« Tilbage til oversigten over alle licitationer


74/2025
246358-2025 - Forudgående underretning om direkte tildeling
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Indgåelse af købsaftale, samarbejdsaftale og totalentrepriseaftale vedrørende Rødovre Parkby matr.nr. 6dx
OJ S 74/2025 15/04/2025
Bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Bygge og anlæg - Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnRødovre Boligselskab, Afdeling Parkbyen
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelIndgåelse af købsaftale, samarbejdsaftale og totalentrepriseaftale vedrørende Rødovre Parkby matr.nr. 6dx
BeskrivelseUdvikleren Ejendomsudviklingsselskabet Rødovre K/S skal opføres 208 boliger, hvoraf 48 er almene, og indgår som en integreret del af udviklerens byggeri. Af de 48 almene boliger skal 24 opføres for Rødovre Almennyttige Boligselskab, beliggende Rødovre Parkby matr.nr. 6dx, Rødovre By, Rødovre. Boligselskabet køber boligerne af udvikleren efter opførelsen. Det er parternes ønske, at Udvikleren som privat part styrer og koordinerer gennemførelsen af projektet i medfør af almenboliglovens § 116. Der indgås både en købsaftale, en samarbejdsaftale, og en totalentrepriseaftale mellem udvikleren og boligselskabet. Værdien oplyst i feltet "Værdien af alle kontrakter tildelt i denne meddelelse:" er totalentreprisesummen og ekskl. moms. Beløbet er opgjort for et stipuleret støtteberettiget areal på 2.129 etagemeter med udgangspunkt i en forventning om i alt 24 støttede boliger.
Identifikator for proceduren203974f3-91e7-4789-804f-8bea068030b8
Intern IDLOT-0001
UdbudsprocedureUdbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Supplerende kontrakttypeTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri, 70120000 Køb og salg af fast ejendom
2.1.2.
Udførelsessted
ByRødovre
Postnummer2610
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Yderligere oplysningerRødovre Parkby matr.nr. 6dx, Rødovre By, Rødovre
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelIndgåelse af købsaftale, samarbejdsaftale og totalentrepriseaftale vedrørende Rødovre Parkby matr.nr. 6dx
BeskrivelseSe punkt 2.1 og punkt 6.
Intern IDLOT-0001
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Supplerende kontrakttypeTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 71530000 Rådgivning i forbindelse med byggeri, 70120000 Køb og salg af fast ejendom
5.1.2.
Udførelsessted
ByRødovre
Postnummer2610
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
Yderligere oplysningerRødovre Parkby matr.nr. 6dx, Rødovre By, Rødovre
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
BeskrivelseDer er ikke noget tildelingskriterium, da inkøbet ikke er omfattet af udbudspligten
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I tilfælde hvor ordregiver forud for kontraktindgåelse har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, hvoraf det fremgår, at ordregiver agter at indgå kontrakt med en bestemt virksomhed, og denne bekendtgørelse indeholder en begrundelse for ordregivers beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, og når kontrakten ikke er indgået inden udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort, skal klage i forbindelse med ordregivers beslutning om, at ordregiver har til hensigt at indgå kontrakt med en bestemt virksomhed, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har offentliggjort en bekendtgørelse om, at ordregiver har indgået en kontrakt, jf. lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer) § 7, stk. 3 (loven kan hentes på www.retsinformation.dk). Klagen skal vedlægges et klagegebyr på 20.000 DKK.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenRødovre Boligselskab, Afdeling Parkbyen
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineRødovre Boligselskab, Afdeling Parkbyen
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence-­ og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontraktenRødovre Boligselskab, Afdeling Parkbyen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse34 391 200,00 DKK
Direkte tildeling
Begrundelse for direkte tildelingKontrakter, som ikke vedrører bygge- og anlægsarbejder, levering af varer eller tjenesteydelser
Anden begrundelseFor en beskrivelse af projektet henvises til afsnit 2.1. Boligselskabets køb af boligerne fra udvikleren er under tærskelværdien for bygge- og anlægsarbejder i udbudslovens (LBK nr. 10 af 06/01/2023), jf. udbudslovens § 6, og indkøbet skal derfor behandles efter reglerne i tilbudsloven (LBK nr. 1410 af 07/12/2007). Køb af fast ejendom er ikke omfattet af tilbudsloven, jf. definitionen af bygge­ og anlægsarbejder i tilbudslovens § 1, stk. 1 og 5, og samtidig kan købet ikke kategoriseres som et skræddersyet byggeri, hvorfor det konkrete projekt er undtaget udbudspligt. Købet ville også være undtaget udbudspligt efter udbudsloven, da køb af fast ejendom er undtaget udbudspligt, jf. udbudslovens § 21 og fordi opførelsen af Ejendommen ikke kategoriseres som skræddersyet byggeri. Bygge­ og anlægsarbejderne i forbindelse med opførelsen af Ejendommen er ikke specificeret af Boligselskabet og Boligselskabet har ikke afgørende indflydelse på arbejdets art eller projektering. Aftalen med Udvikleren er derfor i dette tilfælde ikke omfattet af udbudspligten. Udvikleren har på forhånd lavet et overordnet projekt for byggeriet, dets arkitektoniske udtryk og omtrentlige størrelse. Ejendommen og dens placering er givet på forhånd af det samlede projekt og de planmæssige rammer, og Boligselskabet har ikke indflydelse på hverken placering eller det bygningsmæssige fodaftryk, ligesom de arkitektoniske hovedgreb ikke kan ændres. Boligerne indgår i et større område, der udvikles af Udvikleren. Boligselskabets boliger er en del af et større byggeforetagende, som omfatter opførelsen af forskellige boligtyper/byggeri, og det samlede byggeri i området nødvendiggør derfor et tæt samarbejde mellem Udvikleren og Boligorganisationen. Det er afgørende, at både de almene og de private boliger fremstår med et ensartet, visuelt udtryk og sammenhængende arkitektur, hvilket alene kan opnås ved en samlet opførelse af boligerne. Der skal samtidig etableres en række fællesanlæg. Det er ikke praktisk eller hensigtsmæssigt at gennemføre to separate byggesager, og parterne er derfor enige om, at sammenhængen i projektet indebærer, at en tæt koordinering af projekteringen og opførelsen af både de almene og de private boliger er helt afgørende for projektets gennemførelse. Selv hvis opførelsen af de almene boliger anses for at udgøre en bygge- og anlægsaftale, er det boligselskabets vurdering, at udbudspligten er fuldt afløftet, idet udviklerens totalentreprenør forpligter sig til at udbyde bygge- og anlægsarbejderne i overensstemmelse med den delegerede bygherremodel.
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnEjendomsudviklingsselskabet Rødovre K/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorBID-0001
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet34 391 200,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenLOT-0001
TitelIndgåelse af købsaftale, samarbejdsaftale og totalentrepriseaftale vedrørende Rødovre Parkby matr.nr. 6dx
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud10/04/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenRødovre Boligselskab, Afdeling Parkbyen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnRødovre Boligselskab, Afdeling Parkbyen
Registreringsnummer65300311
PostadresseC/O DAB Finsensvej 33
ByFrederiksberg
Postnummer2000
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedMathias Jannik Thomsen
Telefon31756837
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.dabbolig.dk/roedovre-boligselskab/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnEjendomsudviklingsselskabet Rødovre K/S
Registreringsnummer42237973
PostadresseC/O Niels Lorentz Nielsen Sortedam Dossering 25, 4. tv
ByKøbenhavn N
Postnummer2200
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedNiels Jul Jacobsen
E-mailnjj@fogj.dk
Telefon21419734
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon72405600
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://naevneneshus.dk/naevnsoversigt/klagenaevnet-for-udbud/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence-­ og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon41715000
Internetadressehttps://www.kfst.dk/
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID705c4a65-660a-4897-bd67-b8b06ac58680  -  01
FormulartypeForudgående underretning om direkte tildeling
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed
Bekendtgørelsesundertype25
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen14/04/2025 10:08:09 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer246358-2025
EUT-S-nummer74/2025
Offentliggørelsesdato15/04/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer