« Tilbage til oversigten over alle licitationer


71/2025
232109-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Entrepriseudbud (tidlig involvering) vedrørende etablering af togværksted med tilhørende baneanlæg i Næstved
OJ S 71/2025 10/04/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge- og anlægsarbejder
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnDSB
E-mailhenesp@dsb.dk
Den ordregivende enheds aktiviteterJernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelEntrepriseudbud (tidlig involvering) vedrørende etablering af togværksted med tilhørende baneanlæg i Næstved
BeskrivelseVed udbudsbekendtgørelse 2020/S 225-554529 udbød DSB en kontrakt, vedrørende opførelse af værkstedsbygninger med tilknyttede baneanlæg ved Næstved, efter reglerne i forsyningsvirksomhedsdirektivet. Kontrakten blev indgået med MT Højgaard Danmark A/S d. 12. august 2022. DSB oplyser med denne bekendtgørelse, at man agter at indgå aftale om ændring af kontrakten. Ændringen vedrører kontrakttillæg om en opførelse af en spulehal til brug for vask, graffitiafrensning og biorengøring af togene som tilføjelse til det øvrige værkstedsbyggeri. Vaskefaciliteter var en del af det konkurrenceudsatte udbudsgrundlag, men blev under samarbejdsfasen udtaget af økonomiske årsager. Spulehallen omfatter en ny bygning inkl. sidebygning samt spor med kørestrøm og et mindre stisystem i forbindelse med de øvrige værkstedsbygninger, jf. nærmere herom i afsnittet "Resultater"
Identifikator for proceduren54fbef28-4da4-4f08-bfeb-7344fd95e5a0
Tidligere bekendtgørelsee2aad540-09d5-4a54-a0f0-c7f06f662867-01
Intern IDEntrepriseudbud
UdbudsprocedureUdbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45210000 Byggearbejde, 45213000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med erhvervsbygninger, lager- og industribygninger, bygninger i tilknytning til transport, 45220000 Ingeniørarbejder og bygværker, 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde, 45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelSpulehaller
BeskrivelseVed udbudsbekendtgørelse 2020/S 225-554529 udbød DSB en kontrakt, vedrørende opførelse af værkstedsbygninger med tilknyttede baneanlæg ved Næstved, efter reglerne i forsyningsvirksomhedsdirektivet. Kontrakten blev indgået med MT Højgaard Danmark A/S d. 12. august 2022. DSB oplyser med denne bekendtgørelse, at man agter at indgå aftale om ændring af kontrakten. Ændringen vedrører kontrakttillæg om en opførelse af en spulehal til brug for vask, graffitiafrensning og biorengøring af togene som tilføjelse til det øvrige værkstedsbyggeri. Vaskefaciliteter var en del af det konkurrenceudsatte udbudsgrundlag, men blev under samarbejdsfasen udtaget af økonomiske årsager. Spulehallen omfatter en ny bygning inkl. sidebygning samt spor med kørestrøm og et mindre stisystem i forbindelse med de øvrige værkstedsbygninger, jf. nærmere herom i afsnittet "Resultater"
Intern IDEntrepriseudbud
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge- og anlægsarbejder
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45210000 Byggearbejde, 45213000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med erhvervsbygninger, lager- og industribygninger, bygninger i tilknytning til transport, 45220000 Ingeniørarbejder og bygværker, 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde, 45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mæglingKlagenævnet for Udbud
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Klage over, at DSB har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en meddelelse, skal indgives til Klagenævnet for Udbud inden for 30 kalenderdage fra dagen efter den dag, hvor DSB har offentliggjort en meddelelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at DSB har indgået kontrakten, jf. § 7, stk. 3 i lov om Klagenævnet for Udbud. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt informere DSB om, at en klage er indgivet til Klagenævnet for Udbud, og om klagen er indgivet inden for perioden på 10 kalenderdage (beregnet fra dagen efter den dag, hvor denne meddelelse offentliggøres i Den Europæiske Unions Tidende), som angivet i § 4, stk. 1, nr. 2 i lov om Klagenævnet for Udbud.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenDSB
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenDSB
Organisation, der udfører betalingenDSB
Organisation, der underskriver kontraktenDSB
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelseikke offentliggjort 
Begrundelse for senere offentliggørelseEn økonomisk aktørs forretningsmæssige interesser
Dato for senere offentliggørelse01/01/2035
Direkte tildeling
Begrundelse for direkte tildelingKontrakter, der er opført i direktiv 2014/24/EU, art. 7, men som falder uden for anvendelsesområdet for direktiv 2014/25/EU
Anden begrundelseSom det fremgår af underafsnittet "Beskrivelse af udbuddet", under afsnittet "Aftalens genstand", har kontrakten været genstand for udbud. DSB anser det ikke for nødvendigt at gennemføre en ny udbudsprocedure i forbindelse med ændringen af kontrakten, idet ændringen ikke er væsentlig, jf. forsyningsvirksomhedsdirektivets art. 89, stk. 1, litra e, som defineret i forsyningsvirksomhedsdirektivets art. 89, stk. 4, som beskrevet i punkt 1) -4) nedenfor. 1) Ændringen indfører ikke betingelser, der, hvis de havde været en del af den oprindelige udbudsprocedure, havde medført andre ansøgere eller tilbudsgivere, eller at en anden tilbudsgiver ville have vundet kontrakten. Hertil bemærkes, at en vaskefacilitet var en del af udbudsgrundlaget, og ændringen har derfor ikke haft betydning for interessen fra eller udvælgelse af ansøgere, ligesom ændringen ikke ville have kunne føre til en anden vinder. 2) Ændringen ikke ændrer kontraktens økonomiske balance til leverandørens fordel på en måde, som den oprindelige kontrakt ikke gav mulighed for, idet betaling sker iht. kontraktens konkurrenceudsatte vilkår og priser. 3) Ændringen ikke udvider kontraktens eller rammeaftalens anvendelsesområde betydeligt, hvortil særligt bemærkes, at spulehallen er af samme art som det øvrige arbejde og en naturlig forlængelse heraf, samt at udbudsgrundlaget indeholdt en vaskefacilitet, som blot under kontraktens løbetid udgik, men nu ønskes tilføjet igen. Derudover bemærkes det, at der er tale om en langvarig, stor og kompleks kontrakt med en høj værdi, hvorfor en udvidelse af den omhandlede størrelse ikke kan anses for betydelig. 4) Ændringen ikke medfører udskiftning af leverandøren.
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnMT Højgaard A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorTilbud på spulehal NVN
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddetikke offentliggjort
Begrundelse for senere offentliggørelseEn økonomisk aktørs forretningsmæssige interesser
Dato for senere offentliggørelse01/01/2035
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenTillæg til Totalentreprisekontrakt af 12.08.2022
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud20/12/2024
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenDSB
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnDSB
Registreringsnummer25050053
PostadresseTelegade 2
ByTaastrup
Postnummer2630
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedHelene Spendrup
E-mailhenesp@dsb.dk
Telefon+45 11111111
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405708
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
Organisation med ansvar for mægling
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMT Højgaard A/S
Registreringsnummer12562233
PostadresseKnud Højgaards Vej 7
BySøborg
Postnummer2860
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailinfo@mth.dk
Telefon+45 7012 2400
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID5fd9d5aa-fe20-44ec-8c7b-e16ef824dbc4  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen09/04/2025 11:06:25 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)09/04/2025 11:31:15 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer232109-2025
EUT-S-nummer71/2025
Offentliggørelsesdato10/04/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer