« Tilbage til oversigten over alle licitationer


34/2025
108587-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Boligforeningen Kronjylland afd. 27, Skansegaarden Vorup
OJ S 34/2025 18/02/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnRandersBolig
E-mailcalj@kubenman.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelBoligforeningen Kronjylland afd. 27, Skansegaarden Vorup
BeskrivelseNærværende udbudsbetingelser gælder for prækvalifikationen for udbud af hovedentreprise ifm. realisering af helhedsplan for renovering af Afdeling 27 i Boligforeningen Kronjylland (tidligere Vorup BF afd. 27-35). I forbindelse med helhedsplanen sammenlægges de 9 afdelinger til én afdeling, som består af flere bygningsafsnit opført fra 1947 til 1969. I forbindelse med renoveringen vil de oprindelige 436 boliger blive reduceret til 423 lejemål med varieret indretning. Projektet vedrører almene boliger og gennemføres med offentlig støtte. Opgaven er underlagt den for sådanne sager gældende lovgivning med tilhørende cirkulærer og vejledninger.
Identifikator for proceduren95b18766-ed01-47f0-b423-c58fdd075225
Tidligere bekendtgørelse693231-2023
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerEn økonomisk aktør udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134, a, stk. 1, 135, stk. 1-3 og § 136, stk. 1, nr. 1.-4. Endvidere udelukkes en økonomisk aktør fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137 stk. 1, nr. 1) og 2). En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelBoligforeningen Kronjylland afd. 27, Skansegaarden Vorup
BeskrivelseHovedentrepriseudbuddet for renoveringen af Afdeling 27 i Boligforeningen Kronjylland gennemføres som et udbud med forhandling efter Udbudslovens §§ 61-66. Reduktion/Shotlisting af tilbudsgivere under tilbudsfasen: Såfremt Bygherre vurderer det hensigtsmæssigt i forhold til dels at minimere transaktionsomkostninger for såvel tilbudsgiverne som Bygherre og dels i forhold til at sikre fortsat tilstrækkelig konkurrence, vil Bygherre forbeholde sig retten til at foretage reduktion af antallet af tilbudsgivere. (såkaldt Reduktion/shortlisting). Reduktion vil kunne finde sted i to situationer: 1. Dels efter aflevering af det indledende tilbud. Det vil sige, at antallet af tilbudsgivere kan reduceres inden forhandlingsfasen. Reduktion vil i givet fald ske på baggrund af et afgivet skriftligt tilbud og i henhold til de angivne tildelingskriterier, hvor 1 eller 2 tilbudsgivere, der har opnået de laveste samlede point på baggrund af evalueringen af det indledende tilbud. 2. Dels efter aflevering af et reviderede tilbud (tilbudsafgivelse nr. 2). Dog vil antallet af tilbudsgivere i givet fald kun reduceres med 1 tilbudsgiver i denne situation. Såfremt forhandlingsprocessen måtte udvikle sig til at indebære yderligere forhandlingsrunder, vil en sådan udskillelse kunne foretages efter yderligere, reviderede tilbud (tilbudsafgivelse nr. 2, nr. 3, etc.) frem mod Bygherres anmodning om fremsendelse af endeligt tilbud. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele kontrakten efter det indledende tilbud. Der ydes ikke vederlag for deltagelse i udbuddet.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed36 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseOrganisation
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseTids- og procesplan
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypePris
BeskrivelsePris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi70,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Oplysninger om klagefrister: Klage over prækvalifikation skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage efter, at ordregiver har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 7, stk. 1, i Lov for Klagenævnet for Udbud. Klage over tildeling skal ske senest 45 dage efter tildelingens annoncering i TED. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har foretaget underretning. Ovenstående gælder også for sagsanlæg ved domstolene om, at de regler, der er nævnt i Lov om Klagenævnet for Udbud er overtrådt, og sagsøgeren ikke forinden har indgivet klage til Klagenævnte for Udbud herom. Klager skal skriftligt informere den ordregivende myndighed om indgivet klage senest samtidig med, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud. Klagen skal angive, om den er indgivet i standstill-perioden. Hvis klagen ikke indgives i standstill-perioden, skal det angives, om der er anmodet om opsættende virkning. Klage skal vedlægges et klagegebyr på DKK 20.000. Vejledning om klage til Klagenævnet for Udbud findes på Klagenævnet for udbuds hjemmeside, jf. Udbudsbekendtgørelsen afsnit VI.4.1)
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenKlagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKlagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenRandersBolig
Organisation, der udfører betalingenRandersBolig
Organisation, der underskriver kontraktenRandersBolig
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse461 558 755,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnArne Andersen Vrå A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorBoligforeningen Kronjylland afd. 27, Skansegaarden Vorup
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet461 558 755,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenBoligforeningen Kronjylland afd. 27, Skansegaarden Vorup
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud10/07/2024
Dato for indgåelse af kontrakten16/10/2024
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenRandersBolig
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnRandersBolig
Registreringsnummer18997819
PostadresseMarsvej 1
ByRanders
Postnummer8960
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedCamilla Lodberg Jensen
E-mailcalj@kubenman.dk
Telefon+45 2537426
Internetadressehttps://www.randersbolig.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnArne Andersen Vrå A/S
Registreringsnummer27083455
PostadresseNordre Ringvej 7
ByVrå
Postnummer9760
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
Telefon+45 98981964
Internetadressehttps://arne-andersen.dk/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID0c0a8cd6-425f-482f-b33c-882d64501353  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen17/02/2025 10:37:06 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer108587-2025
EUT-S-nummer34/2025
Offentliggørelsesdato18/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer