« Tilbage til oversigten over alle licitationer


46/2025
147729-2025 - Resultater
Danmark – Arkitektvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed – Udbud af arkitektydelser til restaurering af sandsten på Vor Frelsers Kirke
OJ S 46/2025 06/03/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnVor Frelsers Kirke
E-mailmpr@km.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetFritid, kultur og religion
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af arkitektydelser til restaurering af sandsten på Vor Frelsers Kirke
BeskrivelseVor Frelsers Kirke skal have foretage udvendig restaurering af sandstensfriserne ved Kirkens forside, hovedindgang og tårn, samt de fire evangelister på tårnet. Restaureringen af de øvrige sandstensfriser har været udbudt særskilt, og restaureringen forventes gennemført ved udgangen af 2025. Nærværende udbud angår anskaffelse af arkitektydelser i forbindelse med restaurering og udskiftning af sandstensfriser ved Kirkens forside, hovedindgang og tårn, samt de fire evangelister på tårnet. Det overordnede mål med restaureringen er at sikre bevaring af Vor Frelsers Kirkes facaders opbygning med udsmykning i form af sandsten for fremtiden. Målet er at varetage og sikre de kunstneriske, statiske, arkitektoniske og kulturhistoriske værdier på kirkens facader og tårn og fastholde kirkens helstøbte arkitektur. I perioden 2015 til 2016 er der udført en række foreløbige forundersøgelse af Nationalmuseets konserveringsfaglige konsulent efter besigtigelse fra lift. Dette er dokumenteret i en rapport, hvori der, for hver enkelt sandstensblok, fremgår en stillingtagen til udskiftning, fugernes tilstand m.v. på forundersøgelsesniveau. De foreløbige forundersøgelserne indgår som del af grundlaget for den videre proces med restaureringen. Arkitektopgaven udbydes som en samlet arkitektrådgivning, hvilket omfatter nedenstående ydelser. Der er tilknyttet en ingeniør til Projektet. Koordinationsforpligtelsen og projekteringsledelsen ligger hos arkitekten. Ydelserne er nærmere fastlagt i ydelsesbeskrivelsen, som er vedlagt udbudsmaterialet. Udbud: Arkitekten skal sammen med bygherres advokat varetage tilrettelægge og udarbejdelse af udbudsmateriale for entreprenørydelse i hovedentreprise med murer og stilladsfirma som underentreprenør. Tilrettelæggelsen består både i udarbejdelse af det samlede aftalegrundlag samt vilkår for udbudsprocessen. Herefter skal arkitekten sammen med bygherres advokat varetage selve udbudsprocessen, herunder evaluere indkomne tilbud, udarbejde indstilling til tildeling samt bistå i forbindelse med indgåelse af kontrakt. Projektering: Arkitekten er overordnet ansvarlig for projektering, projekteringsledelse samt koordinering med ingeniørdelen. I den forbindelse skal arkitekten forestå udarbejdelse af tidsplan for alt arkitekt- og entreprenørarbejde. Arkitekten skal udarbejde en beskrivelse af sten, deres kvalitet og udseende, med udgangspunkt i sten fra det stenbrud, som har leveret de hidtidige sten. Det må forventes, at der vil være behov for forundersøgelser ved lift i fornødent omfang. Arkitekten skal indgå i styregruppens, Nationalmuseets og den Kongelige Bygningsinspektørs arbejde efter behov. Ydermere vil arkitekten varetage dialog og samarbejdet med Nationalmuseet som kirkens konsulent, hvor samarbejdet skal aftales nærmere med bygherres ingeniør. Redegørelse for rensningsmetoder for sandsten. Der vil være behov for deltagelse i opfølgende besigtigelse med Nationalmuseet, ingeniøren og med stenhugger. Arkitekten varetager relevante anmeldelser som del af tilsyn til kommunen. Arkitekten skal udarbejde en sundheds- og sikkerhedsplan. Arkitekten skal beskrive de miljømæssige forhold, borttransport af stenmateriale mv. Ydermere vil denne være ansvarlig for det samlede æstetiske billede og udtryk af murværket. Arkitekten er ansvarlig for beskrivelse af stenhuggers bearbejdning af stenen og for reetablering af evangelistskulpturerne. Tilsyn og byggeledelse: Arkitekten varetager byggepladsledelse og tilsyn inkl. 1 års eftersyn, herunder blandt andet følgende opgaver: - Indkaldelse af byggemøder hver uge med tilhørende referat. - Løbende vurdering i samarbejde med ingeniør om alle relevante ændringer af pro-jektet. - Sikre behov for håndtering af kirkens løbende ugeplaner om kirkelige handlinger i arbejdstiden, hvor bygherren hver uge på en fast ugedag deler en oversigt over de planlagte aktiviteter, hvor der angives ”INGEN BYGGEPLADSSTØJ”, hvorefter al arbejde på byggeplads og stillads skal vige for kirkelige handlinger (begravelser, dåb, bryllup og andre andagter), dog må ikke-generende arbejde gerne foregå under kirkelige handlinger. Derudover er det en forpligtelse håndværkerne skal vige med larmende arbejde to timer om ugen på en fast ugedag, hvor der er babysalmesang. Ved koncerter med udenlandske solister, som ikke kan øve udenfor normal arbejdstid, er håndværkerne forpligtet til at vige med larmende arbejde efter aftale. Ved ugentlig orgelstemning (typisk afsluttet før kl. 9:00). - Løbende kontakt til Nationalmuseet. - Modtagekontrol af sten fra stenbrud og stikprøvekontrol af stenhuggerarbejde på værksted. Dertil kommer, at arkitekten, sammen med entreprenøren, skal varetage supplerende arbejder inde i tårnet i mindre omfang.
Identifikator for procedurene2bf763c-1f71-47eb-a30c-a05ef6b221d8
Tidligere bekendtgørelse694351-2024
Intern IDMENIZ.0002
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbudsforretningen er gennemført som et begrænset udbud i overensstemmelse udbudslovens §§ 58-60 (lovbekendtgørelse nr. 10 af 6. januar 2023, der gennemfører Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud). Bygherre udvalgte de 5 bedst egnede ansøgere til at afgive tilbud. Der henvises til udbudsbekendtgørelsen, for en beskrivelse af den anvendte fremgangsmåde til udvælgelsen. Samtlige 5 budopfordrede ansøgere afgav tilbud.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71200000 Arkitektvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71210000 Arkitektrådgivning, 71220000 Arkitektprojektering, 71221000 Arkitekters tjenesteydelser i forbindelse med bygninger, 71240000 Arkitekt-, ingeniør- og planlægningsvirksomhed, 71247000 Byggeledelse, 71248000 Projektledelse og –dokumentation, 71251000 Arkitektvirksomhed og inspektion af bygninger, 71520000 Tilsyn med bygge- og anlægsarbejder, 71541000 Koordinering af byggeprojekt
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms3 600 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerDa Rådgiveraftalen honoreres efter medgået tid, kendes den endelig kontraktværdi ikke på nuværende tidspunkt. Den nedenfor under ’Resultater’ angivne kontraktværdi er således en samlet evalueringsteknisk pris, der er udregnet på baggrund af den vindende tilbudsgivers tilbudte timepriser i tilbudslisten ganget med Bygherres estimerede antal timer.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelUdbud af arkitektydelser til restaurering af sandsten på Vor Frelsers Kirke
BeskrivelseVor Frelsers Kirke skal have foretage udvendig restaurering af sandstensfriserne ved Kirkens forside, hovedindgang og tårn, samt de fire evangelister på tårnet. Restaureringen af de øvrige sandstensfriser har været udbudt særskilt, og restaureringen forventes gennemført ved udgangen af 2025. Nærværende udbud angår anskaffelse af arkitektydelser i forbindelse med restaurering og udskiftning af sandstensfriser ved Kirkens forside, hovedindgang og tårn, samt de fire evangelister på tårnet. Det overordnede mål med restaureringen er at sikre bevaring af Vor Frelsers Kirkes facaders opbygning med udsmykning i form af sandsten for fremtiden. Målet er at varetage og sikre de kunstneriske, statiske, arkitektoniske og kulturhistoriske værdier på kirkens facader og tårn og fastholde kirkens helstøbte arkitektur. I perioden 2015 til 2016 er der udført en række foreløbige forundersøgelse af Nationalmuseets konserveringsfaglige konsulent efter besigtigelse fra lift. Dette er dokumenteret i en rapport, hvori der, for hver enkelt sandstensblok, fremgår en stillingtagen til udskiftning, fugernes tilstand m.v. på forundersøgelsesniveau. De foreløbige forundersøgelserne indgår som del af grundlaget for den videre proces med restaureringen. Arkitektopgaven udbydes som en samlet arkitektrådgivning, hvilket omfatter nedenstående ydelser. Der er tilknyttet en ingeniør til Projektet. Koordinationsforpligtelsen og projekteringsledelsen ligger hos arkitekten. Ydelserne er nærmere fastlagt i ydelsesbeskrivelsen, som er vedlagt udbudsmaterialet. Udbud: Arkitekten skal sammen med bygherres advokat varetage tilrettelægge og udarbejdelse af udbudsmateriale for entreprenørydelse i hovedentreprise med murer og stilladsfirma som underentreprenør. Tilrettelæggelsen består både i udarbejdelse af det samlede aftalegrundlag samt vilkår for udbudsprocessen. Herefter skal arkitekten sammen med bygherres advokat varetage selve udbudsprocessen, herunder evaluere indkomne tilbud, udarbejde indstilling til tildeling samt bistå i forbindelse med indgåelse af kontrakt. Projektering: Arkitekten er overordnet ansvarlig for projektering, projekteringsledelse samt koordinering med ingeniørdelen. I den forbindelse skal arkitekten forestå udarbejdelse af tidsplan for alt arkitekt- og entreprenørarbejde. Arkitekten skal udarbejde en beskrivelse af sten, deres kvalitet og udseende, med udgangspunkt i sten fra det stenbrud, som har leveret de hidtidige sten. Det må forventes, at der vil være behov for forundersøgelser ved lift i fornødent omfang. Arkitekten skal indgå i styregruppens, Nationalmuseets og den Kongelige Bygningsinspektørs arbejde efter behov. Ydermere vil arkitekten varetage dialog og samarbejdet med Nationalmuseet som kirkens konsulent, hvor samarbejdet skal aftales nærmere med bygherres ingeniør. Redegørelse for rensningsmetoder for sandsten. Der vil være behov for deltagelse i opfølgende besigtigelse med Nationalmuseet, ingeniøren og med stenhugger. Arkitekten varetager relevante anmeldelser som del af tilsyn til kommunen. Arkitekten skal udarbejde en sundheds- og sikkerhedsplan. Arkitekten skal beskrive de miljømæssige forhold, borttransport af stenmateriale mv. Ydermere vil denne være ansvarlig for det samlede æstetiske billede og udtryk af murværket. Arkitekten er ansvarlig for beskrivelse af stenhuggers bearbejdning af stenen og for reetablering af evangelistskulpturerne. Tilsyn og byggeledelse: Arkitekten varetager byggepladsledelse og tilsyn inkl. 1 års eftersyn, herunder blandt andet følgende opgaver: - Indkaldelse af byggemøder hver uge med tilhørende referat. - Løbende vurdering i samarbejde med ingeniør om alle relevante ændringer af pro-jektet. - Sikre behov for håndtering af kirkens løbende ugeplaner om kirkelige handlinger i arbejdstiden, hvor bygherren hver uge på en fast ugedag deler en oversigt over de planlagte aktiviteter, hvor der angives ”INGEN BYGGEPLADSSTØJ”, hvorefter al arbejde på byggeplads og stillads skal vige for kirkelige handlinger (begravelser, dåb, bryllup og andre andagter), dog må ikke-generende arbejde gerne foregå under kirkelige handlinger. Derudover er det en forpligtelse håndværkerne skal vige med larmende arbejde to timer om ugen på en fast ugedag, hvor der er babysalmesang. Ved koncerter med udenlandske solister, som ikke kan øve udenfor normal arbejdstid, er håndværkerne forpligtet til at vige med larmende arbejde efter aftale. Ved ugentlig orgelstemning (typisk afsluttet før kl. 9:00). - Løbende kontakt til Nationalmuseet. - Modtagekontrol af sten fra stenbrud og stikprøvekontrol af stenhuggerarbejde på værksted. Dertil kommer, at arkitekten, sammen med entreprenøren, skal varetage supplerende arbejder inde i tårnet i mindre omfang.
Intern IDMENIZ.0002
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71200000 Arkitektvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71210000 Arkitektrådgivning, 71220000 Arkitektprojektering, 71221000 Arkitekters tjenesteydelser i forbindelse med bygninger, 71240000 Arkitekt-, ingeniør- og planlægningsvirksomhed, 71247000 Byggeledelse, 71248000 Projektledelse og –dokumentation, 71251000 Arkitektvirksomhed og inspektion af bygninger, 71520000 Tilsyn med bygge- og anlægsarbejder, 71541000 Koordinering af byggeprojekt
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerEvt. supplerende arbejder inde i tårnet i mindre omfang.
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed30 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms3 600 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerDa Rådgiveraftalen honoreres efter medgået tid, kendes den endelig kontraktværdi ikke på nuværende tidspunkt. Den nedenfor under ’Resultater’ angivne kontraktværdi er således en samlet evalueringsteknisk pris, der er udregnet på baggrund af den vindende tilbudsgivers tilbudte timepriser i tilbudslisten ganget med Bygherres estimerede antal timer.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseEvaluering af underkriteriet ”Pris” er foretaget på baggrund af tilbudsgivers besvarelse af Bilag 7, fane 1. Ud fra tilbudsgivers besvarelse er der beregnet en samlet ”Evalueringsteknisk Sum”, som har dannet grundlag for evalueringen.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi25
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation og bemanding
BeskrivelseEvaluering af underkriteriet ”Organisation og bemanding” er foretaget på baggrund af tilbudsgivers besvarelse af Bilag 6.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi35
Kriterium
TypeKvalitet
NavnMetode og fremgangsmåde
BeskrivelseEvaluering af underkriteriet ”Metode og fremgangsmåde” er foretaget på baggrund af tilbudsgivers besvarelse af Bilag 5.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi30
Kriterium
TypeKvalitet
NavnTimesætning
BeskrivelseEvaluering af underkriteriet ”Timesætning” er foretaget på baggrund af tilbudsgivers besvarelse af Bilag 7, fane 2.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (loven kan hentes på www.retsinformation.dk), gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf. lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte tilbudsgivere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens § 2, stk. 1, nr. 1, og udbudsloven § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiver har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiver har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) 6 måneder efter at ordregiver har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2, og udbudsloven § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiver har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiver om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf.lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er klfu@naevneneshus.dk.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse1 801 875,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnRønnow Arkitekter A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorRønnow Arkitekter A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet1 801 875,00 DKK
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenRådgiveraftale
TitelRådgiveraftale vedr. arkitektrådgivning
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud07/02/2025
Dato for indgåelse af kontrakten02/03/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserAnsøgning om deltagelse
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse7
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon+45 72405600
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0003
Officielt navnVor Frelsers Kirke
Registreringsnummer10266017
PostadresseSankt Annæ Gade 29
ByKøbenhavn
Postnummer1416
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedMorten Predstrup
E-mailmpr@km.dk
Telefon+45 22 72 41 05
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0004
Officielt navnRønnow Arkitekter A/S
Registreringsnummer18738295
PostadresseStrandgade 27B, 2. sal
ByKøbenhavn K
Postnummer1401
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedInge-Lise Kragh
E-mailra@ra.dk
Telefon+45 59 44 32 00
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID2869bcf0-fac0-44b4-a744-9164e30d7b3f  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen05/03/2025 11:46:01 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)05/03/2025 11:53:37 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer147729-2025
EUT-S-nummer46/2025
Offentliggørelsesdato06/03/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer