens gartnerentreprise. Hovedentreprenøren kan aflevere gartnerreferencer udført i egenproduktion eller der kan leveres referencer for en underentreprenør, som skal levere gartnerarbejderne (i så fald skal underentreprenøren aflevere udfyldt ESPD) Referenceprojekterne må ikke være ældre end 5 år fra afleveringstidspunkt, og skal indeholde oplysninger om: » Sagsnavn » Bygherre » Kontraktperiode » Kontraktsum » Entrepriseform (hoved , under eller totalentreprise.) » Entreprenørens leverancer på sagen (kort) » Angivelse af evt. egenproduktion på sagen Referencerne kan vedlægges som bilag til ESPD'et. Ansøger skal minimum levere 1 reference inden for undervisnings og/eller institutionsbyggeri. 1 reference inden for landskabsbearbejdning leveret af hovedentreprenørens gartnerentreprise. Vurdering: For referenceprojekter iht. den udbudte hovedentreprise tillægges det særligt værdi, at tilbudsgiver har en eller flere fag i egenproduktion. Ved byggeprojekter af sammenlignelig karakter, lægges der vægt på sammenlignelighed i forhold til byggeriet anvendelse, projektets kompleksitet og anlægsøkonomi for hhv. bebyggelse og anlægs-/gartnerarbejder. Herunder: >Nybyg af undervisningsbyggeri. >Byggeri hvis økonomiske størrelse svarer til det udbudte. >Byggeri hvis størrelse og kompleksitet svare til det udbudte. >Varetagelse af hoved- og/eller totalentreprise, begge entrepriseformer med egenproduktion. Ved sammenlignelige projekter for landskabsarbejder forstås: >landskabsarbejder i samme størrelsesorden, som det udbudte. >landskabsarbejder i nær tilknytning eller i forlængelse af undervisningsbyggeri. >landskabsarbejder til friarealer i nær tilknytning eller i forlængelse af byggeri. >Belægnings- og beplantningsarbejder. >anlæg af friarealer omkring bygninger i drift.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Navn: Laveste pris
Beskrivelse: Laveste pris
5.1.11.
Udbudsdokumenter
Sprog, som udbudsdokumenterne er officielt tilgængelige på: dansk
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse:
Elektronisk indgivelse: Ikke tilladt
Begrundelse for, hvorfor elektronisk indgivelse ikke er mulig: Værktøjer, anordninger eller filformater, der er ikke er almindeligt tilgængelige
Beskrivelse: Ansøgnings- og tilbudsmateriale afleveres via projektweb
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives på: dansk
Alternative tilbud: Ikke tilladt
Betingelser for kontraktens udførelse:
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelse: Endnu ikke kendte
Elektronisk fakturering: Ikke tilladt
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mægling: Klagenævnet for udbud
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: En klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal indgives til klagenævnet for udbud inden for 20 kalenderdage.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføres: Rødovre Kommune
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføres: Rødovre Kommune
Webadresse for beskæftigelseslovgivning: www.rk.dk
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: DOMINIA A/S
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: DOMINIA A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: DOMINIA A/S
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelse: DOMINIA A/S
Organisation, der behandler tilbud: DOMINIA A/S
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Rødovre Kommune
Registreringsnummer: 65307316
Afdeling: Rødovre Kommune
Postadresse: Rødovre Parkvej 150
By: Rødovre Kommune
Postnummer: 2610 Rødovre
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Telefon: 36377000
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføres
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: DOMINIA A/S
Registreringsnummer: 12888678
Postadresse: Ved Vesterport 6
By: København
Postnummer: 1612
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Jacob Valeur Andersen
Telefon: +45 33434500
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der modtager ansøgninger om deltagelse
Organisation, der behandler tilbud
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Klagenævnet for udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Tolboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
Enhed: Organisation med ansvar for klager
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
Organisation med ansvar for mægling
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: b6558917-7ea3-4ec6-8802-0b96041411c3 - 01
Formulartype: Konkurrencevilkår
Bekendtgørelsestype: Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 19
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 11/02/2025 06:51:24 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 96056-2025
EUT-S-nummer: 30/2025
Offentliggørelsesdato: 12/02/2025