1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Københavns Kommune - Teknik- og Miljøforvaltning
Køberens retlige status: Lokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Teknisk høring vedrørende systemer til rottebekæmpelse
Beskrivelse: Teknik- og miljøforvaltningens enhed for skadedyrsbekæmpelse foretager en markedsundersøgelse af IT-systemer til sagsbehandling af skadedyrsbekæmpelse. Undersøgelsen foretages i forbindelse med et forestående udbud, og i den forbindelse ønsker skadedyrsenheden at få præsenteret allerede tilgængelige løsninger samt få afklaret en række spørgsmål, som skal bidrage til præcisering af kravene i udbuddet.Enhver økonomisk aktør, som opfylder følgende krav, kan anmode om at deltage i markedsundersøgelsen:Kan tilbyde et færdigudviklet IT-system (standardsoftware) til håndtering af sager vedrørende skadedyrsbekæmpelse.Systemet skal være i drift og anvendes hos én eller flere kunder.Det skal være muligt at få en demonstration af systemet – gerne som adgang til et testmiljø (demoversion).I forbindelse med markedsundersøgelsen ønsker skadedyrsenheden blandt andet afklaring af følgende:I hvilken grad standardsoftwaren kan tilpasses, herunder hvilke dele af systemet der kan konfigureres eller videreudvikles, og hvilke dele der er låst som standardfunktionalitet.Vejledende priser, herunder prisstruktur for licenser, implementering, drift og support.Økonomiske aktører, som ønsker at deltage i markedsundersøgelsen, bedes kontakte:Rawand SabirIT-udbudsjuristKoncern ITE-mail: l80j@kk.dkTelefon: 29168797Frist for henvendelse: 1. maj 2025
Intern ID: 250728867
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90922000 Skadedyrsbekæmpelse
Supplerende klassifikation (cpv): 90923000 Rottebekæmpelse
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delen: PAR-0000
Titel: Teknisk høring vedrørende systemer til rottebekæmpelse
Beskrivelse: Teknik- og miljøforvaltningens enhed for skadedyrsbekæmpelse foretager en markedsundersøgelse af IT-systemer til sagsbehandling af skadedyrsbekæmpelse. Undersøgelsen foretages i forbindelse med et forestående udbud, og i den forbindelse ønsker skadedyrsenheden at få præsenteret allerede tilgængelige løsninger samt få afklaret en række spørgsmål, som skal bidrage til præcisering af kravene i udbuddet.Enhver økonomisk aktør, som opfylder følgende krav, kan anmode om at deltage i markedsundersøgelsen:Kan tilbyde et færdigudviklet IT-system (standardsoftware) til håndtering af sager vedrørende skadedyrsbekæmpelse.Systemet skal være i drift og anvendes hos én eller flere kunder.Det skal være muligt at få en demonstration af systemet – gerne som adgang til et testmiljø (demoversion).I forbindelse med markedsundersøgelsen ønsker skadedyrsenheden blandt andet afklaring af følgende:I hvilken grad standardsoftwaren kan tilpasses, herunder hvilke dele af systemet der kan konfigureres eller videreudvikles, og hvilke dele der er låst som standardfunktionalitet.Vejledende priser, herunder prisstruktur for licenser, implementering, drift og support.Økonomiske aktører, som ønsker at deltage i markedsundersøgelsen, bedes kontakte:Rawand SabirIT-udbudsjuristKoncern ITE-mail: l80j@kk.dkTelefon: 29168797Frist for henvendelse: 1. maj 2025
Intern ID: 250728867
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90922000 Skadedyrsbekæmpelse
Supplerende klassifikation (cpv): 90923000 Rottebekæmpelse
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
3.1.5.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse:
Deltagelse uden forbehold.
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): nej
3.1.7.
Udbudsvilkår
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelse: Nej
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Københavns Kommune - Teknik- og Miljøforvaltning
Registreringsnummer: 64942212
Afdeling: Teknik- og Miljøforvaltning
Postadresse: Kraftværksvej 25
By: København S
Postnummer: 2300
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Rawand Sabir
Telefon: +45 29168797
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Fax: +45 33307799
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Fax: +45 41715100
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 098661d3-2b3b-483b-ad66-ae95887b2235 - 01
Formulartype: Planlægning
Bekendtgørelsestype: Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype: 4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 11/03/2025 14:40:07 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 11/03/2025 14:40:29 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 163131-2025
EUT-S-nummer: 51/2025
Offentliggørelsesdato: 13/03/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure: 02/06/2025