1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Banedanmark
Køberens retlige status: Central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteter: Jernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: SAM-HI- Sporfornyelse
Beskrivelse: Kontrakten vedrører sporfornyelse på strækningen mellem Svanemøllen station (ekskl.) og Hillerød station (ekskl.). Kontrakten omfatter i hovedtræk: • Udveksling af sporskifter på: o Hellerup station o Gentofte station o Holte station o Allerød station • Udveksling af sveller • Udveksling af skinner, sveller og rens af ballast • Justering af køreledningsanlæg • Drænlægning • BPU-potentiale udligning • Skærmtage • Flytning af kørestrømsmaster • Tilpasning af perronforkanter
Identifikator for proceduren: e73cfb95-279a-4b11-8275-fe8a30e03b6f
Tidligere bekendtgørelse: 437945-2016
Tidligere bekendtgørelse: 439816-2016
Intern ID: NFSP0523 Svanemøllen-Hillerød
Udbudsprocedure: Begrænset
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Hovedpunkterne i proceduren: I overensstemmelse med reglerne i forsyningsvirksomhedsdirektivet og i henhold til kvalifikationsordning for entreprenører, jf. udbudsbekendtgørelse 2016/S 240-437945, og tilhørende bekendtgørelse om ændring eller supplerende oplysninger 2016/S 241-439816, har Banedanmark gennemført nærværende udbud.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
Supplerende klassifikation (cpv): 45232451 Dræningsarbejde og overjordiske arbejder, 45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner, 45234115 Arbejder i forbindelse med signaludstyr til jernbaner, 45234160 Anlægsarbejde: kørestrømsanlæg, 90522000 Tjenesteydelser i forbindelse med kontamineret jord, 98342000 Tjenester i forbindelse med arbejdsmiljøet
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Yderligere oplysninger: Sporfornyelse på strækningen mellem Svanemøllen station (ekskl.) og Hillerød station (ekskl.)
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 263 276 163,96 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0000
Titel: SAM-HI- Sporfornyelse
Beskrivelse: Kontrakten vedrører sporfornyelse på strækningen mellem Svanemøllen station (ekskl.) og Hillerød station (ekskl.). Kontrakten omfatter i hovedtræk: • Udveksling af sporskifter på: o Hellerup station o Gentofte station o Holte station o Allerød station • Udveksling af sveller • Udveksling af skinner, sveller og rens af ballast • Justering af køreledningsanlæg • Drænlægning • BPU-potentiale udligning • Skærmtage • Flytning af kørestrømsmaster • Tilpasning af perronforkanter
Intern ID: NFSP0523 Svanemøllen-Hillerød
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
Supplerende klassifikation (cpv): 45232451 Dræningsarbejde og overjordiske arbejder, 45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner, 45234115 Arbejder i forbindelse med signaludstyr til jernbaner, 45234160 Anlægsarbejde: kørestrømsanlæg, 90522000 Tjenesteydelser i forbindelse med kontamineret jord, 98342000 Tjenester i forbindelse med arbejdsmiljøet
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Yderligere oplysninger: Sporfornyelse på strækningen mellem Svanemøllen station (ekskl.) og Hillerød station (ekskl.)
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 263 276 163,96 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Pris
Navn: Pris
Beskrivelse: Pris
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 60,00
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Tidsplan
Beskrivelse: Tidsplan
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 15,00
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Nøglepersoner
Beskrivelse: Nøglepersoner
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 15,00
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Organisation
Beskrivelse: Organisation
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 10,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (loven kan hentes på www.retsinformation.dk), gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf. lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens § 2, stk. 1, nr. 1. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er angivet i punkt VI.4.1). Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/vejledning/
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Banedanmark
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSender: Mercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 263 276 163,96 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0000
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: M.J. Eriksson A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Sporfornyelse Svanemøllen - Hillerød
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0000
Værdien af tilbuddet: 263 276 163,96 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbud: nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: 1
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 24/01/2025
Dato for indgåelse af kontrakten: 04/03/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Banedanmark
Registreringsnummer: 18632276
Afdeling: Danmark
Postadresse: Carsten Niebuhrs Gade 43
By: København V
Postnummer: 1577
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Rojen Özvan
Telefon: +45 82340000
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: M.J. Eriksson A/S
Registreringsnummer: 71432017
Postadresse: Brogrenen 10
By: Ishøj
Postnummer: 2635
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Telefon: +45 43732017
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0000
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Extra-Regio NUTS 3 (DKZZZ)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: a092e54f-14bd-4070-a1ba-074c601a8416 - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 18/03/2025 08:45:52 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 18/03/2025 11:30:36 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 176287-2025
EUT-S-nummer: 55/2025
Offentliggørelsesdato: 19/03/2025