« Tilbage til oversigten over alle licitationer


59/2025
191072-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Hovedentreprisekontrakt vedr. afd. 49 - Håndværkerparken, Renovering af boliger
OJ S 59/2025 25/03/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnALBOA Almen Boligorganisation Aarhus
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelHovedentreprisekontrakt vedr. afd. 49 - Håndværkerparken, Renovering af boliger
BeskrivelseProjektet omfatter renovering af ALBOA’s afd. 49 Håndværkerparken IV, bestående af 134 boliger, 1-2 plans lejeboliger i forskellig størrelse og typer. Opgaven udbydes i hovedentreprise. Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet.
Identifikator for proceduren8fb545ee-0ce4-44c6-9b1c-84aa710dc2cb
Tidligere bekendtgørelse388332-2023
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms41 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerAnsøgere skal på Ajour udfylde / uploade følgende materiale: • Virksomhedspræsentation jf. udbudsbeting. Pkt. 2.3 • ESPD jf. udbudsbeting. Pkt.2.4 • Referencebilag jf. udbudsbeting. Pkt. 2.8 (maks. én A4-side pr. reference). • Evt. støtteerklæring og konsortieerklæring jf. udbudsbeting. Pkt. 2.9 Virksomhedspræsentation En virksomhedspræsentation med angivelse af selskabsform, ejerforhold og evt. tilhørsforhold til andre virksomheder som for eksempel moderselskaber samt en supplerende kort redegørelse for tilknyttede underentreprenører. Det skal tillige oplyses, om virksomheden leverer håndværksmæssig egenproduktion til byggeriets opførelse, og i givet fald hvilken (i alt maks. 2 A4-siders præsentation). ESPD I overensstemmelse med udbudslovens § 148 skal ansøgeren udfylde og fremsende det fælleseuropæiske ESPD-dokument som et foreløbigt bevis for, at ansøgeren er egnet til at løse den udbudte opgave og ikke er omfattet af de udelukkelsesgrunde, der gælder for udbuddet. Bygherre vil jf. udbudstidsplanen kræve dokumentation for oplysninger udfyldt i ESPD’en jf. udbudslovens § 151. For dokumentation henvises til udbudsbetingelsernes pkt. 3.12 ESPD-skabelonen er en xml-fil som kun kan udfyldes, når ansøgeren har downloadet filen til egen PC, og herefter uploader og udfylder gennem ”ESPD” på Ajour. Adgangen til ESPD findes under fanen ”Menu” hvor følgende link til udfyldelse af EPSSD findes https://espd.ajoursystem.net/. Følgende punkter skal udfyldes i ESPD’en: • Del II, pkt. A-C (oplysninger om den økonomiske aktør) • Del III, pkt. A-C (udelukkelsesgrunde) • Del IV, pkt. B-C (udvælgelseskriterier) • Del VI (afsluttende erklæringer) Det er ikke et krav, at ansøger underskriver ESPD-dokumentet. Hvis ansøger består af et konsortium af virksomheder, skal hver af konsortiets deltagere udfylde og aflevere en særskilt ESPD. Jf. også udbudsbetingelsernes afsnit 2.9 ESPD for eventuelle underentreprenører. OPLYSNINGER OM DEN ØKONOMISKE AKTØR (ESPD Del II, pkt. a-c –) Her angives oplysninger om den økonomiske aktør. UDELUKKELSE (ESPD DEL III A-C) Ansøger vil som udgangspunkt være udelukket fra deltagelse i udbuddet, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134 a, § 135 stk. 1-3 og § 136, stk. 1 nr. 1-4. Der stilles desuden krav om, at ansøger ikke er omfattet af én eller flere af de i udbudslovens §137, stk. 1, nr. 2 nævnte frivillige udelukkelsesgrunde (konkurs m.m.). En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. Til vurdering af en økonomisk aktørs dokumentation af pålidelighed indhentes vejledende udtalelse hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen jf. udbudslovens § 138. ESPD-dokumentets pkt. III.D er ikke relevant og skal derfor ikke udfyldes. KRAV TIL ANSØGERES EGNETHED (ESPD del IV, pkt. b-c) jf. pkt. III.1.2. og III.1.3 i denne bekendtgørelse. AFGIVELSE AF ERKLÆRING OM FRAVÆR AF RUSSISK ETABLERING OG/ELLER EJERSKAB Som en konsekvens af EU's godkendelse af en femte sanktionspakke over for Rusland, er den virksomhed, der står til at skulle vinde udbuddet, forpligtet til at underskrive en tro- og loveerklæring om fraværet af russisk etablering og/eller ejerskab. Dokument ”Tro- og loveerklæring om fravær af russisk etablering og eller ejerskab” anvendes. Udbudsmaterialet og al info i prækvalifikationsperioden vil kunne findes på https://alboa.ajoursystem.net/Tender/DirectLink/598bc3f0-99d3-40eb-aef8-d8ef91a12f77 Der henvises til udbudsbetingelserne for nærmere oplysninger om proceduren for afgivelse af ansøgning. Spørgsmål i prækvalifikationsperioden skal fremsættes senest den 16.08.23 kl. 10.00. I øvrigt henvises til udbudsmaterialet.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelHovedentreprisekontrakt vedr. afd. 49 - Håndværkerparken, Renovering af boliger
BeskrivelseProjektet omfatter renovering af ALBOA’s afd. 49 Håndværkerparken IV, bestående af 134 boliger, 1-2 plans lejeboliger i forskellig størrelse og typer. Afdelingen er beliggende i Højbjerg og er opført i 1987-1988. Afdelingen er opført med bærende bagvægge i helvægselementer og formure i tegl. Etageadskillelser i betonelementer med strøgulv/klinker, samt traditionelt sadeltag belagt med gule tagsten. Facaderne har mange karnapper o.l. der er beklædt med forskellige materialer. Der er ikke kælder under husene. Arbejdet omfatter b.la. renovering af klimaskærm på bebyggelsen med nye teglbeklædninger inkl. under-tag, ny facadebeklædninger, vinduer og døre i træ/alu. Indvendigt renoveres badeværelserne. Der etableres ventilationsanlæg i alle boliger og flere mindre renoveringer af øvrige tekniske installationer. Link til afd. 49: https://www.alboa.dk/find-afdeling/afdeling?companyno=1&departmentno=49 Opgaven udbydes i hovedentreprise. Hovedentreprisen omfatter alle ydelser til fuldt færdigt byggeri i henhold til udbudsmaterialet og på baggrund af ovenstående. Beboer genhuses ikke og vil dermed være til stede under renoveringen. Projektet og den udbudte entreprise beskrives mere detaljeret i det øvrige udbudsmateriale.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 44100000 Materialer til bygge- og anlægsarbejder og hermed beslægtede varer, 45100000 Forberedelse af byggeplads, 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45211000 Byggearbejder på enfamiliehuse og boligejendomme, 45262500 Murværks- og murerarbejder, 45300000 Udførelse af bygningsinstallationer, 45400000 Færdiggørelse af bygninger, 71247000 Byggeledelse, 71300000 Ingeniørvirksomhed, 45330000 Blikkenslagerarbejde
5.1.2.
Udførelsessted
ByPottemagertoften 1-169, 6-48 og 112-168, 8270 Højbjerg
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed30 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation og bemanding
Beskrivelsevægter 20%
Kriterium
TypeKvalitet
NavnProcesbeskrivelse,
BeskrivelseVægter 20%
Kriterium
TypeKvalitet
NavnMaterialer og produkter
BeskrivelseVægter 20%
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseVægter 40 %
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterierTildelingskriteriet er ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”, jf. udbudslovens § 162, stk. 1, nr. 3, som vurderes på grundlag af følgende underkriterier med anførte vægtninger: Pris – 40 %, Organisation og bemanding – 20 %, • Procesbeskrivelse– 20%, Kvalitet 20 %
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om håndhævelse af udbuds reglerne m.v. gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen, jf. lovens § 7, stk. 1. Klage over tildeling af kontrakten skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 dage efter, at Ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette Ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenALBOA Almen Boligorganisation Aarhus
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse50 830 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnMT Højgaard Danmark A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorMT Højgaard, Alboa afd. 49 Håndværkerparken IV - renovering
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet50 830 000,00 DKK
UnderentrepriseEndnu ikke kendte
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenHovedentreprise, ALBOA, Afd. 49 Håndværkerparken IV - renovering
Dato for indgåelse af kontrakten13/06/2024
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse5
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnALBOA Almen Boligorganisation Aarhus
Registreringsnummer29462518
ByViby J
Postnummer8260
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
EnhedJakob Nederland
Telefon+45 25222420
InternetadresseWWW.alboa.dk
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2By
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 35291000
Internetadressewww.klfu.dk
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Internetadressewww.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMT Højgaard Danmark A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer12562233
PostadresseMosevej 3
ByRisskov
Postnummer8240
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Internetadressewww.kfst.dk
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDc69a0e8d-9a78-4c85-9711-840c1d7c6b71  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen22/03/2025 07:06:07 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer191072-2025
EUT-S-nummer59/2025
Offentliggørelsesdato25/03/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer