1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Køge Vand A/S
Den ordregivende enheds aktiviteter: Vandrelaterede aktiviteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Totalentreprisekontrakt vedr. CARIX blødgøringsanlæg på Køge Vandværk
Beskrivelse: Køge Vand A/S (herefter ”Bygherre”) har i 2021 igangsat en ekstern undersøgelse med henblik på at kortlægge fordele og ulemper for forskellige blødgøringsmetoder. Undersøgelsen, som blev varetaget af Envidan A/S, afdækkede de tekniske og økonomiske rammer for anvendelsen af forskellige blødgøringsteknologier. På baggrund af denne undersøgelse traf Bygherres bestyrelse den 30. september 2022 beslutning om, at drikkevandet til Bygherres kunder i Køge skal gøres blødere ved hjælp af CARIX-metoden. Fravalget af andre blødgøringsteknologier/-metoder er begrundet i, at disse andre teknologier/metoder ikke passer til Bygherres råvandkvalitet, at teknologierne/metoderne har et for højt energiforbrug, eller at teknologierne/metoderne ikke lever op til Bygherres ønsker, hvad angår arbejdsmiljø og driftssikkerhed. Blødgøringsteknologien CARIX (Carbon Dioxide Regenerated Ion Exchanger) er en patenteret teknologi, som reducerer indholdet af kalk i vandet kun ved tilførsel af CO2. Derfor skal der ved CARIX-metoden ikke håndteres nogen kemikalier, da CO2 nemt tilføres. Den kontrakt, som er dækket af profylaksebekendtgørelsen, omfatter projektering, montering og idriftsættelse af CARIX-blødgøringsanlægget (herefter ”Teknologipakken”). Bygherre udbyder øvrige arbejder knyttet til projektet, herunder udbydes bygningsentreprisen separat. Teknologipakken omfatter de arbejder/ydelser, som er dækket af CARIX-patentet, samt de tilhørende arbejder/ydelser (CARIX blødgøringsprocestanke med tilhørende ionbytter regenererings- og CO2 genindvindingsanlæg, samt dertilhørende kontrolsystem), som er nødvendige for at sikre, at Bygherre kan opnå de nødvendige procesgarantier for CARIX-anlæggets funktion. Entreprisekontrakten træder i kraft på ikrafttrædelsesdatoen 11. april 2025. I bekendtgørelse om indgået kontrakt er varighed angivet til 25 måneder. I den forbindelse bemærkes, at udførelsesperioden kan variere, da kontrakten løber indtil hver part har opfyldt de forpligtelser, som påhviler dem i medfør af aftalegrundlaget.
Identifikator for proceduren: aa6f86a4-96a5-4d8f-b9d4-781781266489
Tidligere bekendtgørelse: 7d8856f7-7c7a-447f-b0c5-b40d3f2b7a4c-01
Intern ID: 205229
Udbudsprocedure: Udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45232430 Arbejde i forbindelse med vandbehandling
2.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0000
Titel: Totalentreprisekontrakt vedr. CARIX blødgøringsanlæg på Køge Vandværk
Beskrivelse: Køge Vand A/S (herefter ”Bygherre”) har i 2021 igangsat en ekstern undersøgelse med henblik på at kortlægge fordele og ulemper for forskellige blødgøringsmetoder. Undersøgelsen, som blev varetaget af Envidan A/S, afdækkede de tekniske og økonomiske rammer for anvendelsen af forskellige blødgøringsteknologier. På baggrund af denne undersøgelse traf Bygherres bestyrelse den 30. september 2022 beslutning om, at drikkevandet til Bygherres kunder i Køge skal gøres blødere ved hjælp af CARIX-metoden. Fravalget af andre blødgøringsteknologier/-metoder er begrundet i, at disse andre teknologier/metoder ikke passer til Bygherres råvandkvalitet, at teknologierne/metoderne har et for højt energiforbrug, eller at teknologierne/metoderne ikke lever op til Bygherres ønsker, hvad angår arbejdsmiljø og driftssikkerhed. Blødgøringsteknologien CARIX (Carbon Dioxide Regenerated Ion Exchanger) er en patenteret teknologi, som reducerer indholdet af kalk i vandet kun ved tilførsel af CO2. Derfor skal der ved CARIX-metoden ikke håndteres nogen kemikalier, da CO2 nemt tilføres. Den kontrakt, som er dækket af profylaksebekendtgørelsen, omfatter projektering, montering og idriftsættelse af CARIX-blødgøringsanlægget (herefter ”Teknologipakken”). Bygherre udbyder øvrige arbejder knyttet til projektet, herunder udbydes bygningsentreprisen separat. Teknologipakken omfatter de arbejder/ydelser, som er dækket af CARIX-patentet, samt de tilhørende arbejder/ydelser (CARIX blødgøringsprocestanke med tilhørende ionbytter regenererings- og CO2 genindvindingsanlæg, samt dertilhørende kontrolsystem), som er nødvendige for at sikre, at Bygherre kan opnå de nødvendige procesgarantier for CARIX-anlæggets funktion. Entreprisekontrakten træder i kraft på ikrafttrædelsesdatoen 11. april 2025. I bekendtgørelse om indgået kontrakt er varighed angivet til 25 måneder. I den forbindelse bemærkes, at udførelsesperioden kan variere, da kontrakten løber indtil hver part har opfyldt de forpligtelser, som påhviler dem i medfør af aftalegrundlaget.
Intern ID: 205229
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45232430 Arbejde i forbindelse med vandbehandling
5.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed: 25 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Kvalitet
Beskrivelse: Realiseringen af Teknologipakken forudsætter anvendelse af patenteret og specifik viden, værktøjer og midler, som kun Krüger A/S har til sin rådighed.
Kategori for tildelingskriteriet vægt: Vægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi: 100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: De præcise frister for klage findes i lov om Klagenævnet for Udbud, jf. lovbekendtgørelse nr. 593 af 2.6.2016 med senere ændringer. Af § 7, stk. 3 i denne lov følger: ”Har en ordregiver fulgt proceduren i § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, forudsat at bekendtgørelsen indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning om at tildele kontrakten uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende”
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføres: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Køge Vand A/S
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: Køge Vand A/S
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten: Køge Vand A/S
Organisation, der udfører betalingen: Køge Vand A/S
Organisation, der underskriver kontrakten: Køge Vand A/S
TED eSender: Mercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 56 000 000,00 DKK
Direkte tildeling:
Begrundelse for direkte tildeling: Kontrakten kan kun tildeles af en bestemt økonomisk aktør på grund af manglende konkurrence af tekniske årsager
Anden begrundelse: Veolia Water Solutions & Technologies Support 94410 Saint-Maurice (FR), som ejer alle rettigheder til at benytte den patenterede CARIX-teknologi, har givet datterselskabet Krüger A/S enerettighederne til at forhandle CARIX-teknologien i Danmark. Teknologipakken omfatter de arbejder/ydelser, som er dækket af CARIX-patentet, samt de tilhørende arbejder/ydelser (CARIX blødgøringsprocestanke med tilhørende ionbytter regenererings- og CO2 genindvindingsanlæg, samt dertilhørende kontrolsystem), som er nødvendige for at sikre, at Bygherre kan opnå de nødvendige procesgarantier for CARIX-anlæggets funktion. Det er Bygherres vurdering, at kontrakt om Teknologipakken kan indgås med Krüger A/S uden udbud i medfør af forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 50, litra c, hvorefter udbud kan undlades, hvis en kontrakt kun kan udføres af én bestemt aktør som følge af manglende konkurrence af tekniske årsager og/eller beskyttelse af eksklusive rettigheder, herunder intellektuelle ejendomsrettigheder (”eneleverandør-undtagelsen”). Bygherre har i forhold til Teknologipakken vurderet, (i) at CARIX-teknologien som den eneste teknologi/metode opfylder Bygherres behov, og (ii) at det vil være teknisk umuligt for en anden økonomisk aktør end Krüger A/S at realisere Teknologipakken som følge af den ovenfor beskrevne rettighedsbeskyttelse, samt behovet for specifik knowhow og viden. Realiseringen af Teknologipakken forudsætter således anvendelse af patenteret og specifik viden, værktøjer og midler, som kun Krüger A/S har til sin rådighed. Bygherre følger den fremgangsmåde, som er beskrevet i § 4 i lov om Klagenævnet for Udbud (lovbekendtgørelse nr. 593 af 2.6.2016 med senere ændringer), idet Bygherre finder, at en kontrakt med Krüger A/S om Teknologipakken kan indgås uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse. Parterne indgår tidligst kontrakt efter udløbet af 10 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor denne bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed er blevet offentliggjort.
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0000
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Krüger A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: 2024/65
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0000
Værdien af tilbuddet: 56 580 950,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnet: nej
Tilbuddet er et alternativt tilbud: nej
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: 205229
Titel: Kontrakt om projektering, montering og idriftsættelse af CARIX-blødgøringsanlægget (herefter ”Teknologipakken”)
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud: 30/09/2022
Dato for indgåelse af kontrakten: 11/04/2025
Oplysninger om EU-midler:
Organisation, der underskriver kontrakten: Køge Vand A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 1
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Køge Vand A/S
Registreringsnummer: 30590481
Postadresse: Vasebækvej 40
By: Køge
Postnummer: 4600
Landsdel (NUTS): Østsjælland (DK021)
Land: Danmark
Enhed: Marianne Dauding
Telefon: +4533344398
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Enhed: Klagenævnet for Udbud
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Krüger A/S
Registreringsnummer: 57446412
Postadresse: Gladsaxevej 363
By: Søborg
Postnummer: 2860
Landsdel (NUTS): Østsjælland (DK021)
Land: Danmark
Enhed: s
Telefon: 52344398
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID: 50abdd27-682c-4fbd-a2a6-57b025cd1dad - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 23/04/2025 06:01:57 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 23/04/2025 06:02:19 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 263899-2025
EUT-S-nummer: 80/2025
Offentliggørelsesdato: 24/04/2025