« Tilbage til oversigten over alle licitationer


52/2025
168278-2025 - Forudgående underretning om direkte tildeling
Danmark – Geoteknisk ingeniørvirksomhed – Profylaksebekendtgørelse - 9095.R02
OJ S 52/2025 14/03/2025
Bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnVejdirektoratet
E-mailinbd@vd.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelProfylaksebekendtgørelse - 9095.R02
BeskrivelseUdbuddet omfatter udførelse af geofysiske og geotekniske undersøgelser, der udføres på vand og i forbindelse med ordregivers arbejde med miljøkonsekvensvurdering i fase 2 for etablering af en 3. Limfjordsforbindelse. -- De geofysiske undersøgelser til vands indebærer bl.a. Side scan sonar, Multi beam echo sounder, Sub buttom profiler, Magnetometer, og Seismik. -- De geotekniske boringer til vands vil overordnet indebære op til 5 stk. geotekniske boringer i 8” syd for Egholm og op til 2 stk. geotekniske boringer i 8” nord for Egholm. -- Udbuddet omfatter feltarbejde og rapportering.
Identifikator for proceduren36678e33-0749-4aff-9135-26adddd73446
Tidligere bekendtgørelse415119-2023
Intern IDProfylaksebekendtgørelse - 9095.R02
UdbudsprocedureAnden procedure, der afvikles i flere faser
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71332000 Geoteknisk ingeniørvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 49  
ByKøbenhavn
PostnummerDK-1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Yderligere oplysningerRegion Hovedstaden
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerAftale om geoteknisk rådgivning vedrørende 3. Limfjordforbindelse. Forundersøgelser på vand har været genstand for offentligt udbud med offentliggørelse af udbudsbekendtgørelse d. 10/07/2023. Ordregiver har vurderet at det ikke er nødvendigt at gennemføre en ny udbudsprocedure i forbindelse med udvidelsen af aftalen, idet ændringen foretages i medfør af udbudslovens § 181. Alle arealer, som projektet påvirker på vand, skal undergå en marinarkæologisk undersøgelse, som varetages af Moesgaard Museum. Det oprindelige undersøgelsesareal blev godkendt af Moesgaard Museum, men Museet var ikke opmærksomme på landvindingsområdet på daværende tidspunkt. Vejdirektoratet vurdér at der har været en mangel i det oprindelige udbud, og at ændringen i form af supplerende undersøgelser er nødvendige for kontraktens gennemførelse, da der i udbudstidspunktet var estimeret et for lille undersøgelsesareal. Det fulde undersøgelsesareal er derfor nødvendig for en korrekt gennemførelse af de krævede undersøgelser, der skal lægges til grund for det samlet projekt Ordregiver vurdér at anvendelsen af en anden leverandør vil medføre betydelige økonomiske omkostninger. Da aftalens genstand ikke berøres af ændringen, idet der fortsat er tale om geotekniske undersøgelser af samme type, vil aftalen efter ændringen ikke henvende sig til et andet marked og dermed ikke ændre karakter. Ændringens økonomiske værdi (med indgåelse af tillægsaftale inkl. allerede indgået tillægsaftaler) beløber sig samlet til under 50 % af aftalens oprindelige værdi.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
Lovbekendtgørelse 2016-06-02 nr. 593 om Klagenævnet for Udbud § 4.
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelProfylaksebekendtgørelse - 9095.R02 - 3. Limfjordsforbindelse. Forundersøgelser på vand.
BeskrivelseUdbuddet omfatter udførelse af geofysiske og geotekniske undersøgelser, der udføres på vand og i forbindelse med ordregivers arbejde med miljøkonsekvensvurdering i fase 2 for etablering af en 3. Limfjordsforbindelse. -- De geofysiske undersøgelser til vands indebærer bl.a. Side scan sonar, Multi beam echo sounder, Sub buttom profiler, Magnetometer, og Seismik. -- De geotekniske boringer til vands vil overordnet indebære op til 5 stk. geotekniske boringer i 8” syd for Egholm og op til 2 stk. geotekniske boringer i 8” nord for Egholm. -- Udbuddet omfatter feltarbejde og rapportering.
Intern IDProfylaksebekendtgørelse - 9095.R02
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71332000 Geoteknisk ingeniørvirksomhed
5.1.2.
Udførelsessted
ByAalborg
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
Yderligere oplysningerLimfjorden. Nord og syd for Egholm
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed8 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Oplysninger om tidligere bekendtgørelser
ID for den foregående bekendtgørelse415119-2023
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseVurdering af underkriteriet er beskrevet i udbudsmaterialet
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseVurdering af underkriteriet er beskrevet i udbudsmaterialet
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1. 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2. 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3. seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4. 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1. Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontraktenVejdirektoratet
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse2 200 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnRambøll Danmark A/S
Tilbud
Tilbud – Identifikator9095.R02
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
UnderentrepriseNej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten9095.R02
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenVejdirektoratet
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnVejdirektoratet
Registreringsnummer60729018
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedInge Birkegaard Damsgaard
E-mailinbd@vd.dk
Telefon+45 7244 3333
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://udbudsportalen.app.vd.dk/da/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 7240 5600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 45 41 71 50 00
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnRambøll Danmark A/S
Registreringsnummer35128417
PostadresseHannemanns Alle 53
ByKøbenhavn S
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Telefon+45 5161 1000
Internetadressehttps://www.ramboll.com/da-dk
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDe9123489-5153-4e7d-869b-1e7b394198ae  -  01
FormulartypeForudgående underretning om direkte tildeling
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Bekendtgørelsesundertype25
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen13/03/2025 11:28:45 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer168278-2025
EUT-S-nummer52/2025
Offentliggørelsesdato14/03/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer