« Tilbage til oversigten over alle licitationer


30/2025
96093-2025 - Resultater
Danmark – Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse – Indsamling og transport af plast, mad- og drikkekartoner for Vejen Kommune
OJ S 30/2025 12/02/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen - Meddelelse om ændring
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnVejen Kommune
E-mailkontakt@tohv.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelIndsamling og transport af plast, mad- og drikkekartoner for Vejen Kommune
BeskrivelseUdbuddet omfatter husstandsindsamling i Vejen Kommune af henholdsvis plast, mad- og drikkekartoner fra samtlige helårsboliger, sommerhuse og kommunale institutioner. Tømning skal ske hver fjerde (4.) uge og udgør ca. 17.800 tohjulede beholdere, firehjulede containere samt nedsænkede affaldsløsninger indeholdende plast, mad- og drikkekartoner. De angivne mængder er vejledende, hvorfor de ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætningsstørrelse. Ordregiver har valgt ikke at udbyde særskilte delaftaler. Ordregiver har, med baggrund i økonomiske forhold skønnet, at der med en samlet Aftale kan opnås mere fordelagtige priser. Af hensyn til kvaliteten og sammenhængen i den samlede udbudte opgave vurderes det hensigtsmæssigt med én samlet Kontrakt, ligesom en opdeling, ud fra et markedsmæssigt forhold, ikke skønnes at give yderligere virksomheder – herunder SMV – øget mulighed for at afgive tilbud
Identifikator for proceduren6777a8c1-032d-48ff-a067-e2c84c1f2d38
Tidligere bekendtgørelse90216-2022
Intern ID90216-2022
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald, 90511000 Indsamling af affald, 90511200 Indsamling af husholdningsaffald, 90512000 Transport af affald
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
Yderligere oplysningerIndsamling sker i Vejen Kommune
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Yderligere oplysningerOrdregiver har opdateret og ajourført oplysninger om miljørigtige køretøjer. Oplysninger om miljørigtige køretøjer fremgår herefter af bekendtgørelsen, under såvel "Yderligere oplysninger" samt "Statistisk information" 5 stk. (N3 - N2) tunge køretøjer i alt 2 stk. N3 renere tunge køretøjer (biogas) 3 stk. N3 tungere køretøjer
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelIndsamling og transport af plast, mad- og drikkekartoner for Vejen Kommune
BeskrivelseUdbuddet omfatter husstandsindsamling i Vejen Kommune af henholdsvis plast, mad- og drikkekartoner fra samtlige helårsboliger, sommerhuse og kommunale institutioner. Tømning skal ske hver fjerde (4.) uge og udgør ca. 17.800 tohjulede beholdere, firehjulede containere samt nedsænkede affaldsløsninger indeholdende plast, mad- og drikkekartoner. De angivne mængder er vejledende, hvorfor de ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætningsstørrelse. Ordregiver har valgt ikke at udbyde særskilte delaftaler. Ordregiver har, med baggrund i økonomiske forhold skønnet, at der med en samlet Aftale kan opnås mere fordelagtige priser. Af hensyn til kvaliteten og sammenhængen i den samlede udbudte opgave vurderes det hensigtsmæssigt med én samlet Kontrakt, ligesom en opdeling, ud fra et markedsmæssigt forhold, ikke skønnes at give yderligere virksomheder – herunder SMV – øget mulighed for at afgive tilbud
Intern ID90216-2022
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald, 90511000 Indsamling af affald, 90511200 Indsamling af husholdningsaffald, 90512000 Transport af affald
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
Yderligere oplysningerIndsamling sker i Vejen Kommune
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato02/01/2023
Varigheds slutdato31/10/2027
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerOrdregiver har opdateret og ajourført oplysninger om miljørigtige køretøjer. Oplysninger om miljørigtige køretøjer fremgår herefter af bekendtgørelsen, under såvel "Yderligere oplysninger" samt "Statistisk information" 5 stk. (N3 - N2) tunge køretøjer i alt 2 stk. N3 renere tunge køretøjer (biogas) 3 stk. N3 tungere køretøjer
5.1.7.
Strategiske udbud
Udbuddet falder ind under anvendelsesområdet for Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/33/EF (direktivet om renere køretøjer)
Retsgrundlaget fra direktivet om renere køretøjer der fastslår, hvilken kontraktype, der medfører direktivets anvendelseAnden tjenesteydelseskontrakt
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
NavnKvalitet
BeskrivelseUnderkriteriet vil blive vurderet på baggrund af tilbudsgivers besvarelse af Bilag B – Tilbudsbesvarelse, hvoraf det fremgår, hvad Ordregiver lægger vægt på i sin evaluering af Tilbudsgivers besvarelsen.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi50,00
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseUnderkriteriet ”Pris” vil blive vurderet på baggrund af tilbudsgivers besvarelse af Bilag C – Tilbudsliste. Således vil Tilbudsgivers anførte priser ekskl. moms, men inkl. alle øvrige omkostninger, blive lagt til grund.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi50,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: Præcise oplysninger om klagefrist(er): I henhold til § 7, stk. 2 i lovbekendtgørelse nr. 593 af 2. juni 2016 om Klagenævnet for Udbud (i det følgende benævnt ”Lov om Klagenævnet for Udbud”), gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. 2) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 3) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 4) 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 5) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. En klage over at ordregiveren i strid med udbudsloven eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren i henhold til Lov om Klagenævnet for Udbud § 4 har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. I henhold til Lov om Klagenævnet for Udbud § 6, stk. 4 skal klageren senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 3, stk. 1. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds egen klagevejledning kan findes på: www.naevneneshus.dk
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenVejen Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineVejen Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenVejen Kommune
Organisation, der udfører betalingenVejen Kommune
Organisation, der underskriver kontraktenVejen Kommune
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse45 896 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnMeldgaard Miljø A/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator1
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet45 896 000,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten1
TitelIndsamling og transport af plast, mad- og drikkekartoner for Vejen Kommune
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud20/11/2021
Dato for indgåelse af kontrakten14/02/2022
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenVejen Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
Retsgrundlaget fra direktivet om renere køretøjer der fastslår, hvilken kontraktype, der medfører direktivets anvendelseAnden tjenesteydelseskontrakt
Kategori af køretøjLastbil (N2-N3)
Antallet af alle køretøjer, der er omfattet af anvendelsesområdet for direktivet om renere køretøjer5
Antallet af renere køretøjer2
Antallet af tunge nulemissionskøretøjer2
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnVejen Kommune
Registreringsnummer29189838
PostadresseRådhuspassagen 3
ByVejen
Postnummer6600
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
EnhedThomas K. Schmidt
E-mailkontakt@tohv.dk
Telefon93508957
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for udbud
Telefon+45 72405708
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://erhvervsstyrelsen.dk/klagenaevnet-for-udbud
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMeldgaard Miljø A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMikrovirksomhed, lille eller mellemstor virksomhed
Registreringsnummer12994907
PostadresseAskelund 10
ByAabenraa
Postnummer6200
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
EnhedFreddy Fogh Sørensen
Telefon20337321
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
10. Ændring
Udgave af den foregående bekendtgørelse, der skal ændres90216-2022
Hovedårsagen til ændringenAjourførte oplysninger
BeskrivelseOrdregiver har opdateret og ajourført oplysninger om miljørigtige køretøjer. Oplysninger om miljørigtige køretøjer fremgår herefter af bekendtgørelsen, under såvel "Yderligere oplysninger" samt "Statistisk information" 5 stk. (N3 - N2) tunge køretøjer i alt 2 stk. N3 renere tunge køretøjer (biogas) 3 stk. N3 tungere køretøjer
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID674580f6-784b-45fa-bc9f-69baf662f3d7  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen10/02/2025 12:06:46 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)10/02/2025 14:32:57 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer96093-2025
EUT-S-nummer30/2025
Offentliggørelsesdato12/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer