1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Banedanmark
Køberens retlige status: Central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteter: Jernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Nedtagning af sikringshytter på S-banen
Beskrivelse: I Nedtagningsprojektet skal der nedtages og håndteres hytter fra det ”Gamle signalsystem”. Nedtagningsprojektet sikrer inden nedenstående opgaver udføres af leverandøren, at emnerne er spænding/strømløse. Inden udførsel af opgaven, sender nedtagningsprojektet billeder, kilometrering, samt en beskrivelse af opgaven til leverandøren.
Identifikator for proceduren: 9893223f-bd07-4faa-a902-4ad27a851762
Tidligere bekendtgørelse: 671961-2024
Intern ID: 2024-21664
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedure: nej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Varer
Primær klassifikation (cpv): 42410000 Løfte- og håndteringsudstyr
Supplerende klassifikation (cpv): 45111100 Nedrivningsarbejde, 45111320 Demonteringsarbejde på sikkerhedsanlæg, 45500000 Udlejning af entreprenørmateriel og -udstyr med betjeningspersonale
2.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 20 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi: 20 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0000
Titel: Nedtagning af sikringshytter på S-banen
Beskrivelse: I Nedtagningsprojektet skal der nedtages og håndteres hytter fra det ”Gamle signalsystem”. Nedtagningsprojektet sikrer inden nedenstående opgaver udføres af leverandøren, at emnerne er spænding/strømløse. Inden udførsel af opgaven, sender nedtagningsprojektet billeder, kilometrering, samt en beskrivelse af opgaven til leverandøren.
Intern ID: 2024-21664
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Varer
Primær klassifikation (cpv): 42410000 Løfte- og håndteringsudstyr
Supplerende klassifikation (cpv): 45111100 Nedrivningsarbejde, 45111320 Demonteringsarbejde på sikkerhedsanlæg, 45500000 Udlejning af entreprenørmateriel og -udstyr med betjeningspersonale
5.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 5 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser: 0
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 20 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi: 20 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): nej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Rammeaftale med fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mægling: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Banedanmark
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Klagenævnet for Udbud
TED eSender: Mercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 20 000 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0000
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Forstas
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Forstas tilbud
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0000
Værdien af tilbuddet: 20 000 000,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbud: nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Forstas kontrakt
Dato for indgåelse af kontrakten: 10/02/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftale: ja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen: 671961-2024
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 4
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Banedanmark
Registreringsnummer: 18632276
Afdeling: Danmark
Postadresse: Carsten Niebuhrs Gade 43
By: København V
Postnummer: 1577
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Enhed: Aisha Amjad
Telefon: +45 82340000
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for mægling
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Forstas
Registreringsnummer: 29615756
By: Fredercia
Postnummer: 7000
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: 40992780
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 312bf3c7-f9f2-4b53-a974-9fb7531624c2 - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 25/02/2025 12:44:42 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 25/02/2025 13:00:35 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 127215-2025
EUT-S-nummer: 40/2025
Offentliggørelsesdato: 26/02/2025