« Tilbage til oversigten over alle licitationer


36/2025
114619-2025 - Resultater
Danmark – Indsamling af affald – Bekendtgørelse om indgåelse af kontrakt ifbm. EU udbud af indsamling af genanvendelige affaldsfraktioner i Egedal Kommune
OJ S 36/2025 20/02/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen - Meddelelse om ændring
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnEgedal Kommune
E-mailudbud@egekom.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelBekendtgørelse om indgåelse af kontrakt ifbm. EU udbud af indsamling af genanvendelige affaldsfraktioner i Egedal Kommune
BeskrivelseUdbuddet er gennemført i henhold til Udbudslovens afsnit II (Lov nr. 1564 af 15/12/2015 med senere ændringer).Egedal Kommune har udbudt hermed opgaven med indsamling og transport af de genanvendelige affaldsfraktioner, dvs.:Plast/Mad og Drikkevarekartoner (MDK)PapiraffaldGlasMetalPapKontraktstart er 1. januar 2023. Kontraktens længde er fastsat til 3 år, med mulighed for at forlænge i op til yderligere 12 måneder ved gensidig accept heraf fra begge parter.
Identifikator for procedurenb6936f72-0897-45e0-a137-dd8450314ab2
Tidligere bekendtgørelse340088-2022
Intern ID22/7665
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenDer stilles krav om at tilbudsgivere skal køre CO2-neutralt i Egedal Kommune. Dvs. at renovatøren skal kunne dokumentere, at kørslen i Egedal Kommune i forbindelse med indsamling og transport af de genanvendelige fraktioner, kan betragtes som CO2-neutral. Dvs. at indsamlingskøretøjer skal enten køre på et drivmiddel, der anses for CO2-neutralt i sig selv, jf. Energistyrelsens Energistatistik, eller renovatøren skal foretage CO2-kompensation for den CO2 som udledes i forbindelse med kørslen.Dvs. at:Eventuelle gas-drevne indsamlingskøretøjer skal enten køre på en type af gas, der anses for CO2-neutralt i sig selv, jf. Energistyrelsens Energistatistik, eller renovatøren skal foretage CO2-kompensation for den CO2 som udledes i forbindelse med kørslen.Eventuelle diesel-drevne indsamlingskøretøjer skal køre på HVO-diesel, og renovatøren skal foretage CO2-kompensation for den CO2, som udledes i forbindelse med kørslen med HVO.Der stilles ikke krav til hvordan CO2-neutraliteten opnås, blot at den skal kunne dokumenteres, jf. også § 13.1 i kontrakten.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90511000 Indsamling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90511200 Indsamling af husholdningsaffald, 90512000 Transport af affald
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms52 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelBekendtgørelse om indgåelse af kontrakt ifbm. EU udbud af indsamling af genanvendelige affaldsfraktioner i Egedal Kommune
BeskrivelseUdbuddet er gennemført i henhold til Udbudslovens afsnit II (Lov nr. 1564 af 15/12/2015 med senere ændringer).Egedal Kommune har udbudt hermed opgaven med indsamling og transport af de genanvendelige affaldsfraktioner, dvs.:Plast/Mad og Drikkevarekartoner (MDK)PapiraffaldGlasMetalPapKontraktstart er 1. januar 2023. Kontraktens længde er fastsat til 3 år, med mulighed for at forlænge i op til yderligere 12 måneder ved gensidig accept heraf fra begge parter.
Intern ID22/7665
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90511000 Indsamling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90511200 Indsamling af husholdningsaffald, 90512000 Transport af affald
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms52 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.7.
Strategiske udbud
Udbuddet falder ind under anvendelsesområdet for Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/33/EF (direktivet om renere køretøjer)
Retsgrundlaget fra direktivet om renere køretøjer der fastslår, hvilken kontraktype, der medfører direktivets anvendelseAnden tjenesteydelseskontrakt
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
NavnDriftsikkerhed
BeskrivelseDriftsikkerhed
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi15,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnDet daglige samarbejde og borgerhåndtering
BeskrivelseDet daglige samarbejde og borgerhåndtering
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnMedarbejderforhold
BeskrivelseMedarbejderforhold
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi5,00
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelsePris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi70,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen; 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4, for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, jf. lovens § 7, stk. 3, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenEgedal Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineEgedal Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenEgedal Kommune
Organisation, der udfører betalingenEgedal Kommune
Organisation, der underskriver kontraktenEgedal Kommune
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse52 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnHCS A/S Transport & Spedition
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorHCS A/S Transport & Spedition
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet52 000 000,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenkontrakt 1
TitelKontrakt om indsamling af genanvendelige affaldsfraktioner i Egedal Kommune
Dato for indgåelse af kontrakten10/08/2022
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenEgedal Kommune
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
Retsgrundlaget fra direktivet om renere køretøjer der fastslår, hvilken kontraktype, der medfører direktivets anvendelseAnden tjenesteydelseskontrakt
Kategori af køretøjLastbil (N2-N3)
Antallet af alle køretøjer, der er omfattet af anvendelsesområdet for direktivet om renere køretøjer7
Antallet af renere køretøjer7
Antallet af tunge nulemissionskøretøjer0
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnEgedal Kommune
Registreringsnummer29188386
PostadresseDronning Dagmars Vej 200
ByØlstykke
Postnummer3650
Landsdel (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDanmark
EnhedJura & Udbud
E-mailudbud@egekom.dk
Telefon72596219
Internetadressehttp://www.egedalkommune.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnHCS A/S Transport & Spedition
Registreringsnummer71145816
PostadresseHvissingevej 100
ByGlostrup
Postnummer2600
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedHCS A/S Transport & Spedition
E-mailaac@hcs.dk
Telefon43424100
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Fax+45 33307799
Internetadressehttp://www.naevneneshus.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Fax+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
10. Ændring
Udgave af den foregående bekendtgørelse, der skal ændres479258-2022
Hovedårsagen til ændringenBerigtigelse – køber
BeskrivelseI henhold til bekendtgørelse om minimumsmål for offentlige indkøb af renere køretøjer til vejtransport, BEK nr. 1726 af 26/08/2021) § 6, offentliggøres der oplysninger om Miljøklasse for de i Egedal Kommune anvendte køretøjer til indsamling af genanvendeligt affaldsfraktioner. Der anvendes følgende køretøjer til gennemførelse af kontrakten: Samlede antal anvendte køretøjer i kontrakten: 7 stk. køretøjer i kategorien N3 Antal renere køretøjer: 7 stk. køretøjer i kategorien N3
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID846b05c2-3547-4b8c-9d46-c056940fa67c  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen19/02/2025 11:23:36 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)19/02/2025 11:23:53 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer114619-2025
EUT-S-nummer36/2025
Offentliggørelsesdato20/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer