« Tilbage til oversigten over alle licitationer


73/2025
240673-2025 - Resultater
Danmark – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – Proces- og projektleder til modernisering af Gentofte Rådhus, benævnt - Gentofte Rådhus 2026.
OJ S 73/2025 14/04/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnGentofte Kommune
E-mailsisc@gentofte.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelProces- og projektleder til modernisering af Gentofte Rådhus, benævnt - Gentofte Rådhus 2026.
BeskrivelseProjekt ”Gentofte Rådhus 2026”. Beskrivelse af projekt- og proceslederopgaven: Gentofte Kommune udbyder rollen som projekt- og procesleder til at varetage den overordnede ledelse af ombygningsprojektet benævnt Gentofte Rådhus 2026 i det følgende GR2026. Opgaven forudsættes varetaget af én person. Projekt- og proceslederen skal koordinere samarbejdet på tværs af de forskellige spor i projektet og skal kunne formidle til både Direktion og Styregruppe og kunne samarbejde med de enkelte projektledere, ledere og medarbejdere i organisationen. Proces- og projektlederen skal som overordnet projekt- og procesleder sikre, at projektet bliver drevet i overenstemmelse med direktionens målsætninger og at processerne understøtter dette. Se udbudsmaterialet for yderligere infomation om opgaven
Identifikator for proceduren52edb026-242b-4c70-949d-0c1872cb52ea
Tidligere bekendtgørelse67cebbd9-dc01-4e6d-8954-959788ea1f49-01
Intern IDEMN-2024-07463
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
PostadresseBernstorffsvej 161  
ByCharlottenlund
Postnummer2920
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms2 300 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Yderligere oplysningerOrdregiver vil udvælge maksimalt 5 ansøgere efter udvælgelseskriterierne anført i denne udbudsbekendtgørelse, medmindre der ikke modtages mere end 5 egnede eller konditionsmæssige ansøgninger. I udbuddet finder de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134a, 135 og 136 anvendelse samt de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 og 6. Det bemærkes, at udelukkelsesgrunden i § 134a er en rent national udelukkelsesgrund. Evalueringen af tilbud sker med følgende vægtede underkriterier: Pris (timepris) 20% Tilbuds projekt- og procesleders CV 60% Tilbudsgivers beskrivelse af igangsætning af samarbejdet med kommunen 20% Det tilbud, der har opnået det højeste samlede antal point, anses for at have tilbudt det bedste forhold mellem pris og kvalitet.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelProces- og projektleder til modernisering af Gentofte Rådhus, benævnt - Gentofte Rådhus 2026.
BeskrivelseProjekt ”Gentofte Rådhus 2026”. Beskrivelse af projekt- og proceslederopgaven: Gentofte Kommune udbyder rollen som projekt- og procesleder til at varetage den overordnede ledelse af ombygningsprojektet benævnt Gentofte Rådhus 2026 i det følgende GR2026. Opgaven forudsættes varetaget af én person. Projekt- og proceslederen skal koordinere samarbejdet på tværs af de forskellige spor i projektet og skal kunne formidle til både Direktion og Styregruppe og kunne samarbejde med de enkelte projektledere, ledere og medarbejdere i organisationen. Proces- og projektlederen skal som overordnet projekt- og procesleder sikre, at projektet bliver drevet i overenstemmelse med direktionens målsætninger og at processerne understøtter dette. Se udbudsmaterialet for yderligere infomation om opgaven
Intern IDEMN-2024-07463
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseBernstorffsvej 161  
ByCharlottenlund
Postnummer2920
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed30 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms2 300 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Yderligere oplysningerOrdregiver vil udvælge maksimalt 5 ansøgere efter udvælgelseskriterierne anført i denne udbudsbekendtgørelse, medmindre der ikke modtages mere end 5 egnede eller konditionsmæssige ansøgninger. I udbuddet finder de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134a, 135 og 136 anvendelse samt de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 og 6. Det bemærkes, at udelukkelsesgrunden i § 134a er en rent national udelukkelsesgrund. Evalueringen af tilbud sker med følgende vægtede underkriterier: Pris (timepris) 20% Tilbuds projekt- og procesleders CV 60% Tilbudsgivers beskrivelse af igangsætning af samarbejdet med kommunen 20% Det tilbud, der har opnået det højeste samlede antal point, anses for at have tilbudt det bedste forhold mellem pris og kvalitet.
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnTimepris
BeskrivelsePris evalueres på baggrund af timepris, som er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnTilbudt projekt – og procesleders CV
BeskrivelseCVet evalueres på grundlag af en helhedsvurdering af det tilbudte CV. Se udbudsbetingelserne.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi60,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnBeskrivelse af igangsætning af samarbejdet med kommunen.
BeskrivelseBeskrivelse af igangsætning af samarbejdet med kommunen evalueres på baggrund af tilbudsgivers beskrivelse, som er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi20,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf. lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens § 2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2, og udbudslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenGentofte Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineGentofte Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenGentofte Kommune
Organisation, der udfører betalingenGentofte Kommune
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse2 300 000,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnSommer Møller Consulting ApS
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorSommer Møller Consulting ApS
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet2 300 000,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenSommer Møller Consulting ApS
Dato for indgåelse af kontrakten10/04/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnGentofte Kommune
Registreringsnummer19438414
PostadresseBernstorffsvej 161
ByCharlottenlund
Postnummer2920
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedSille Schyberg
E-mailsisc@gentofte.dk
Telefon+4530457865
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon+45 72405600
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0004
Officielt navnSommer Møller Consulting ApS
Registreringsnummer39438976
PostadresseOrdrup Jagtvej 54C
ByCharlottenlund
Postnummer2920
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedCarsten Sommer Møller
E-mailcsm@konsulent.dk
Telefon39900000
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID72e07d01-033f-4b61-b642-980a735c91af  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen11/04/2025 12:50:25 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)11/04/2025 12:54:49 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer240673-2025
EUT-S-nummer73/2025
Offentliggørelsesdato14/04/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer