1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Aarhus Kommune
Køberens retlige status: Regional myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Udførelse af skiltearbejder og kørebaneafmærkning mv. i Aarhus Kommune
Beskrivelse: Udbuddet omfatter driftsopgaver på skiltearbejder samt kørebaneafmærkning, der er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet. Udbuddet er opdelt i 2 delområder: Delaftale A på skiltearbejder mv. og Delaftale B på kørebaneafmærkning mv.
Identifikator for proceduren: f52b10b2-eef6-4c74-b3e8-4e1064971fc2
Tidligere bekendtgørelse: 732137-2024
Intern ID: 377603
Udbudsprocedure: Offentligt udbud
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50230000 Reparation, vedligeholdelse og tilhørende tjenesteydelser vedrørende veje og andet udstyr
Supplerende klassifikation (cpv): 34992300 Gadeskilte, 34922100 Kørebaneafmærkninger, 44423400 Skilte og beslægtede produkter, 45233221 Vejmalingsarbejder, 34992200 Vejskilte
2.1.2.
Udførelsessted
By: Aarhus
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 32 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi: 40 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Delaftale A - Skiltearbejder
Beskrivelse: Aftalen omfatter skiltearbejder mv. i det omfang, der er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet Der er tale om driftsopgaver omfattende: •Renhold, udskiftning og opretning af skilte og kantpæle •Eftersyn og vedligehold af skilte •Reparation og nyopsætning af tavler og standere mv. •Reparation og maling af buslæskærme •Reparation og udskiftning af autoværn dog ikke broautoværn •Eftersyn og vedligehold af trafikafgrænsning (bomme, hegn og steler/pullerter) •Udskiftning og reparation af cykelstativer og affaldsspande •Udarbejdelse af årsplan Ovenstående arbejder finder sted på alle kommunale veje i Aarhus Kommune samt udvalgte private/private fællesveje.
Intern ID: 381865
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50230000 Reparation, vedligeholdelse og tilhørende tjenesteydelser vedrørende veje og andet udstyr
Supplerende klassifikation (cpv): 34992200 Vejskilte, 44423400 Skilte og beslægtede produkter, 34992300 Gadeskilte
Valgmuligheder:
Beskrivelse af optioner: Den fremtidige rammeaftale kan af Ordregiver forlænges i op til 2 x 12 måneder på uændrede vilkår.
5.1.2.
Udførelsessted
By: Aarhus
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato: 01/03/2025
Varighed: 2 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser: 2
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 18 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi: 22 500 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
Yderligere oplysninger: Leverandøren er ansvarlig for at efterleve de krav og beskrivelser om Corporate Social Responsibility (CSR), som er indeholdt i CSR-Aftalebilaget. Som dokumentation for, at virksomheden og dennes evt. underleverandører og støttende enheder ikke er omfattet af forordning 2022/576, indhentes underskrevet tro- og loveerklæring vedr. russisk etablering og ejerskab, bilag X, hos den tilbudsgiver, som Aarhus Kommune forventer at indgå aftale med.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Beskrivelse: Laveste pris
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mægling: Comdia ApS
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Angår klagen overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, regnes klagefristen på 45 kalenderdage fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelings beslutningen. Klager over indgåelse af en rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Aarhus Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSender: Comdia ApS
5.1.
Delkontrakt: LOT-0002
Titel: Delaftale B - Kørebaneafmærkning
Beskrivelse: Aftalen omfatter kørebaneafmærkning mv. i det omfang, der er beskrevet i udbudsmaterialet. Der er tale om driftsopgaver omfattende: •Ny- og genmarkering på kørebaner, stier, pladser m.v. •Udarbejdelse af årsplan Ovenstående arbejder finder sted på alle kommunale veje i Aarhus Kommune samt udvalgte private/private fællesveje.
Intern ID: 381873
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50230000 Reparation, vedligeholdelse og tilhørende tjenesteydelser vedrørende veje og andet udstyr
Supplerende klassifikation (cpv): 34922100 Kørebaneafmærkninger, 45233221 Vejmalingsarbejder
Valgmuligheder:
Beskrivelse af optioner: Den fremtidige rammeaftale kan af Ordregiver forlænges i op til 2 x 12 måneder på uændrede vilkår.
5.1.2.
Udførelsessted
By: Aarhus
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato: 01/03/2025
Varighed: 2 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser: 2
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 14 000 000,00 DKK
Rammeaftalens maksimumværdi: 17 500 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
Yderligere oplysninger: Leverandøren er ansvarlig for at efterleve de krav og beskrivelser om Corporate Social Responsibility (CSR), som er indeholdt i CSR-Aftalebilaget. Som dokumentation for, at virksomheden og dennes evt. underleverandører og støttende enheder ikke er omfattet af forordning 2022/576, indhentes underskrevet tro- og loveerklæring vedr. russisk etablering og ejerskab, bilag X, hos den tilbudsgiver, som Aarhus Kommune forventer at indgå aftale med.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Beskrivelse: Laveste pris
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Rammeaftale uden fornyet iværksættelse af konkurrence
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mægling: Comdia ApS
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Angår klagen overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, regnes klagefristen på 45 kalenderdage fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelings beslutningen. Klager over indgåelse af en rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Aarhus Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSender: Comdia ApS
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 58 084 940,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Forstas A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: 86631
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 9 592 825,00 DKK
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: 86631
Titel: Delaftale A - Skiltearbejder / Forstas A/S
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 05/02/2025
Dato for indgåelse af kontrakten: 24/02/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftale: ja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen: 732137-2024
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 3
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 0
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 0
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 0
Type modtagne indgivelser: Tilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 3
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0002
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Saferoad Services A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: 86292
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0002
Værdien af tilbuddet: 4 928 410,00 DKK
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: 86292
Titel: Delaftale B - Kørebaneafmærkning / Saferoad Services A/S
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 05/02/2025
Dato for indgåelse af kontrakten: 24/02/2025
Kontrakten tildeles som led i en rammeaftale: ja
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter, der skabte rammeaftalen: 732137-2024
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 1
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 0
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 0
Type modtagne indgivelser: Tilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 0
Type modtagne indgivelser: Tilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 1
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Aarhus Kommune
Registreringsnummer: 55133018
Afdeling: Teknik og Miljø
Postadresse: Karen Blixens Boulevard 7
By: Brabrand
Postnummer: 8220
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Enhed: Olivia Grunnet Christensen
Telefon: +45 89402000
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-1000
Officielt navn: Comdia ApS
Registreringsnummer: 33501404
Postadresse: Lindvedvej 73
By: Odense S
Postnummer: 5260
Landsdel (NUTS): Fyn (DK031)
Land: Danmark
Telefon: +45 7199 3672
Denne organisations roller:
TED eSender
Organisation med ansvar for mægling
8.1.
ORG-1001
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 7240 5600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-1002
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Telefon: +45 4171 5000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-1003
Officielt navn: Saferoad Services A/S
Registreringsnummer: 26994896
Postadresse: Tigervej 12
By: Køge
Postnummer: 4600
Landsdel (NUTS): Østsjælland (DK021)
Land: Danmark
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0002
8.1.
ORG-1004
Officielt navn: Forstas A/S
Registreringsnummer: 29615756
Postadresse: Prins Georgs Kvarter 3
By: Fredericia
Postnummer: 7000
Landsdel (NUTS): Sydjylland (DK032)
Land: Danmark
Telefon: 24926080
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001
Bekendtgørelsens ID: 1f01534f-18d2-4d5e-b414-89bc1650a482 - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 26/02/2025 14:53:47 (UTC+01:00) centraleuropæisk tid, vesteuropæisk sommertid
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 132148-2025
EUT-S-nummer: 41/2025
Offentliggørelsesdato: 27/02/2025