« Tilbage til oversigten over alle licitationer


56/2025
179698-2025 - Resultater
Danmark – Anlægsarbejde: hovedledninger til fjernvarme – OVSU - Ledningsentreprise
OJ S 56/2025 20/03/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge- og anlægsarbejder
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnOllerup - Vester Skerninge - Ulbølle Fjernvarme a.m.b.a.
E-mailrakc@ramboll.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteterProduktion, transport eller distribution af gas eller varme
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelOVSU - Ledningsentreprise
BeskrivelseBygherre udbyder i totalentreprise, anlægs- og rørarbejder for etableringen af en ledningsnet og stikledninger indeholdende: * 27,7 km ledningsnet, distributionsnet i dimension DN25-DN250 * Stikledninger til forsyning af forbrugere, der har tilkendegivet de gerne vil tilsluttes fjernvarme ved kontraktindgåelse, hvilket dækker over minimum 755 forbrugere, herunder stikledninger til forsyning af navngivne storforbrugere Ledningsnettet og tilhørende stikledninger for tilslutning af forbrugere er opdelt i prioritet 1 og prioritet 2. Prioritet 1 dækker over distributionsnet og stikledninger til forsyning af 755 forbrugere. Prioritet 2 dækker over ledningsnet og stikledninger til forsyning af de forbrugere, ud over de 755 forbrugere, der ved kontraktindgåelse har tilkendegivet de vil tilsluttes fjernvarme. Ledningsnettet er dimensioneret, og dimensionerne fremgår af udbudsmaterialet. Tracéforslag fremgår ligeledes af tegningerne i udbudsmaterialet. Det samlede udbudsmateriale beskriver kravene for Bygherre og er udarbejdet med henblik på at indgå kontrakt med én totalentreprenør for design, levering, installation og idriftsættelse af hele ledningsanlægget. Udbudsmaterialet omfatter hele ledningsnettet. Som beskrevet i udbudsmaterialets ”8 – OVSU SAB TAG”, som også beskrevet i samme er der risiko for at enkelte strækninger i enden af nettet tages ud, afhængig af tilslutningen på den enkelte strækning. Parallelt med nærværende totalentreprise udbydes i særskilte udbud, projekter vedrørende energicentral og forbrugerinstallationer. Udbudsmaterialet er tilgængeligt i elektronisk format på RIB Software (Byggeweb) med udbudsnummet: TN745630A ---- Bygherre har besluttet at annullere udbudsproceduren. Bygherre havde håbet, at projektet kunne gennemføres uden at varsle en prisstigning af den variable fjernvarmepris til de kommende forbrugere og dermed indgå aftale om tilslutning på baggrund af allerede godkendte og kendte fjernvarmepriser. Det vurderes imidlertid ikke at kunne lade sig gøre i den nuværende form, og Bygherre ser sig derfor nødsaget til at annullere udbudsproceduren.
Identifikator for proceduren42434bbf-b488-451b-98a6-711f11a3685a
Tidligere bekendtgørelse753132-2024
Intern IDLedningsentreprise
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres som udbud med forhandling i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivets art. 47. Denne udbudsform indebærer, at processen er inddelt i to faser: (i) en prækvalifikationsfase samt (ii) en tilbuds- og forhandlingsfase. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil Bygherre udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. Betingelserne for deltagelse i prækvalifikationsfasen er uddybet i afsnit 4. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som Bygherre har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et indledende tilbud på den udbudte opgave. På baggrund af de indledende tilbud vil alle tilbudsgivere blive inviteret til at deltage i et forhandlingsforløb, hvorefter tilbudsgiverne vil blive opfordret til at afgive et revideret og endeligt tilbud. Betingelserne for tilbuds- og forhandlingsfasen er uddybet i afsnit 5. Bygherren forbeholder sig retten til at acceptere det indledende tilbud.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45232140 Anlægsarbejde: hovedledninger til fjernvarme
Supplerende klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder, 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde, 45232000 Arbejder og følgearbejder i forbindelse med rørledninger og kabler, 45232100 Arbejder og følgearbejder i forbindelse med vandrørledninger
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseSvendborgvej 85  
ByVester Skerninge
Postnummer5762
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
Yderligere oplysningerLedningsnettet skal etableres i de tre nabobyer: Ollerup, Vester Skerninge og Ulbølle.
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms95 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerI medfør af udbudslovens § 134 a skal Bygherre udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikke-samarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land, jf. implementeringsbekendtgørelsens § 11, stk. 1, nr. 1. Bygherre vil påse udelukkelsesgrundens fravær forud for tildelingsbeslutningen. Bygherre skal gøre opmærksom på, at der i medfør af artikel 5k i Rådets forordning (EU) nr. 2022/576 af 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine (herefter "Forordningen") gælder et forbud mod at tildele kontrakter til russiske selskaber og russisk kontrollerede selskaber mv. Forbuddet omfatter også tildeling af kontrakter til tilbudsgivere, som anvender støttende enheder eller underleverandører, der er omfattet af Forordningens artikel 5 k, hvis værdien af en sådan støttende enheds eller underleverandørs leverancer tegner sig for mere end 10 % af kontraktens værdi. Bygherre kan derfor på et hvilket som helst tidspunkt i udbudsprocessen kræve, at ansøgere og tilbudsgivere dokumenterer, at de ikke befinder sig i en situation omfattet af Forordningens artikel 5k. I den forbindelse kan Bygherre anmode ansøgere eller tilbudsgivere om at underskrive den til udbudsmaterialet vedlagte tro- og loverklæring vedrørende fraværet af denne tilknytning.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelOVSU - Ledningsentreprise
BeskrivelseDer henvises til bekendtgørelsens afsnit 2.1, Procedure.
Intern IDLedningsentreprise
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45232140 Anlægsarbejde: hovedledninger til fjernvarme
Supplerende klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder, 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde, 45232000 Arbejder og følgearbejder i forbindelse med rørledninger og kabler, 45232100 Arbejder og følgearbejder i forbindelse med vandrørledninger
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseSvendborgvej 85  
ByVester Skerninge
Postnummer5762
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
Yderligere oplysningerLedningsnettet skal etableres i de tre nabobyer: Ollerup, Vester Skerninge og Ulbølle.
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed24 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser0
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms95 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerBygherre har overvejet at opdele projektet i delkontrakter. I den forbindelse har Bygherre besluttet at opdele projektet i særskilte opgaver. Nærværende udbud angår alene opgaven vedrørende etablering af ledningsnet. Det er i den forbindelse Bygherres vurdering, at etableringen af ledningsnettet kan ske mest hensigtsmæssigt i en samlet totalentreprise, idet denne kontraktform indebærer, at Bygherre kun har én medkontrahent i forhold til såvel projekterings- som udførelsesarbejderne, hvorved tekniske grænseflader samt koordinerings- og ansvarsforhold forenkles, hvilket samlet set skønnes at minimere Bygherres transaktionsomkostninger og -risici. Bygherre har derfor fravalgt at opdele kontrakten yderligere.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelsePris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi70,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseTidsplan
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseOrganisation og nøglepersoner
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: * Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: (1) 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. (2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. (3) seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. (4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20.000 kr. til Klagenævnet for Udbud.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenOllerup - Vester Skerninge - Ulbølle Fjernvarme a.m.b.a.
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er ikke udvalgt en vinder, og konkurrencen er afsluttet.
Årsagen til at der ikke udvælges en vinderAfgørelse truffet af køber på grund af utilstrækkelige midler
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserAnsøgning om deltagelse
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse2
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnOllerup - Vester Skerninge - Ulbølle Fjernvarme a.m.b.a.
Registreringsnummer36678259
PostadresseSvendborgvej 85
ByVester Skerninge
Postnummer5762
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
EnhedRasmus Kirk Christensen
E-mailrakc@ramboll.dk
Telefon+45 51613982
Internetadressehttps://www.fjernvarme5762.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDf700b512-25e8-46a4-aca4-357c4af1adca  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen19/03/2025 06:59:34 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer179698-2025
EUT-S-nummer56/2025
Offentliggørelsesdato20/03/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer