« Tilbage til oversigten over alle licitationer


38/2025
120984-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Helhedsplan AKB Rødovre - Ved Milestedet
OJ S 38/2025 24/02/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBoligselskabet AKB-Rødovre
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelHelhedsplan AKB Rødovre - Ved Milestedet
BeskrivelseRenovering af eksisterende bebyggelse bestående af to højhuse og tre vinkelblokke (lavblokke). Renoveringen omfatter udskiftning af vinduer og altandøre samt efterisolering af udvendige depotrum i hele bebyggelsen. I lavblokkene udføres udskiftning af tag og hævning af tagkonstruktion i forbindelse med etablering af mekanisk balanceret ventilation og option på solcelleanlæg i de tre lavblokke. Dertil udskiftning af efterisolerede facader.
Identifikator for procedurendefda94e-ba99-4388-8b36-2681d3e79595
Tidligere bekendtgørelse82075-2025
Intern IDTID-39232
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenBygge- og anlægsarbejdet udbydes som begrænset udbud iht. udbudslovens §§ 58-60, med forhandling med forudgående prækvalifikation i overensstemmelse med Udbudsloven. Opgaven udbydes som hovedentreprise og er ikke opdelt i særskilte delkontrakter. Dette vurderes ikke hensigtsmæssigt i forhold til opgavens omfang, størrelse og styringsmæssige kompleksitet. Tilbudsgiver kan således alene afgive tilbud på den samlede entreprise. Der ydes ikke vederlag i forbindelse med deltagelse i prækvalifikation og tilbudsafgivelse. Udbudsbekendtgørelsen og konkurrencetekniske betingelser indeholder de formelle betingelser for gennemførelse af udbudsprocessen.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
ByRødovre
Postnummer2610
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms115 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelHelhedsplan AKB Rødovre - Ved Milestedet
BeskrivelseRenovering af eksisterende bebyggelse bestående af to højhuse og tre vinkelblokke (lavblokke). Renoveringen omfatter udskiftning af vinduer og altandøre samt efterisolering af udvendige depotrum i hele bebyggelsen. I lavblokkene udføres udskiftning af tag og hævning af tagkonstruktion i forbindelse med etablering af mekanisk balanceret ventilation og option på solcelleanlæg i de tre lavblokke. Dertil udskiftning af efterisolerede facader.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
ByRødovre
Postnummer2610
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Yderligere oplysningerLillekær 2-8 og 1-19, Maglekær 2-18 samt Nørrekær 10-20 og 3-17 i Rødovre, Matr. Rødovre By, Hendriksholm 8en (samt 8eu og 8ey).
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed17 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms115 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnTilbudskriterium 1: Pris
BeskrivelseUdfyldt tilbudsliste med bilag i henhold til udbudsbetingelser, afsnit 4.6.
Kriterium
TypeKvalitet
NavnTilbudskriterium 2: Proces, aflevering og kvalitetssikring.
BeskrivelseProces, aflevering og kvalitetssikring. Beskrives som anført i udbudsbetingelser, afsnit 4.6.
Kriterium
TypeKvalitet
NavnTilbudskriterium 3: Samarbejde, organisation og bemanding
BeskrivelseSamarbejde, organisation og bemanding. Beskrives som anført i udbudsbetingelser, afsnit 4.6.
Kriterium
TypeKvalitet
NavnTilbudskriterium 4: Materialeliste
BeskrivelseMaterialeliste. Beskrives som anført i udbudsbetingelser, afsnit 4.6.
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterierSe udbudsbetingelserne.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frist for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1. 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2. 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3. seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale, regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4. 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
UdbudssystemleverandørWISSENBERG A/S RÅDGIVENDE INGENIØRER F.R.I
6. Resultater
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er ikke udvalgt en vinder, og konkurrencen er afsluttet.
Årsagen til at der ikke udvælges en vinderAndet
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserAnsøgning om deltagelse
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse9
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnWISSENBERG A/S RÅDGIVENDE INGENIØRER F.R.I
Registreringsnummer26369126
PostadresseHejrevej 26, 4.
ByKøbenhavn NV
Postnummer2400
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedWissenberg A/S
Telefon27253497
Internetadressewww.wissenberg.dk
Denne organisations roller
Udbudssystemleverandør
8.1.
ORG-0002
Officielt navnBoligselskabet AKB-Rødovre
Registreringsnummer26433428
PostadresseC/O KAB Enghavevej 81
ByKøbenhavn SV
Postnummer2450
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKAB
Telefon33 63 10 00
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon72 40 56 00
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon41715000
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID86061297-8ffe-4344-8f44-6397a89e38b1  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen21/02/2025 12:34:50 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer120984-2025
EUT-S-nummer38/2025
Offentliggørelsesdato24/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer