« Tilbage til oversigten over alle licitationer


34/2025
106781-2025 - Resultater
Danmark – Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder – Generationernes Hus i Nivå - Hovedentreprise
OJ S 34/2025 18/02/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge- og anlægsarbejder
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnFredensborg Kommune
E-mailnatm@kubenman.dk
Køberens retlige statusRegional myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelGenerationernes Hus i Nivå - Hovedentreprise
BeskrivelseGenerationernes Hus omfatter 4 delprojekter i Nivå Bymidte for Fredensborg Kommune: • L3 Skole - Nyopførelse af 4-sporet folkeskole • L4 Bibliotek/Kulturhus og SFOII - Tilbygning og renovering af eksisterende bibliotek • L5 Idrætshal - Nyopførelse af Idrætshal og sammenbygning med eksisterende hal • L2 Landskab – Anlæg af landskab/udearealer omkring bygningerne L3, L4 og L5
Identifikator for proceduren05eb00f9-da34-4b9e-b804-8731f4a97b50
Tidligere bekendtgørelse693180-2023
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerEn Ansøger udelukkes fra deltagelse, hvis denne er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134 a, 135, stk. 1-3 og § 136, stk. 1, nr. 1.-3, samt § 137, stk. 1, nr. 1-3.Tilbudsgiver skal i ESPD-dokumentet angive om tilbudsgiver er omfattet af ovennævnte udelukkelsesgrunde.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelGenerationernes Hus i Nivå - Hovedentreprise
BeskrivelseDisse udbudsbetingelser gælder for realisering af Generationernes Hus i Nivå i hovedentreprise med kontraktopstart i juli 2024 og forventet aflevering i april 2027 Dette er et genudbud. Hovedentreprisen for Generationernes Hus har været udbudt tidligere i 2023. Udbuddet blev annulleret, da de modtagne tilbud oversteg den afsatte økonomiske ramme. Budget og udbudsgrundlag er tilrettet. Hovedentrepriseudbuddet gennemføres som et udbud med forhandling iht. Udbudslovens §§ 61-66
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseNiverødvej 38  
ByNivå
Postnummer2990
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed45 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseKvalitet og bæredygtighed
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseProces og projektstyring
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseOrganisation og bemanding
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi15,00
Kriterium
TypePris
BeskrivelsePris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi45,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: Klage over prækvalifikation skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage efter, at ordregiver har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 7, stk. 1, i Lov for Klagenævnet for Udbud. Klage over tildeling skal ske senest 45 dage efter tildelingens annoncering i TED. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har foretaget underretning. Ovenstående gælder også for sagsanlæg ved domstolene om, at de regler, der er nævnt i Lov om Klagenævnet for Udbud er overtrådt, og sagsøgeren ikke forinden har indgivet klage til Klagenævnte for Udbud herom. Klager skal skriftligt informere den ordregivende myndighed om indgivet klage senest samtidig med, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud. Klagen skal angive, om den er indgivet i standstill-perioden. Hvis klagen ikke indgives i standstill-perioden, skal det angives, om der er anmodet om opsættende virkning. Klage skal vedlægges et klagegebyr på DKK 20.000. Vejledning om klage til Klagenævnet for Udbud findes på Klagenævnet for udbuds hjemmeside, jf. Udbudsbekendtgørelsen afsnit VI.4.1)
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenKlagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenFredensborg Kommune
Organisation, der udfører betalingenFredensborg Kommune
Organisation, der underskriver kontraktenFredensborg Kommune
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse1 502 282,20 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnHansson & Knudsen A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorGenerationernes Hus i Nivå - Hovedentrepriseudbud
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet1 502 282,20 DKK
UnderentrepriseEndnu ikke kendte
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenGenerationernes Hus i Nivå - Hovedentrepriseudbud
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud21/06/2024
Dato for indgåelse af kontrakten12/07/2024
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenFredensborg Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse4
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnFredensborg Kommune
RegistreringsnummerCVR nr. 29188335
PostadresseEgevangen 3B
ByKokkedal
Postnummer2980
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
EnhedNathalie Marstrand
E-mailnatm@kubenman.dk
Telefon+45 40166313
Internetadressehttps://fredensborg.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0005
Officielt navnHansson & Knudsen A/S
Registreringsnummer37215228
PostadresseIndustriholmen 2
ByHvidovre
Postnummer1650
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Telefon+45 66120810
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDe91266be-3752-4fff-905a-0a6cf7e34b24  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen17/02/2025 12:58:39 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer106781-2025
EUT-S-nummer34/2025
Offentliggørelsesdato18/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer