« Tilbage til oversigten over alle licitationer


49/2025
157516-2025 - Planlægning
Danmark – Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse – Behandling af fraktionen; rest efter sortering fra Genbrugspladser
OJ S 49/2025 11/03/2025
Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnI/S Amager Ressourcecenter
E-maillmad@a-r-c.dk
Køberens retlige statusOffentlig virksomhed
Den ordregivende myndigheds aktivitetMiljøbeskyttelse
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelBehandling af fraktionen; rest efter sortering fra Genbrugspladser
BeskrivelseDen udbudte opgave omfatter modtagelse, registrering, behandling og afsætning af fraktionen Rest efter sortering til energiudnyttelse, der indsamles på genbrugspladser i ARC’s interessentkommuner: Dragør, Frederiksberg, Hvidovre, København og Tårnby.
Intern ID24/323
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
Supplerende klassifikation (cpv): 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseVindmøllevej 6  
ByKøbenhavn S
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Yderligere oplysningerDer vil fra den udbudte opgaves start blive indsamlet Rest efter sortering fra følgende genbrugspladser: • Bispeengen Genbrugsstation • Borgervænget Genbrugsstation • Christiania Genbrugsstation • Dragør Genbrugsplads • Hvidovre Genbrugsplads • Kirstinehøj Genbrugsplads • Kulbanevej Genbrugsstation • Sydhavn Genbrugscenter • Vermlandsgade Genbrugsstation • Vægtergangen Genbrugsplads
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delenPAR-0000
TitelBehandling af fraktionen; rest efter sortering fra Genbrugspladser
BeskrivelseDen udbudte opgave omfatter modtagelse, registrering, behandling og afsætning af fraktionen Rest efter sortering til energiudnyttelse, der indsamles på genbrugspladser i ARC’s interessentkommuner: Dragør, Frederiksberg, Hvidovre, København og Tårnby.
Intern ID24/323
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
Supplerende klassifikation (cpv): 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
3.1.2.
Udførelsessted
PostadresseVindmøllevej 6  
ByKøbenhavn S
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Yderligere oplysningerDer vil fra den udbudte opgaves start blive indsamlet Rest efter sortering fra følgende genbrugspladser: • Bispeengen Genbrugsstation • Borgervænget Genbrugsstation • Christiania Genbrugsstation • Dragør Genbrugsplads • Hvidovre Genbrugsplads • Kirstinehøj Genbrugsplads • Kulbanevej Genbrugsstation • Sydhavn Genbrugscenter • Vermlandsgade Genbrugsstation • Vægtergangen Genbrugsplads
3.1.3.
Varighed
Startdato01/07/2025
Varigheds slutdato30/06/2029
3.1.5.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)ja
3.1.6.
Udbudsdokumenter
Frist for anmodning om yderligere oplysninger21/03/2025 11:00:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
3.1.7.
Udbudsvilkår
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
3.1.8.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineI/S Amager Ressourcecenter
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnI/S Amager Ressourcecenter
Registreringsnummer34 20 81 15
PostadresseVindmøllevej 6
ByKøbenhavn S
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedLars Henrik Boje Madsen
E-maillmad@a-r-c.dk
Telefon23499266
Internetadressehttps://www.a-r-c.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon+45 72405600
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID0a25f68e-5a9c-4417-8f90-5d1606be8c4d  -  01
FormulartypePlanlægning
BekendtgørelsestypeForhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen10/03/2025 07:36:45 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)10/03/2025 09:15:49 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer157516-2025
EUT-S-nummer49/2025
Offentliggørelsesdato11/03/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure01/04/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer