1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Roskilde Nord Boligselskab
Køberens retlige status: Offentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Boliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Aftale om overdragelse vedr. entreprisen "Tømmergården II - Nybyggeri"
Beskrivelse: Entreprisekontrakten omfatter færdiggørelsen af 49 almene familieboliger med tilhørende fællesarealer, som Roskilde Nord Boligselskab (CVR nr. 37163317) og daværende Scandi Byg A/S (nu Datoselskabet af 7. januar 2025 A/S under konkurs (CVR nr. 43699687)) indgik aftale om den 26. maj 2023. Datoselskabet af 7. januar 2025 A/S er efterfølgende taget under konkursbehandling ved dekret afsagt den 7. januar 2025 af Skifteretten i Aalborg. Ved konkursens indtræden var projektet igangsat under entreprisekontrakten. I forlængelse af Scandi Bygs konkurs, er konkursboet indtrådt i aftalen med Roskilde Nord Boligselskab (ordregiver). Konkursboet vil herefter lade nyt Scandi Byg A/S (CVR nr. 45323811) indtræde i aftalen og derved færdiggøre projektet. Der sker herved ikke skift i kontraktparten på den udbudte kontrakt, jf. også principperne i udbudslovens § 182, stk. 1, nr. 2. Nærværende kontrakt angår således videreførelse af aftalen mellem Roskilde Nord Boligselskab og Scandi Byg A/S (nu Datoselskabet af 7. januar 2025 A/S under konkurs), herunder udførelse af byggeriet i totalentreprise.
Identifikator for proceduren: 67063ef1-f620-4ad8-948c-385e138bddf5
Tidligere bekendtgørelse: 34700-2025
Udbudsprocedure: Udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Østsjælland (DK021)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Aftale om overdragelse vedr. entreprisen "Tømmergården II - Nybyggeri"
Beskrivelse: Aftale om overdragelse vedr. entreprisen "Tømmergården II - Nybyggeri"
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Østsjælland (DK021)
Land: Danmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Beskrivelse: N/A
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterier: Der er ikke anvendt et tildelingskriterium, da kontrakten tildeles direkte, jf. begrundelsen i nærværende bekendtgørelse.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ordregiver har offentliggjort en profylaksebekendtgørelse (nr. 34700-2025) og afventet standstill perioden på 10 dage, forud for indgåelse af kontrakten. Klagevejledning: Ordregiver har fulgt proceduren i klagenævnslovens § 4 (lovbekendtgørelse nr. 593 af 2. juni 2016 om Klagenævnet for Udbud, tilgængelig påwww.retsinformation.dk). Der er ikke mellem parterne blevet indgået en aftale før udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor denne bekendtgørelse er offentliggjort, jf. klagenævnslovens § 4, stk. 1, nr. 2. I henhold til klagenævnslovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsreglerne har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, i tilfælde hvor en ordregiver har fulgt proceduren i § 4, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten (tillægsaftalen) uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i den nævnte periode, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. § 12, stk. 1.
Organisation, der underskriver kontrakten: Roskilde Nord Boligselskab
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 30 124 243,00 DKK
Direkte tildeling:
Begrundelse for direkte tildeling: Kontrakter, som ikke vedrører bygge- og anlægsarbejder, levering af varer eller tjenesteydelser
Anden begrundelse: Entreprisekontrakten omfatter færdiggørelsen af 49 almene familieboliger med tilhørende fællesarealer, som Roskilde Nord Boligselskab (CVR nr. 37163317) og daværende Scandi Byg A/S (nu Datoselskabet af 7. januar 2025 A/S under konkurs (CVR nr. 43699687)) indgik aftale om den 26. maj 2023. Datoselskabet af 7. januar 2025 A/S er efterfølgende taget under konkursbehandling ved dekret afsagt den 7. januar 2025 af Skifteretten i Aalborg. Ved konkursens indtræden var projektet igangsat under entreprisekontrakten. I forlængelse af Scandi Bygs konkurs, er konkursboet indtrådt i aftalen med Roskilde Nord Boligselskab (ordregiver). Konkursboet vil herefter lade nyt Scandi Byg A/S (CVR nr. 45323811) indtræde i aftalen og derved færdiggøre projektet. Der sker herved ikke skift i kontraktparten på den udbudte kontrakt, jf. også principperne i udbudslovens § 182, stk. 1, nr. 2. Ved indtrædelsen sikres det af konkursboet, at alle rettigheder og forpligtelser i henhold til totalentreprisekontrakten overdrages. Indtrædelsen af nyt Scandi Byg A/S (CVR nr. 45323811) medfører efter ordregivers vurdering heller ikke i øvrigt ændring af grundlæggende elementer i kontrakten, og konstruktionen har heller ikke i øvrigt til formål at omgå anvendelsen af udbudsreglerne. På ovenstående baggrund er det ordregivers vurdering, at udskiftningen af den oprindelige leverandør sker i overensstemmelse med udbudsreglerne, og at indtrædelsen samt kontrakttildelingen til nyt Scandi Byg A/S, dermed ej heller udgør en direkte tildeling uden forudgående udbud. Ordregiver har dog på trods heraf valgt at indrykke nærværende bekendtgørelse om frivillig forudgående gennemsigtighed. Ordregiver valgte på trods heraf at indrykke en bekendtgørelse om frivillig forudgående gennemsigtighed. Overdragelsesaftalen er nu indgået.
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Scandi Byg A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Aftale om overdragelse vedr. entreprisen "Tømmergården II - Nybyggeri"
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 30 124 243,00 DKK
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Aftale om overdragelse vedr. entreprisen "Tømmergården II - Nybyggeri"
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Roskilde Nord Boligselskab
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 1
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Roskilde Nord Boligselskab
Registreringsnummer: 37163317
By: København
Postnummer: 2450
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: 38381888
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Scandi Byg A/S
Registreringsnummer: 45323811
By: Hampen
Postnummer: 7362
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Telefon: 30237915
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +4572405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID: e634d359-c005-417f-82f9-42d7a233fa6d - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 13/02/2025 11:15:42 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 101359-2025
EUT-S-nummer: 32/2025
Offentliggørelsesdato: 14/02/2025