« Tilbage til oversigten over alle licitationer


34/2025
109026-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – VIBO afd. 111 Hjørnevænget - Renovering - Totalentreprise
OJ S 34/2025 18/02/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge- og anlægsarbejder
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnVIBO afd. 111 Hjørnevænget
E-mailalso@kubenman.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelVIBO afd. 111 Hjørnevænget - Renovering - Totalentreprise
BeskrivelseUdbud af totalentreprisekontrakten for realiseringen af Helhedsplan for VIBO afd. 111, Hjørnevænget, som er beliggende på Frankrigsgade 28-48 B på Amager 2300 København. Afdelingen består af 111 lejligheder, fra 1 til 4 værelser og ejendommen er opført i 1979. Afdelingen skal have renoveret klimaskærm, herunder tag, altaner, facade, vinduer og døre, samt badeværelser og vandinstallationer. Herudover skal afdelingen også have ombygget 8 supplementsrum til 1-værelses lejligheder. Der skal desuden etableres solcelleanlæg på taget.
Identifikator for procedurendd2e7fff-80c6-48e4-a90b-979524defebd
Tidligere bekendtgørelse280736-2023
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
ByKøbenhavn
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelVIBO afd. 111 Hjørnevænget - Renovering - Totalentreprise
BeskrivelseTotalentrepriseudbuddet gennemføres som et udbud med forhandling iht. Udbudslovens §§ 61-66 med en forudgående prækvalifikation. Ordregiver forbeholder sig ret ikke at gennemføre en forhandling og således tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud jf. pkt. IV.1.5 i udbudsbekendtgørelsen. Tildelingskriteriet er ”Det bedste forhold mellem pris og kvalitet” iht. udbudslovens § 162, stk. 1, nr. 3.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Valgmuligheder
Beskrivelse af optioner4 års fuld service af solcelleanlæg og driftseftersyn fra 1-års gennemgang.
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseFrankrigsgade 28-48 B  
ByAmager
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed23 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseKvalitet i opgavens løsning
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseOrganisation og bemanding
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypePris
BeskrivelsePris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Oplysninger om klagefrister: Klage over prækvalifikation skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage efter, at ordregiver har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 7, stk. 1, i Lov for Klagenævnet for Udbud. Klage over tildeling skal ske senest 45 dage efter tildelingens annoncering i TED. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har foretaget underretning. Ovenstående gælder også for sagsanlæg ved domstolene om, at de regler, der er nævnt i Lov om Klagenævnet for Udbud er overtrådt, og sagsøgeren ikke forinden har indgivet klage til Klagenævnte for Udbud herom. Klager skal skriftligt informere den ordregivende myndighed om indgivet klage senest samtidig med, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud. Klagen skal angive, om den er indgivet i standstill-perioden. Hvis klagen ikke indgives i standstill-perioden, skal det angives, om der er anmodet om opsættende virkning. Klage skal vedlægges et klagegebyr på DKK 20.000. Vejledning om klage til Klagenævnet for Udbud findes på Klagenævnet for udbuds hjemmeside, jf. Udbudsbekendtgørelsen afsnit VI.4.1)
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenKlagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenVIBO afd. 111 Hjørnevænget
Organisation, der udfører betalingenVIBO afd. 111 Hjørnevænget
Organisation, der underskriver kontraktenVIBO afd. 111 Hjørnevænget
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse61 762 500,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnDansk Boligbyg A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorVIBO afd. 111 Hjørnevænget - Renovering - Totalentreprise
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet61 762 500,00 DKK
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenVIBO afd. 111 Hjørnevænget - Renovering - Totalentreprise
TitelVIBO afd. 111 Hjørnevænget - Renovering - Totalentreprise
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud12/12/2023
Dato for indgåelse af kontrakten11/01/2024
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenVIBO afd. 111 Hjørnevænget
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnVIBO afd. 111 Hjørnevænget
RegistreringsnummerCVR nr. 36511710
PostadresseSkt. Peders Stræde 49A
ByKøbenhavn
Postnummer1018
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedAleksander Soelberg
E-mailalso@kubenman.dk
Telefon+45 23425299
Internetadressehttps://www.vibo.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0005
Officielt navnDansk Boligbyg A/S
Registreringsnummer20625430
PostadresseErhvervsbyvej 11
ByHorsens
Postnummer8700
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
E-mailinfo@dbb.as
Telefon+45 76275000
Internetadressehttps://danskboligbyg.dk/
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID45b534a1-d504-4149-8e08-fd773432059b  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen17/02/2025 10:22:44 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer109026-2025
EUT-S-nummer34/2025
Offentliggørelsesdato18/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer