« Tilbage til oversigten over alle licitationer


59/2025
190210-2025 - Resultater
Danmark – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – Thyborøn 2.0 – Den Maritime Kraft, Udbud af totalrådgivning
OJ S 59/2025 25/03/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnLemvig Kommune
Køberens retlige statusOffentligretligt organ, der styres af en lokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelThyborøn 2.0 – Den Maritime Kraft, Udbud af totalrådgivning
BeskrivelseMed nærværende udbud ønskes valgt en totalrådgiver som skal udarbejde anlægs- og byggeprogram, projektere, udbyde en hovedentreprise, føre fagtilsyn m.m. i forbindelse med realiseringen af Projektet ”Thyborøn 2.0 Den Maritime Kraft, etape 2 & 3. ”. Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede teams at ansøge om at blive prækvalificerede”. Der henvises generelt til udbudsmaterialet.
Identifikator for procedurenfb19a6b3-318a-4234-b0ba-4278253a095f
Tidligere bekendtgørelse570821-2024
Intern IDThyborøn 2.0 – Den Maritime Kraft, Udbud af totalrådgivning
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
LBK nr. 10 af 06/01/2023 (Udbudsloven) -
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelThyborøn 2.0 – Den Maritime Kraft, Udbud af totalrådgivning
BeskrivelseThyborøn 2.0 Den Maritime Kraft” er et anlægsprojekt, der tager udgangspunkt i ”Den Strategisk Fysiske Udviklingsplan for Thorsminde-Thyborøn”. Første etape er allerede projekteret og påbegyndt realiseret. Nærværende udbud af totalrådgiverydelsen omhandler etape 2 og 3, som skal stå færdig ved udgangen af 2027. Projektets aktiviteter skal binde havnebyens fysiske forbindelser sammen, så synergien mellem byens funktioner forbedres, og det bliver lettere at navigere i byens rum. Parkeringen skal integreres naturlig i landskabet. Byen skal sikres mod klimaforandringernes påvirkning med en struktur, der bidrager med nye rekreative oplevelser. Anlægsbudgettet til etape 2 og 3 er på ca. 16 mio. kr. ekskl. moms. Der henvises generelt til udbudsmaterialet.
Intern IDThyborøn 2.0 – Den Maritime Kraft, Udbud af totalrådgivning
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71200000 Arkitektvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed, 71300000 Ingeniørvirksomhed, 71400000 Byplanlægnings- og landskabsarkitektvirksomhed, 71222000 Arkitekters tjenesteydelser i forbindelse med udendørs anlæg, 71420000 Tjenesteydelser i forbindelse med landskabsarkitektur
5.1.2.
Udførelsessted
Postadresse7680  
ByThyborøn
Postnummer7680
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Yderligere oplysningerdansk
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato16/12/2024
Varighed36 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Offentligt udbudsprojekt, der finansieres helt eller delvist med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerSpørgsmål vedrørende udbuddet skal fremsendes via udbudsportalen. Spørgefrist fremgår af udbudstidsplanen i udbudsbetingelserne. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Ansøgere skal på iBinder udfylde/uploade følgende materiale: • Virksomhedspræsentation jf. udbudsbetingelserne pkt. 2.3 • ESPD jf. udbudsbetingelserne pkt. 2.4 • Referenceblade uploades (maks. 1 A4-side pr. reference) jf. udbudsbetingelserne pkt. 2.6.2 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ VIRKSOMHEDSPRÆSENTATION - I ansøgningen skal der anføres oplysninger om ansøger/ansøgerteamet, en begrundelse for teamsammensætningen (såfremt der er lavet en teamsammensætning). Virksomhedspræsentationen skal være i PDF-format og må være på max. 2 sider. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ESPD - I overensstemmelse med udbudslovens § 148 skal ansøgeren udfylde og aflevere det fælleseuropæiske ESPD-dokument som et foreløbigt bevis for, at ansøgeren er egnet til at løse den udbudte opgave og ikke er omfattet af de udelukkelsesgrunde, der gælder for udbuddet. Bygherre vil efter prækvalifikationen kræve dokumentation for oplysninger udfyldt i ESPD’en. Den til udbuddet knyttede elektroniske skabelon til udfyldelse af ESPD’en findes på Udbudsportalen iBinder. ESPD-skabelonen er en xml-fil som kun kan udfyldes, når ansøgeren har downloadet filen til egen PC, og herefter uploader og udfylder gennem fanen ”ESPD” på iBinder. ESPD’en skal uploades i pdf-format sammen med ansøgningen. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Følgende punkter skal udfyldes i ESPD’en: • Del II, pkt. A-C (oplysninger om den økonomiske aktør) • Del III, pkt. A-C (udelukkelsesgrunde) • Del IV, pkt. B-C (udvælgelseskriterier) • Del VI (afsluttende erklæringer) Det er ikke et krav, at ansøger underskriver ESPD-dokumentet. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ OPLYSNINGER OM DEN ØKONOMISKE AKTØR (ESPD DEL II, pkt. A-C) Her angives oplysninger om (A) den økonomiske aktør, (B) oplysninger om den økonomiske aktørs repræsentanter og (C) oplysninger om udnyttelse af andre enheders kapacitet. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ UDELUKKELSE (ESPD DEL III A-C) - Ansøger vil som udgangspunkt være udelukket fra deltagelse i udbuddet, hvis ansøger er omfattet af én eller flere af de forhold, der er anført i ESPD-dokumentets del III. Tilbudsgiver skal herunder bekræfte, at denne ikke er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134 a, § 135 og § 136. Der stilles desuden krav om, at ansøger ikke er omfattet af én eller flere af de i udbudslovens §137, stk. 1, nr. 2 nævnte frivillige udelukkelsesgrunde. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. Til vurdering af en økonomisk aktørs dokumentation af pålidelighed indhentes vejledende udtalelse hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen jf. udbudslovens § 138. ESPD-dokumentets pkt. III.D er ikke relevant og skal derfor ikke udfyldes. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ EGNETHED (ESPD DEL IV) Bygherres krav til ansøgerens egnethed fremgår under "Økonomisk og finansiel formåen" samt "Teknisk og faglig formåen". Bygherres vurdering vil ske på baggrund af de oplysninger, ansøgerne har anført i ESPD’en. Bygherre er på ethvert tidspunkt berettiget til at anmode ansøgerne om at fremlægge dokumentation for opfyldelse af de stillede mindstekrav til egnethed jf. udbudslovens § 151, stk. 2, når dette er nødvendigt for at sikre, at udbudsprocessen gennemføres korrekt. Økonomisk og finansiel formåen (ESPD DEL IV B) (der henvises til afsnit vedr. udvælgelseskriterier) Teknisk og faglig formåen (ESPD DEL IV C) (der henvises til afsnit vedr. udvælgelseskriterier) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ESPD for eventuelle underrådgivere m.v. - Hvis ansøgeren efter udbudslovens § 144 støtter sit tilbud på den økonomiske/finansielle eller tekniske/faglige formåen hos en eller flere tredjemænd (eksempelvis underrådgivere), skal ansøgningen vedlægges følgende: • Udfyldt ESPD for hver underrådgiver m.v. med oplysningerne i Del II, afsnit A og B, Del III og Del IV. Hvis ansøger består af et konsortium af virksomheder, skal hver af konsortiets deltagere udfylde en særskilt ESPD. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Dokumentation for de forhold, der er beskrevet i ESPD'en, skal afleveres jf. udbudstidsplanen. Dokumentationen skal tillige indleveres for den/de enhed(-er), som tilbudsgiver har støttet sin ansøgning på og/eller de øvrige deltagere i en eventuel sammenslutning (dvs. alle enheder, som har skulle afgive ESPD i ansøgningen). Dokumentationen omfatter følgende: • Udelukkelsesgrundene: Tilbudsgiver skal fremsende serviceattest (danske virksomheder) eller tilsvarende dokumentation (udenlandske virksomheder) som dokumentation for, at tilbudsgiver ikke befinder sig i en af de ovenfor refererede udelukkelsesgrunde. Serviceattesten må maksimalt være 12 mdr. gammel. • Økonomisk kapacitet: Såfremt ordregiver ikke kan tilgå de økonomiske nøgletal via en offentlig tilgængelig kilde (virk.dk eller lignende), skal tilbudsgiver fremsende godkendte årsregnskaber for de seneste tre år eller revisorpåtegnet erklæring om de relevante nøgletal. • Teknisk kapacitet: Ordregiver anser referencebeskrivelsen i ESPD'en og/eller i det selvstændige bilag som den endelige dokumentation. • Støttende enheder: Støttende enheder skal, foruden ovenstående tre bullets, fremsende en underskrevet støtteerklæring om at have juridisk forpligtet sig over for tilbudsgiveren til at stille den nødvendige økonomiske og finansielle og/eller tekniske samt faglige formåen til rådighed for tilbudsgiveren. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Som en konsekvens af EU's godkendelse af en femte sanktionspakke over for Rusland, er den virksomhed, der står til at skulle vinde udbuddet, forpligtet til at underskrive en tro- og loveerklæring om fraværet af russisk etablering og/eller ejerskab. Bilag "Erklæring om fravær af russisk etablering og/eller ejerskab" skal anvendes, underskrives og afleveres jf. udbudstidsplanen. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Der henvises generelt til udbudsmaterialets udbudsbetingelser
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseVægter 30 %
Kriterium
TypeKvalitet
NavnProjektorganisation og CV’er
BeskrivelseVægtet 25%
Kriterium
TypeKvalitet
NavnProjektforståelse
BeskrivelseVægter 25%
Kriterium
TypeKvalitet
NavnProcesbeskrivelse
BeskrivelseVægter 20%
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterierKontrakten tildeles det økonomisk mest fordelagtige tilbud på baggrund af tildelingskriteriet "bedste forhold mellem pris og kvalitet" i henhold til nedenstående kriterier med de angivne vægtninger: Pris vægtet 30 %, Projektorganisation og CV’er vægtet 25%, Projektforståelse vægtet 25%, Procesbeskrivelse vægtet 20%. Der anvendes karakterskala fra 0 til 10 ved bedømmelsen.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om håndhævelse af udbuds reglerne m.v. gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen, jf. lovens § 7, stk. 1. Klage over tildeling af kontrakten skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 dage efter, at Ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette Ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Se mere om indgivelse af klager på Klagenævnet for Udbuds hjemmeside: www.klfu.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBISGAARD|EJSING
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineBISGAARD|EJSING
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse1 840 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnRambøll Danmark A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorRambøll, Thyborøn 2.0 – Den Maritime Kraft
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet1 840 000,00 DKK
UnderentrepriseEndnu ikke kendte
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenTotalrådgiver - Thyborøn 2.0 – Den Maritime Kraft
Dato for indgåelse af kontrakten10/01/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse4
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnLemvig Kommune
Registreringsnummer29 18 99 35
PostadresseRådhusgade 2
ByLemvig
Postnummer7620
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedTue Bisgaard Jensen
Telefon23408562
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 4171500
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnBISGAARD|EJSING
Registreringsnummer37875538
PostadresseMarselis Boulevard 1, st. th.
ByAarhus
Postnummer8000
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 23408562
Denne organisations roller
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0005
Officielt navnRambøll Danmark A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer35128417
PostadresseHannemanns Allé 53
Bykøbenhavn
Postnummer2300
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID3f9058f5-3ca9-4cca-9240-c70d9a523389  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen23/03/2025 19:24:33 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer190210-2025
EUT-S-nummer59/2025
Offentliggørelsesdato25/03/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer