« Tilbage til oversigten over alle licitationer


46/2025
148911-2025 - Resultater
Danmark – Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse – Rengøringsservice - Aarhus Universitet
OJ S 46/2025 06/03/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnAarhus Universitet
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetUddannelse
1.1.
Køber
Officielt navnDansk Servicerådgivning ApS
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetUddannelse
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelRengøringsservice - Aarhus Universitet
BeskrivelseRengøringsservice på 17 bygninger under Aarhus Universitet i Universitetsbyen, herunder eksamensbygningen i Lisbjerg (Tilkøb). De 17 bygninger fordeler sig på i alt 7 adresser. Bygningsmassen skal benyttes af Aarhus BSS, som flytter deres aktiviteter på Fuglesangs Allé til Universitetsbyen i 2025/2026. Rengøringsservice bliver på nuværende tidspunkt udført af Ordregivers eget personale på Fuglesangs Allé, som fraflyttes og rykker til Universitetsbyen. Der stilles krav om, at Ordregivers eget personale tilknyttet lokationerne, der fraflyttes, er omfattet af virksomhedsoverdragelsen, hvorfor Virksomhedsoverdragelsesloven finder anvendelse (LBK nr. 710 af 20/08/2022). Medarbejderspecifikationen for de medarbejdere, der forventes omfattet af virksomhedsoverdragelsen fremgår af Kontraktbilag 2G, som kan rekvireres ved henvendelse til Ordregiver gennem udbudssystemet. Udbuddets omfang/Lokationer fremgår af Bilag A til udbudsbetingelserne. Kontraktbilag 3: Kravspecifikation indeholder en uddybende beskrivelse af den udbudte Ydelse. Det samlede totale rengøringsareal udgør ca. 46.200 m2.
Identifikator for proceduren895842d1-92b7-473d-a299-1d1507bded73
Tidligere bekendtgørelse39e70011-1e9c-4eea-9cfc-88fd5fc0066a-01
Intern ID2024/37
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenAnsøger skal tilmelde sig udbuddet og afgive ansøgning via det elektroniske udbudssystem. Ansøger skal holde sig orienteret i udbudssystemet, hvor spørgsmål/svar offentliggøres. Hver ansøger kan alene indgive én ansøgning om prækvalifikation i form af udfyldt ESPD. I forbindelse med ansøgningen skal ansøger fremsende udfyldt ESPD. Ansøgers udfyldte ESPD er et foreløbigt bevis for, at ansøgeren ikke er omfattet af én af de udelukkelsesgrunde, som gælder for dette udbud, og at ansøger opfylder minimumskravene til egnethed. ESPD udarbejdes online i udbudssystemets ESPD-funktion. Ordregiver kan IKKE læse en ESPD xml-fil, der er vedhæftet ansøgningen på anden måde end i ESPD-funktionen. Ansøger skal udfylde ESPD i henhold til anvisningerne i udbudsbekendtgørelsen, udbudsbetingelserne og i øvrigt følge anvisningerne i selve ESPD’et. Ansøger kan indhente yderligere vejledning til udfyldelsen og fremsendelsen af ESPD i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens vejledning herom. Ansvaret for indlevering af korrekt udfyldt ESPD påhviler alene ansøger. En ansøger der vedhæfter en ESPD xml-fil, som ordregiver ikke kan læse, vil ikke være konditionsmæssig. Såfremt ansøger udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium) skal særskilt ESPD fremsendes for hver enkelt virksomhed i sammenslutningen. I disse tilfælde skal de deltagende virksomheder i deres ESPD del II A svare ”Ja” til spørgsmålet, ”Deltager den økonomiske aktør i udbudsproceduren sammen med andre?”, ligesom deltagerens rolle i konsortiet beskrives. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være konsortiets samlede egnethed, der vurderes. Der stilles ingen særlige krav til sammenslutningens retlige form, men der skal iblandt sammenslutningens virksomhederudpeges en fælles befuldmægtiget, der tegner alle virksomheder i sammenslutningen. Endvidere skal virksomhederne hæfte solidarisk, direkte og ubetinget for opfyldelsen af kontrakten. For ansøgere, som udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium), gælder desuden, at de som en del af dokumentationen skal fremlægge en underskrevet konsortieerklæring om, at alle deltagere i konsortiet hæfter solidarisk for kontraktens opfyldelse og med angivelse af en konsortiedeltager, med hvem ordregiver kan indgå bindende aftaler på konsortiets vegne. Ansøger kan basere sig på andre virksomheders økonomiske og finansielle formåen og/eller tekniske og faglige formåen. I sådanne tilfælde skal ansøger i ESPD del II afsnit C (”Oplysninger om udnyttelse af andre enheders kapacitet”) svare ”Ja”. Såfremt ansøger baserer sig på andre enheders kapacitet, herunder i forhold til opfyldelse af minimumskrav, skal ansøger vedlægge et særskilt ESPD udfyldt af disse andre enheder med de oplysninger, der anmodes om i ESPD del II, afsnit A og B, del III og IV. Desuden skal ansøger udfylde ESPD del V. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen være ansøgers og de støttende enheders samlede egnethed, der vurderes. Såfremt ansøger baserer sig på sit moderselskabs økonomiske formåen, indgår ansøgers egen økonomiske formåen ikke særskilt i beregningen, idet ansøgers økonomiske formåen allerede er indregnet i moderselskabets regnskabstal. Opmærksomheden henledes desuden på, at såfremt ansøger baserer sin tekniske og faglige formåen på andre enheders kapacitet, skal den/de pågældende enheder udføre den del af Kontrakten, som enhedens kapacitet relaterer sig til. For ansøgere, som baserer sig på andre enheders kapacitet til brug for opfyldelse af mindstekravene til henholdsvis økonomisk og finansiel formåen og faglige og tekniske formåen, gælder desuden, at ansøger som en del af dokumentationen skal fremlægge en støtteerklæring, som godtgør, at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for ansøgeren. Hvis en ansøger beror sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen, skal denne enhed påtage sig solidarisk at hæfte for ansøgers forpligtelser overfor ordregiver under den udbudte kontrakt.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
Supplerende klassifikation (cpv): 90910000 Rengøring, 90911100 Rengøring af lokaler
2.1.2.
Udførelsessted
ByAarhus C
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Yderligere oplysningerRengøringsservice på 17 bygninger under Aarhus Universitet i Universitetsbyen, herunder eksamensbygningen i Lisbjerg (Tilkøb). De 17 bygninger fordeler sig på i alt 7 adresser.
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerAarhus Universitet har truffet beslutning om at annullere nærværende udbud med baggrund i følgende: Uhensigtsmæssigheder i udbudsmaterialet, grundet udbudsmaterialet har været for uklart for vurdering af ansøgers egnethed og dermed er uegnet for indkøbet.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelRengøringsservice - Aarhus Universitet
BeskrivelseRengøringsservice på 17 bygninger under Aarhus Universitet i Universitetsbyen, herunder eksamensbygningen i Lisbjerg (Tilkøb). De 17 bygninger fordeler sig på i alt 7 adresser. Bygningsmassen skal benyttes af Aarhus BSS, som flytter deres aktiviteter på Fuglesangs Allé til Universitetsbyen i 2025/2026. Rengøringsservice bliver på nuværende tidspunkt udført af Ordregivers eget personale på Fuglesangs Allé, som fraflyttes og rykker til Universitetsbyen. Der stilles krav om, at Ordregivers eget personale tilknyttet lokationerne, der fraflyttes, er omfattet af virksomhedsoverdragelsen, hvorfor Virksomhedsoverdragelsesloven finder anvendelse (LBK nr. 710 af 20/08/2022). Medarbejderspecifikationen for de medarbejdere, der forventes omfattet af virksomhedsoverdragelsen fremgår af Kontraktbilag 2G, som kan rekvireres ved henvendelse til Ordregiver gennem udbudssystemet. Udbuddets omfang/Lokationer fremgår af Bilag A til udbudsbetingelserne. Kontraktbilag 3: Kravspecifikation indeholder en uddybende beskrivelse af den udbudte Ydelse. Det samlede totale rengøringsareal udgør ca. 46.200 m2.
Intern ID2024/37
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
Supplerende klassifikation (cpv): 90910000 Rengøring, 90911100 Rengøring af lokaler
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerDer er optioner på diverse time- og enhedspriser på ekstraopgaver. De fremgår af kravspecifikation for ekstraopgaver. Der kan desuden være mindre optioner i form af rengøringsrelaterede serviceopgaver. Disse fremgår af udbudsmaterialets kalkulationsoplysningsskemaer som tilkøbsydelser. Bygning 2410 Eksamenshuset indgår som tilkøbsydelse med en pris pr. gang
5.1.2.
Udførelsessted
ByAarhus C
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Yderligere oplysningerRengøringsservice på 17 bygninger under Aarhus Universitet i Universitetsbyen, herunder eksamensbygningen i Lisbjerg (Tilkøb). De 17 bygninger fordeler sig på i alt 7 adresser.
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato01/11/2025
Varigheds slutdato31/10/2029
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser24
Yderligere oplysninger om fornyelserKontrakten kan forlænges af Ordregiver ad flere omgange og med det antal måneder Ordregiver måtte ønske. Forlængelsernes samlede varighed, inklusive alle forlængelser, kan dog maksimalt være 24 måneder. For hver forlængelse Ordregiver måtte kræve skal Ordregiver skriftligt varsle Leverandøren senest 6 måneder inden Kontraktens udløb (heri indeholdt eventuelle tidligere forlængelser).
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerAarhus Universitet har truffet beslutning om at annullere nærværende udbud med baggrund i følgende: Uhensigtsmæssigheder i udbudsmaterialet, grundet udbudsmaterialet har været for uklart for vurdering af ansøgers egnethed og dermed er uegnet for indkøbet.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnVederlag
BeskrivelseVederlag iht. Kontraktbilag 2 Udbudsbetingelsernes punkt 5.2.1
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi40,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnKvalitet
BeskrivelseKvalitet iht. Kontraktbilag 2 Udbudsbetingelsernes punkt 5.2.2
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi60,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til § 7 i Lov om Klagenævnet for Udbud (LBK nr. 593 af 02/06/2016 - kan hentes på www.retsinformation.dk), gælder følgende frister for indgivelse af klage: Har ordregiveren iværksat et begrænset udbud, et udbud med forhandling, et udbud efter proceduren konkurrencepræget dialog eller innovationspartnerskab efter udbudsloven eller Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- energiforsyning, transport samt posttjenester og ophævelse af direktiv 2004/17/EF, skal en virksomheds klage over ikke at være blevet udvalgt være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller denne lovs § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. Stk. 2. Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: - 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er angivet under "organisationer"
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er ikke udvalgt en vinder, og konkurrencen er afsluttet.
Årsagen til at der ikke udvælges en vinderAndet
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserAnsøgning om deltagelse
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse8
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon+45 72405600
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0003
Officielt navnAarhus Universitet
Registreringsnummer31 11 91 03
ByAarhus C
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedAnika Orup (på vegne af ordregiver)
Telefon+4561202024
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0004
Officielt navnDansk Servicerådgivning ApS
Registreringsnummer17263382
PostadresseFalkevej 22
ByKøge
Postnummer4600
Landsdel (NUTS)Østsjælland (DK021)
LandDanmark
EnhedJosefine Birkholm
Telefon28447704
Internetadressehttps://www.d-s-r.dk/
Denne organisations roller
Køber
Gruppeleder
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID75f35095-3720-4695-bf79-d5252dfce4eb  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen05/03/2025 09:50:53 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)05/03/2025 10:07:24 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer148911-2025
EUT-S-nummer46/2025
Offentliggørelsesdato06/03/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer