« Tilbage til oversigten over alle licitationer


41/2025
131236-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Lokale forbedringer - dynamisk indkøbssystem (Forlængelse)
OJ S 41/2025 27/02/2025
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bygge- og anlægsarbejder
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnVejdirektoratet
E-mailtgj@vd.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelLokale forbedringer - dynamisk indkøbssystem (Forlængelse)
BeskrivelseDet dynamiske indkøbssystem "Lokale forbedringer" forlænges med 12 måneder - således at den udløber 31.3.2026. Denne udbudsbekendtgørelse er alene en meddelelse om forlængelse af det dynamiske indkøbssystem "Lokale forbedringer (LOKFOR)". _______________________________________________________________________________________________________________ Det dynamiske indkøbssystem udbydes til brug for lokale forbedringer i form af mindre anlægsarbejder. Arbejdet vil omfatte en række mindre opgaver, som skal udføres i hele Danmark. Kvalificerede ansøgere kan optages i det dynamiske indkøbssystem, uanset om de kan løse opgaver i hele landet eller kun lokalt. Der anmodes om tilbud på de konkrete opgaver hos de virksomheder, som optages i det dynamiske indkøbssystem. Se nærmere om fremgangsmåden i udbudsmaterialet.
Identifikator for proceduren054d8f2c-6591-40ac-ab99-4873b96a25b3
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Yderligere oplysningerHele Danmark.
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerUdover de obligatoriske udelukkelsesgrunde, jf. udbudsloven § § 135 - 136, er udelukkelsesgrundene anført i udbudsloven § 137, stk. 1, nr. 2, gældende for udbuddet. Krav til ansøgningens indhold fremgår af udbudsmaterialet/bestemmelser om udbud og tilbud, afsnit 5. Ansøgninger accepteres på dansk, engelsk, norsk og svensk. Tilbud skal afgives på dansk. Der henvises til udbudsmaterialet for en beskrivelse af tilbudsprocessen. Eventuelle spørgsmål stilles til e-mailadressen anført i udbudsmaterialet, bestemmelser om udbud og tilbud, afsnit 4. Spørgsmål og svar vil blive gjort tilgængelige på internetadressen anført i I.3), under aktuelle udbud.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
Udbudsloven -
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseBekendtgørelse
Deltagelse i en kriminel organisationSe udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 1
KorruptionSe udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 2
SvigSe udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 3.
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitetSe udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 4.
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorismeSe udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 5.
Børnearbejde og andre former for menneskehandelSe udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 6.
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifterSe udbudsloven § 135, stk. 3.
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordningerSe udbudsloven § 135, stk. 3.
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsprocedurenSe udbudsloven § 136, stk. 1, nr. 1
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedureSe udbudsloven § 136, stk. 1, nr. 2
Afgivelse af urigtige oplysninger, tilbageholdelse af oplysninger, ude af stand til at fremlægge de dokumenter, der anmodes om, eller indhentede fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedureSe udbudsloven § 136, stk. 1, nr. 3
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervetSe udbudsloven § 136, stk. 1, nr. 4.
KonkursSe udbudsloven § 137, stk. 1, nr. 2.
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national retSe udbudsloven § 137, stk. 1, nr. 2.
InsolvensSe udbudsloven § 137, stk. 1, nr. 2
Aktiver, der administreres af en kuratorSe udbudsloven § 137, stk. 1, nr. 2
Tvangsakkord uden for konkursSe udbudsloven § 137, stk. 1, nr. 2
Erhvervsvirksomheden er indstilletSe udbudsloven § 137, stk. 1, nr. 2
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelLokale forbedringer - dynamisk indkøbssystem
BeskrivelseDer henvises til afsnit 2.1.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed48 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser1
Yderligere oplysninger om fornyelserDet dynamiske indkøbssystem kan forlænges med op til 12 måneder.
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Oplysninger om tidligere bekendtgørelser
ID for den foregående bekendtgørelse122252-2021
ID for delen i den foregående bekendtgørelse677011-2024
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierBekendtgørelse
KriteriumReferencer på specificerede arbejder
Beskrivelse af udvælgelseskriteriumAnsøgningen skal indeholde referenceliste, der dokumenterer erfaring med mindstekravene nedenfor indenfor de seneste 5 år. Referencelisten bør indeholde oplysninger om opgavenavn, kontraktform, ordregiver, kontraktsum, tidspunkt samt beskrivelse af opgaven. Hvis ansøger er en sammenslutning af virksomheder, skal der fremsendes referenceliste for hver virksomhed, idet virksomhedernes samlede referencer skal opfylde mindstekravet. Hvis ansøger baserer sig på andre enheders formåen (fx underleverandører eller andre enheder i koncernen), skal ansøger godtgøre, at ansøger råder over de nødvendige ressourcer hos disse enheder. Dette skal ske ved at fremlægge tilsagn fra disse enheder om deres forpligtelser i så henseende. Såfremt ansøger baserer sig på andre enheders tekniske og faglige kapacitet, henledes opmærksomheden på udbudsloven, § 144, stk. 3. Der ønskes ikke oplysninger om øvrige planlagte underleverandører, hvis tekniske og faglige kapacitet ansøgeren ikke baserer sig på med henblik på at opfylde mindstekravet. _______________________________________________________________________________________________________________ Mindstekrav til det niveau, der muligvis kræves: Ansøger skal kunne fremvise referencer for anlægsarbejder på veje i drift for følgende arbejdsområder: — Jordarbejder — Afvandingsarbejder — Belægningsarbejder — Brolægningsarbejder — Vejudstyr (skilte, autoværn mv.) — Afmærkning af vejarbejder.
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren0
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseKriterium for tildeling er pris.
5.1.11.
Tilbudsdokumenter
Sprog, som udbudsdokumenterne er officielt tilgængelige pådansk
Adresse på udbudsdokumenternehttps://udbudsportalen.app.vd.dk/da/
5.1.12.
Tilbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelseTilladt
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af tilbud31/03/2026 10:00:00 (UTC+01:00) centraleuropæisk tid, vesteuropæisk sommertid
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Vilkår relateret til kontraktens udførelseUdbudsmaterialet indeholder en arbejdsklausul iht. ILO-konvention nr. 94.
Elektronisk faktureringTilladt
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingnej
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Dynamisk indkøbssystem, som også kan bruges af købere, der ikke er nævnt i denne bekendtgørelse
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mæglingDer er intet mæglingsorgan i Danmark
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1. 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2. 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3. seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4. 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnVejdirektoratet
Registreringsnummer60729018
PostadresseThomas Helsteds Vej 11
BySkanderborg
Postnummer8660
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedTorsten Gosti-Jensen
E-mailtgj@vd.dk
Telefon+45 72443333
Internetadressehttp://vejdirektoratet.dk
Køberprofilhttp://vejdirektoratet.dk
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
E-mailklfu@erst.dk
Internetadressehttp://www.klfu.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0005
Officielt navnDer er intet mæglingsorgan i Danmark
RegistreringsnummerXXXXXXXXX
PostadresseXXXX
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for mægling
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID6a569933-07d1-45b2-80f2-796c4425a295  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen26/02/2025 13:01:31 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer131236-2025
EUT-S-nummer41/2025
Offentliggørelsesdato27/02/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer