1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse
Køberens retlige status: Central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Forsvarsområdet
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Udbud af vikarydelser til kantine og rengøring
Beskrivelse: Ejendomsstyrelsen forventer at skulle indgå en ny rammeaftale om vikarydelser til kantine og rengøring til Ejendomsstyrelsens etablissementer. Med hensigten om at skabe det bedst mulige fundament for en hensigtsmæssig og effektiv konkurrenceudsættelse af Ejendomsstyrelsens vikarydelser til kantine og rengøring gennemføres en markedsdialog. Markedsdialogen skal belyse, hvordan opbygningen af en sådan rammeaftalestruktur på bedst mulig vis understøtter Ejendomsstyrelsens behov. Markedsdialogen afvikles som udgangspunkt skriftligt, hvis der skulle opstå behov for at gennemføre opfølgende møder, forventes de afholdt via teams. Hvis de modtagne tilbagemeldinger fordrer afholdelse af opfølgende møder, vil Ejendomsstyrelsen naturligvis informere de deltagende virksomheder herom. Formålet med markedsdialogen er at identificere potentielle leverandører og opnå indsigt i deres vikarydelser, leverancemetoder og strukturer til opgaveløsning, så udbudsforretningen kan tilpasses markedets kapaciteter og samtidig minimere identificerede risici. Ejendomsstyrelsen opfordrer interesserede leverandører til at indsende et svar på spørgeskemaet offentliggjort på Ethics via link i denne bekendtgørelse. Interesserede leverandører kan også vedlægge beskrivelser af deres vikarydelser og give oplysninger om virksomhedens referencer, inklusive lignende kunder. Alle oplysninger og dokumenter skal indsendes på dansk. Interessetilkendegivelser inklusive svar på spørgeskemaet skal modtages senest den 3. marts 2025, kl. 12.00. Markedsdialogen skal give Ejendomsstyrelsen en bredere viden om markedet som grundlag for udarbejdelsen af kravspecifikationen for den kommende anskaffelse. Vedlagt forhåndsmeddelelsen kan interesserede leverandører finde invitationen til markedsundersøgelsen, hvori spørgsmålene, som ønskes besvaret, fremgår.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 79000000 Forretningstjenesteydelser: forskrifter, markedsføring, rådgivning, rekruttering, trykning og sikkerhed
Supplerende klassifikation (cpv): 55300000 Restaurationsvirksomhed og servering, 55510000 Kantinevirksomhed, 79610000 Formidling af personale, 79620000 Personaleformidling, herunder midlertidigt ansatte, 90910000 Rengøring
2.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delen: PAR-0000
Titel: Udbud af vikarydelser til kantine og rengøring
Beskrivelse: Ejendomsstyrelsen forventer at skulle indgå en ny rammeaftale om vikarydelser til kantine og rengøring til Ejendomsstyrelsens etablissementer. Med hensigten om at skabe det bedst mulige fundament for en hensigtsmæssig og effektiv konkurrenceudsættelse af Ejendomsstyrelsens vikarydelser til kantine og rengøring gennemføres en markedsdialog. Markedsdialogen skal belyse, hvordan opbygningen af en sådan rammeaftalestruktur på bedst mulig vis understøtter Ejendomsstyrelsens behov. Markedsdialogen afvikles som udgangspunkt skriftligt, hvis der skulle opstå behov for at gennemføre opfølgende møder, forventes de afholdt via teams. Hvis de modtagne tilbagemeldinger fordrer afholdelse af opfølgende møder, vil Ejendomsstyrelsen naturligvis informere de deltagende virksomheder herom. Formålet med markedsdialogen er at identificere potentielle leverandører og opnå indsigt i deres vikarydelser, leverancemetoder og strukturer til opgaveløsning, så udbudsforretningen kan tilpasses markedets kapaciteter og samtidig minimere identificerede risici. Ejendomsstyrelsen opfordrer interesserede leverandører til at indsende et svar på spørgeskemaet offentliggjort på Ethics via link i denne bekendtgørelse. Interesserede leverandører kan også vedlægge beskrivelser af deres vikarydelser og give oplysninger om virksomhedens referencer, inklusive lignende kunder. Alle oplysninger og dokumenter skal indsendes på dansk. Interessetilkendegivelser inklusive svar på spørgeskemaet skal modtages senest den 3. marts 2025, kl. 12.00. Markedsdialogen skal give Ejendomsstyrelsen en bredere viden om markedet som grundlag for udarbejdelsen af kravspecifikationen for den kommende anskaffelse. Vedlagt forhåndsmeddelelsen kan interesserede leverandører finde invitationen til markedsundersøgelsen, hvori spørgsmålene, som ønskes besvaret, fremgår.
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 79000000 Forretningstjenesteydelser: forskrifter, markedsføring, rådgivning, rekruttering, trykning og sikkerhed
Supplerende klassifikation (cpv): 55300000 Restaurationsvirksomhed og servering
Supplerende klassifikation (cpv): 55510000 Kantinevirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 79610000 Formidling af personale
Supplerende klassifikation (cpv): 79620000 Personaleformidling, herunder midlertidigt ansatte
Supplerende klassifikation (cpv): 90910000 Rengøring
3.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
3.1.5.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse:
Deltagelse uden forbehold.
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
3.1.7.
Udbudsvilkår
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelse: Nej
3.1.8.
Teknikker
Rammeaftale:
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse
Registreringsnummer: 38683470
Postadresse: Arsenalvej 55
By: Hjørring
Postnummer: 9800
Landsdel (NUTS): Nordjylland (DK050)
Land: Danmark
Enhed: Maria Lundorf Bidstrup Andersen
Telefon: 51705316
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Enhed: Klagenævnet for Udbud
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 1c9e7aad-9876-4c24-9217-0df185681fc0 - 01
Formulartype: Planlægning
Bekendtgørelsestype: Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype: 4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 18/02/2025 09:24:12 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 18/02/2025 09:26:47 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 111851-2025
EUT-S-nummer: 35/2025
Offentliggørelsesdato: 19/02/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure: 01/04/2025