« Tilbage til oversigten over alle licitationer


80/2025
266132-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejder – Afd. 13
OJ S 80/2025 24/04/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBoVendia, afd. 13
E-mailpost@bovendia.dk
Køberens retlige statusOffentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelAfd. 13
BeskrivelseHovedentreprisekontrakt vedr. renovering af afd. 13
Identifikator for proceduren140061ee-b500-41c1-a3da-18279e55de34
Tidligere bekendtgørelse639351-2022
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
ByHjørring
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerOplysninger, der skal angives jf. bilag V Nr. 1: BoVendia, afd. 13, Østergade 52 A, 9800 Hjørring, Danmark. NUTS kode: DK05 Nordjylland. Kontaktperson: Johnny Jensen Email:jjz@bovendia.dk. Nr. 2: Offentligretligt organ, Boliger og offentlige faciliteter Nr. 3: ej relevant Nr. 4: 45000000 Bygge- og anlægsarbejder Nr. 5: NUTS kode: DK05 Nordjylland. Hovedudførelsessted: Hjørring Nr. 6: Projektet vedrører renovering af BoVendias afdeling 13 Holmegårdskvarteret beliggende i Hjørring. Nr. 7: ej relevant Nr. 8: ej relevant Nr. 9: Kvalitetskriterium, Hovedtidsplan og genhusningstidsplan, vægtning: 35 %. Pris, vægtning: 65 % Nr. 10: 27/03/2025 Nr. 11: Modtaget 3 tilbud elektronisk. Nr. 12: kontrakt tildelt til: Arne Andersen Vrå A/S, Nordre Ringvej 7, 9760 Vrå. Cvr-nr.: 27083455. NUTS kode: DK05 Nordjylland. Mail: info@arne-andersen.dk. Tlf.: 98 98 19 64. https://arne-andersen.dk/. Ikke SMV, joint venture, konsortium eller lignende. Nr. 13: Kr. 291.874.674, - ekskl. moms Nr. 14: ej relevant Nr. 15: nej Nr. 16: Organ med ansvar for klageprocedurerne: Klagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus, Toldboden 2,8800 Viborg, Danmark.nh@naevneneshus.dk, +45 72405600, https://naevneneshus.dk/startdinklage/klagenaevnetforudbud/Oplysninger om klagefrister: Klagefristerne er fastsat i lov om Klagenævnet for Udbud § 7: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efterordregiverens afsendelse af underretning om prækvalifikation, Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til Klagenævnet inden 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt, Angår klagen overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens § § 191 og 192, regnes klagefristen på 45 kalenderdage fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Oplysninger om klageproceduren: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Carl Jacobsens vej 35, 2500 Valby, Danmark. kfst@kfst.dk, Telefon: +45 41715000. http://www.kfst.dk Nr. 17: 2022/S 223-639351. Afsendt den 15/11/2022 og offentliggjort i Den Europæiske Unions Tidende den 18/11/2022 Nr. 18: 23/04/2025 Nr. 19: -
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelAfd. 13
BeskrivelseRenovering af afd. 13. Henvisning til udbudsbekendtgørelsen: 2022/S 223-639351
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
Yderligere oplysningerHjørring
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
Yderligere oplysningerYderligere oplysninger: Oplysninger, der skal angives jf. bilag V Nr. 1: BoVendia, afd. 13, Østergade 52 A, 9800 Hjørring, Danmark. NUTS kode: DK05 Nordjylland. Kontaktperson: Johnny Jensen Email:jjz@bovendia.dk. Nr. 2: Offentligretligt organ, Boliger og offentlige faciliteter Nr. 3: ej relevant Nr. 4: 45000000 Bygge- og anlægsarbejder Nr. 5: NUTS kode: DK05 Nordjylland. Hovedudførelsessted: Hjørring Nr. 6: Projektet vedrører renovering af BoVendias afdeling 13 Holmegårdskvarteret beliggende i Hjørring. Nr. 7: ej relevant Nr. 8: ej relevant Nr. 9: Kvalitetskriterium, Hovedtidsplan og genhusningstidsplan, vægtning: 35 %. Pris, vægtning: 65 % Nr. 10: 27/03/2025 Nr. 11: Modtaget 3 tilbud elektronisk. Nr. 12: kontrakt tildelt til: Arne Andersen Vrå A/S, Nordre Ringvej 7, 9760 Vrå. Cvr-nr.: 27083455. NUTS kode: DK05 Nordjylland. Mail: info@arne-andersen.dk. Tlf.: 98 98 19 64. https://arne-andersen.dk/. Ikke SMV, joint venture, konsortium eller lignende. Nr. 13: Kr. 291.874.674, - ekskl. moms Nr. 14: ej relevant Nr. 15: nej Nr. 16: Organ med ansvar for klageprocedurerne: Klagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus, Toldboden 2,8800 Viborg, Danmark.nh@naevneneshus.dk, +45 72405600, https://naevneneshus.dk/startdinklage/klagenaevnetforudbud/Oplysninger om klagefrister: Klagefristerne er fastsat i lov om Klagenævnet for Udbud § 7: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efterordregiverens afsendelse af underretning om prækvalifikation, Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til Klagenævnet inden 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt, Angår klagen overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens § § 191 og 192, regnes klagefristen på 45 kalenderdage fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Oplysninger om klageproceduren: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Carl Jacobsens vej 35, 2500 Valby, Danmark. kfst@kfst.dk, Telefon: +45 41715000. http://www.kfst.dk Nr. 17: 2022/S 223-639351. Afsendt den 15/11/2022 og offentliggjort i Den Europæiske Unions Tidende den 18/11/2022 Nr. 18: 23/04/2025 Nr. 19: -
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseHovedtidsplan og genhusningstidsplan
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi35,00
Kriterium
TypePris
BeskrivelsePris
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi65,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Oplysninger om klagefrister: Klagefristerne er fastsat i lov om Klagenævnet for Udbud § 7: - Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efterordregiverens afsendelse af underretning om prækvalifikation, - Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til Klagenævnet inden 45 kalenderdage regnet fradagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt, - Angår klagen overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens § § 191 og 192, regnes klagefristen på 45kalenderdage fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der underskriver kontraktenBoVendia, afd. 13
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse291 874 674,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnArne Andersen Vrå A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorAfd. 13
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet291 874 674,00 DKK
UnderentrepriseEndnu ikke kendte
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenAfd. 13
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud20/06/2023
Dato for indgåelse af kontrakten27/03/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenBoVendia, afd. 13
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBoVendia, afd. 13
Registreringsnummer33280513
AfdelingAfd. 13
ByHjørring
Postnummer9800
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
E-mailpost@bovendia.dk
Telefon+4596561940
Internetadressehttps://bovendia.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der underskriver kontrakten
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud, Nævnenes Hus
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttps://kfst.dk/
Denne organisations roller
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0004
Officielt navnArne Andersen Vrå A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMellemstor virksomhed
Registreringsnummer27083455
PostadresseNordre Ringvej 7
ByVrå
Postnummer9760
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID949e2e60-a61b-42f2-b062-7f3b14e209e3  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen23/04/2025 12:22:13 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer266132-2025
EUT-S-nummer80/2025
Offentliggørelsesdato24/04/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer