« Tilbage til oversigten over alle licitationer


73/2025
241977-2025 - Planlægning
Danmark – Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder – Forhåndsmeddelelse vedr. udbud af fagentrepriser ifm. opførelse af familieboliger på Ejlstrupvej
OJ S 73/2025 14/04/2025
Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der er anvendt til at afkorte tidsfrister for modtagelse af tilbud
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnH. Skjøde Knudsen A/S
E-mailcaro@skjode.dk
Køberens retlige statusOrganisation, der tildeler en kontrakt, som modtager subsidier fra en ordregivende myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelForhåndsmeddelelse vedr. udbud af fagentrepriser ifm. opførelse af familieboliger på Ejlstrupvej
BeskrivelseH. Skjøde Knudsen skal for bygherren Fyns Almennyttige Boligselskab ("FAB") opføre 42 familieboliger fordelt på 7 bygninger på Ejlstrupvej 191 i Odense V. Boligerne opføres i traditionelt murværk, mørke betontagsten samt træ/alu vinduer og døre. Indvendigt består lejlighederne af køkken, opholdsrum og badeværelse. Der er tale om 2-, 3- og 4-værelseslejligheder som har en størrelse fra 62 m² til 110 m². For bygherren er der stor fokus på sammenhold og fællesskab for deres beboere, og derfor er alle indgangssider til boligen placeret ind mod bebyggelsen store fælles grønne område. Byggeriet følger FAB’s bæredygtighedsplan, hvor der stilles krav til blandt andet brug af miljøcertificerede- og indeklimavenlige materialer både udvendig og indvendig og opføres i funktion og kvalitet i henhold til FAB’s generelle kravspecifikation. I hver ende af bebyggelsen har beboerne mulighed for at parkere på dertil indrettede P-pladser. Til opførsel af de 42 familieboliger i Ejlstrup planlægger H. Skjøde Knudsen som udbudsfuldmægtig for FAB at udbyde i alt 12 fagentrepriser udbudt i særskilte delkontrakter.
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet forventes gennemført som et offentligt udbud.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
ByOdense V
Postnummer5200
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms32 500 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerUdbudsmaterialet vil blive gjort tilgængelig på https://app.byggeprojekt.dk/webapp/public/2059-03862-Ejlstrupvej_-_42_boliger samtidig med offentliggørelse af udbudsbekendtgørelsen.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseUdbudsdokument
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelAnlæg
BeskrivelseBeplantningsarbejder samt legeredskaber
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45236000 Jord- og belægningsarbejde
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
ByOdense V
Postnummer5200
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed2 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms1 100 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenH. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0002
TitelBeton, pladsstøbt
BeskrivelseFundamenter inkl. sokkel som afsluttes med berapning. Komplet terrændæk inkl. radonplade, isolering og beton.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45262300 Betonarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
ByOdense V
Postnummer5200
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed2 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms3 700 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenH. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0003
TitelIndvendige vægge, porebeton
BeskrivelseBagvægge i 1-planshusene, lejlighedsskel og indvendige skillevægge.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45262300 Betonarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
ByOdense V
Postnummer5200
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed1 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms2 700 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenH. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0004
TitelBetonelementer inkl. montage
BeskrivelseLevering og montering af letklinke elementer i 2-planshusene samt huldæk og gavlelementer
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45262300 Betonarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
ByOdense V
Postnummer5200
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed2 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms2 600 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenH. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0005
TitelMurer
BeskrivelseSkalmuring af facader med 2 forskellige mursten og én fugefarve inkl. sokkelpuds samt flise-/klinkearbejde indvendigt i boligerne. Ved spring i bygningers højde udføres der ophængt murværk.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45262500 Murværks- og murerarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45262520 Murerarbejde, 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
ByOdense V
Postnummer5200
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed6 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms4 200 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenH. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0006
TitelTømrer
BeskrivelseLevering og montering af komplet tagkonstruktion inkl. tagrender og tagnedløb. Levering og montering af vinduer og døre. Indvendigt udføres gerigter, fodpaneler, loftlemme, lofter og døre. Udførsel af 2 skure i terræn
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45422000 Tømrer- og snedkerarbejde
Supplerende klassifikation (cpv): 45261000 Montage af tagkonstruktioner og tagdækning samt følgearbejder, 45421100 Isætning af døre og vinduer og hermed beslægtede komponenter, 45450000 Øvrige arbejder i forbindelse med færdiggørelse af bygninger, 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
ByOdense V
Postnummer5200
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed10 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms8 600 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenH. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0007
TitelGulve
BeskrivelseUndergulv på 1.salen i 14 boliger og trægulv i samtlige 42 boliger.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45432100 Lægning og belægning af gulve
5.1.2.
Udførelsessted
ByOdense V
Postnummer5200
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed3 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms1 100 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenH. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0008
TitelEl
BeskrivelseKomplet EL-installation i 42 boliger inkl. belysningsarbejder på udenomsarealer.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45310000 Udførelse af elektriske installationer
5.1.2.
Udførelsessted
ByOdense V
Postnummer5200
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed12 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms2 000 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenH. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0009
TitelVVS
BeskrivelseKomplet Vand- og Varmeinstallation i 42 boliger inkl. arbejder i terræn.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45231300 Arbejder i forbindelse med vand- og kloakrørledninger, 45331000 Installation af varme-, ventilations- og klimaanlæg, 45330000 Blikkenslagerarbejde
5.1.2.
Udførelsessted
ByOdense V
Postnummer5200
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed12 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms2 300 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenH. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0010
TitelVentilation
BeskrivelseKomplet ventilationsanlæg i 42 boliger.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45331200 Installation af ventilations- og klimaanlæg
5.1.2.
Udførelsessted
ByOdense V
Postnummer5200
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed9 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms1 100 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenH. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0011
TitelMaler
BeskrivelseKomplet malerarbejde i 42 boliger inkl. grovrengøring og slutrengøring.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45442100 Malearbejde
5.1.2.
Udførelsessted
ByOdense V
Postnummer5200
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed6 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms1 600 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenH. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0012
TitelKøkkener og inventar
BeskrivelseLevering og opsætning af køkkener og teknikskabe i 42 boliger.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45421151 Montering af indbyggede køkkener, 45300000 Udførelse af bygningsinstallationer
5.1.2.
Udførelsessted
ByOdense V
Postnummer5200
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed2 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms1 500 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierFælles europæisk udbudsdokument (ESPD)
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenH. Skjøde Knudsen A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnH. Skjøde Knudsen A/S
Registreringsnummer30350804
PostadresseBlækhatten 27
ByOdense SØ
Postnummer5220
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
E-mailcaro@skjode.dk
Telefon+4527221751
Internetadressehttps://skjode.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Enhedwww.kfst.dk
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon004541715000
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon004572405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID2421e162-e674-4981-9068-8854e9452c69  -  01
FormulartypePlanlægning
BekendtgørelsestypeForhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der er anvendt til at afkorte tidsfrister for modtagelse af tilbud
Bekendtgørelsesundertype7
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen11/04/2025 12:32:48 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer241977-2025
EUT-S-nummer73/2025
Offentliggørelsesdato14/04/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure26/05/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer