« Tilbage til oversigten over alle licitationer


84/2025
278284-2025 - Konkurrencevilkår
Danmark – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – Udbud af rådgiverydelser i forbindelse med opførsel af almene ældreboliger i Anderup
OJ S 84/2025 30/04/2025
Udbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnH. Skjøde Knudsen A/S
E-mailhela@skjode.dk
Køberens retlige statusOrganisation, der tildeler en kontrakt, som modtager subsidier fra en ordregivende myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetBoliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af rådgiverydelser i forbindelse med opførsel af almene ældreboliger i Anderup
BeskrivelseH. Skjøde Knudsen A/S (herefter "Skjøde") udbyder rådgiverydelser i forbindelse med opførsel af almene ældreboliger i Anderup på Fyn. Projektet omfatter 52 almene ældreboliger på et areal, der udgør ca. 9.350 m2. Udbuddet er opdelt på to delaftaler: Delaftale 1 - Teknisk rådgivning - Arkitektydelser og Delaftale 2 - Teknisk rådgivning - Ingeniørydelser. Det er muligt at ansøge om prækvalifikation til begge delaftaler. I givet fald skal ansøgeren fremsende separate og målrettede ansøgninger (og senere tilbud) til hver enkelt delaftale. Hver delaftale betragtes således som et selvstændigt udbud, og er ikke indbyrdes afhængige under udbudsprocessen. Skjøde er ikke selv underlagt udbudsreglerne, men har påtaget sig at følge udbudsloven som udbudsfuldmægtig, fordi projektet opføres som et alment boligbyggeri. Den endelige ejer af det almene boligbyggeri er endnu ikke fastlagt, men vil blive en af de almene boligorganisationer beliggende på Fyn.
Identifikator for procedurenc57946e0-82f3-485a-a042-df999adc60e9
UdbudsprocedureBegrænset
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres som et begrænset EU-udbud i henhold til udbudsloven (lovbekendtgørelse nr. 10 af 6. januar 2023), der implementerer Europa-Parlamentets og Rådets direktiv nr. 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil Skjøde udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som Skjøde har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et tilbud på de udbudte opgaver. Det er muligt at ansøge om prækvalifikation til begge delaftaler. I givet fald skal ansøgeren fremsende separate og målrettede ansøgninger (og senere tilbud) til hver enkelt delaftale. Hver delaftale betragtes således som et selvstændigt udbud, og er ikke indbyrdes afhængige under udbudsprocessen.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71200000 Arkitektvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed, 71300000 Ingeniørvirksomhed, 71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri
2.1.2.
Udførelsessted
ByAnderup
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms1 778 400,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysningerI umiddelbar forlængelse af prækvalifikationen, vil de prækvalificerede tilbudsgivere blive bedt om at fremsende den endelige dokumentation (serviceattest eller tilsvarende) for egnethed og de i ESPD-formularen anførte forhold. Indhentning af dokumentation på dette tidspunkt er nødvendig at gennemføre for at sikre, at de, der inviteres til at give tilbud, opfylder de opstillede krav. Skjøde forventer at opstille en kort frist for denne fremsendelse, og opfordrer derfor til, at ansøgere indsamler den krævede dokumentation allerede nu.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
2.1.5.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Det højeste antal delkontrakter, for hvilket en tilbudsgiver kan indgive tilbud2
Betingelser for kontraktens udførelse
Det højeste antal delkontrakter, for hvilket der kan tildeles kontrakter til én tilbudsgiver2
2.1.6.
Udelukkelsesgrunde
Kilder til grundlag for udelukkelseBekendtgørelse
Aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejningI henhold til § 137, stk. 1, nr. 3 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, C.
Aktiver, der administreres af en kuratorI henhold til § 137, stk. 1, nr. 2 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, C.
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervetI henhold til § 136, nr. 4 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, C.
Børnearbejde og andre former for menneskehandelI henhold til § 135, stk. 1, nr. 6 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, A.
Deltagelse i en kriminel organisationI henhold til § 135, stk. 1, nr. 1 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, A.
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedureI henhold til § 136, nr. 2 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, C.
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national retI henhold til § 137, stk. 1, nr. 2 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, C.
Erhvervsvirksomheden er indstilletI henhold til § 137, stk. 1, nr. 2 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, C.
Har afgivet urigtige oplysninger eller tilbageholdt oplysninger, som ikke var i stand til at fremlægge de krævede dokumenter og indhentet fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedureI henhold til § 136, nr. 3 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, C.
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorismeI henhold til § 135, stk. 1, nr. 5 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, A.
InsolvensI henhold til § 137, stk. 1, nr. 2 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, C.
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsprocedurenI henhold til § 136, nr. 1 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, C.
KonkursI henhold til § 137, stk. 1, nr. 2 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, C.
KorruptionI henhold til § 135, stk. 1, nr. 2 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, A.
Ophævelse eller en lignende sanktionI henhold til § 137, stk. 1, nr. 4 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, C.
Rent nationale udelukkelsesgrundeI henhold til § 134 a i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, D.
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitetI henhold til § 135, stk. 1, nr. 4 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, A.
SvigI henhold til § 135, stk. 1, nr. 3 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, A.
Tilsidesættelse af forpligtelser på det arbejdsretlige områdeI henhold til § 137, stk. 1, nr. 1 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, C.
Tilsidesættelse af forpligtelser på miljølovgivningsområdetI henhold til § 137, stk. 1, nr. 1 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, C.
Tilsidesættelse af forpligtelser på sociallovgivningsområdetI henhold til § 137, stk. 1, nr. 1 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, C.
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordningerI henhold til § 135, stk. 3 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, B.
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifterI henhold til § 135, stk. 3 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, B.
Tvangsakkord uden for konkursI henhold til § 137, stk. 1, nr. 2 i den danske udbudslov. Udfyldes i ESPD Del III, C.
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelDelaftale 1 - Teknisk rådgivning - Arkitektydelser
BeskrivelseArkitektydelser i forbindelse med opførsel af 52 almene ældreboliger i Anderup på Fyn.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71200000 Arkitektvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed, 71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerDelaftalen indeholder følgende optioner: - IKT-ledelse - Fagtilsyn under udførelsen - Særlige visualiseringer - Bæredygtighed, enkeltydelser - Arbejdsmiljøkoordinering i projekteringsfasen - Projektleder (10 timer) - Konstruktør 0-5 års erfaring (20 timer) - Konstruktør +5 års erfaring (20 timer) - Arkitekt (20 timer) - Bæredygtighedsleder (5 timer)
5.1.2.
Udførelsessted
ByAnderup
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed8 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms790 400,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierBekendtgørelse
KriteriumAndre økonomiske eller finansielle krav
BeskrivelseFor at sikre, at ansøgeren besidder den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet for opfyldelse af kontrakten, er det et mindstekrav, at ansøgeren opfylder følgende krav: - at likviditetsgraden (ultimo året) for de 2 seneste disponible, godkendte og revisionspåtegnede regnskabsår er minimum 100 %. Likviditetsgraden regnes efter følgende formel: Likviditetsgrad = omsætningsaktiver x 100 / kortfristet gæld. Hvis ansøgeren er et konsortium eller lignende og/eller baserer sin økonomiske og finansielle kapacitet på støttevirksomheder, skal mindstekravene opfyldes af konsortiet som helhed henholdsvis af ansøgeren og støttevirksomhederne i fællesskab.

KriteriumReferencer på specificerede arbejder
BeskrivelseFor at sikre, at ansøgeren besidder den nødvendige tekniske og faglige kapacitet for opfyldelse af kontrakten, er det et mindstekrav, at ansøgeren kan dokumentere mindst én reference, der viser erfaring med: - Nybygning af et alment boligbyggeri. Referencen skal vedrøre arbejde, der er udført inden for de seneste 5 år fra ansøgningsfristen. Kun referencer, der vedrører ydelser, som er udført på tidspunktet for ansøgning, vil blive tillagt betydning ved vurderingen af, om mindstekravene til teknisk og faglig formåen er opfyldt. Hver reference bedes indeholde en kort og konkret beskrivelse af det udførte arbejde, herunder: - Navn på bygherre og kontaktoplysninger - Kort beskrivelse af byggeriet/projektet og egne ydelser i forbindelse med projektet - Dato for arbejdets påbegyndelse og afslutning - Ansøgers rolle og ansvar og udførelse i arbejdet. Hvis ansøger har samarbejdet med andre aktører, skal ansøger angive hvilke dele af opgaven denne har udført. Ansøgeren kan højst angive 5 referencer til dokumentation for opfyldelse af mindstekrav. Hvis ansøgeren afleverer mere end 5 referencer, vil ordregiver alene tillægge vægt på de 5 første referencer. Referencer herudover vil der blive set bort fra. Ansøgeren kan også vedlægge referencerne i et selvstændigt dokument. Hver enkelt reference må maksimalt fylde 2 A4-side. Skjøde agter at udvælge 5 tilbudsgivere til at afgive tilbud per delaftale. Begrænsning af ansøgere, der opfordres til at afgive tilbud, sker efter vurdering af, hvilke ansøgere der har dokumenteret de mest relevante leverancer af de ydelser, som udbuddet omfatter. Relevansvurderingen foretages på baggrund af, i hvor høj grad referencerne dokumenterer erfaring med levering af sammenlignelige ydelser. Herunder evalueres det positivt, såfremt ansøger har flere referencer, der dokumenterer erfaring med levering af sammenlignelige ydelser. Ved vurderingen af, hvilke ansøgere der har dokumenteret de mest relevante leverancer af sammenlignelige ydelser, vurderes alle referencer, i hvor høj grad referencerne efter en helhedsvurdering dokumenterer relevant erfaring med at levere de konkret efterspurgte ydelser, herunder vil det især blive evalueret positivt, hvis ansøger kan dokumentere erfaring med nybygning af almene ældreboliger. Hvis der er tale om en igangværende opgave, er det således alene den del af ydelsen, der allerede er udført på ansøgningstidspunktet, som vil indgå i vurderingen af referencen.
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Proceduren afvikles i successive faser. I hver fase kan nogle ansøgere blive
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseDer henvises til udbudsbetingelserne.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi80,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation
BeskrivelseDer henvises til udbudsbetingelserne.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnProces
BeskrivelseDer henvises til udbudsbetingelserne.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af anmodninger om deltagelse02/06/2025 13:00:00 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Elektronisk faktureringPåkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingja
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v., gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller lovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Se desuden: https://naevneneshus.dk/media/10442/vejledning-klager.pdf
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
5.1.
DelkontraktLOT-0002
TitelDelaftale 2 - Teknisk rådgivning - Ingeniørydelser
BeskrivelseIngeniørydelser i forbindelse med opførsel af 52 almene ældreboliger i Anderup på Fyn.
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71300000 Ingeniørvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed, 71500000 Tjenesteydelser i forbindelse med byggeri
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerDelaftalen indeholder følgende optioner: - IKT-ledelse - Fagtilsyn under udførelsen - Bæredygtighed, enkeltydelser - Arbejdsmiljøkoordinering i projekteringsfasen - Projektleder (10 timer) - Ingeniør 0-5 års erfaring (20 timer) - Ingeniør +5 års erfaring (20 timer) - Bæredygtighedsleder (5 timer)
5.1.2.
Udførelsessted
ByAnderup
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed8 Måneder
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms988 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.9.
Udvælgelseskriterier
Kilder til udvælgelseskriterierBekendtgørelse
KriteriumAndre økonomiske eller finansielle krav
BeskrivelseFor at sikre, at ansøgeren besidder den nødvendige økonomiske og finansielle kapacitet for opfyldelse af kontrakten, er det et mindstekrav, at ansøgeren opfylder følgende krav: - at likviditetsgraden (ultimo året) for de 2 seneste disponible, godkendte og revisionspåtegnede regnskabsår er minimum 100 %. Likviditetsgraden regnes efter følgende formel: Likviditetsgrad = omsætningsaktiver x 100 / kortfristet gæld. Hvis ansøgeren er et konsortium eller lignende og/eller baserer sin økonomiske og finansielle kapacitet på støttevirksomheder, skal mindstekravene opfyldes af konsortiet som helhed henholdsvis af ansøgeren og støttevirksomhederne i fællesskab.

KriteriumReferencer på specificerede arbejder
BeskrivelseFor at sikre, at ansøgeren besidder den nødvendige tekniske og faglige kapacitet for opfyldelse af kontrakten, er det et mindstekrav, at ansøgeren kan dokumentere mindst én reference, der viser erfaring med: - Nybygning af et alment boligbyggeri. Referencen skal vedrøre arbejde, der er udført inden for de seneste 5 år fra ansøgningsfristen. Kun referencer, der vedrører ydelser, som er udført på tidspunktet for ansøgning, vil blive tillagt betydning ved vurderingen af, om mindstekravene til teknisk og faglig formåen er opfyldt. Hver reference bedes indeholde en kort og konkret beskrivelse af det udførte arbejde, herunder: - Navn på bygherre og kontaktoplysninger - Kort beskrivelse af byggeriet/projektet og egne ydelser i forbindelse med projektet - Dato for arbejdets påbegyndelse og afslutning - Ansøgers rolle og ansvar og udførelse i arbejdet. Hvis ansøger har samarbejdet med andre aktører, skal ansøger angive hvilke dele af opgaven denne har udført. Ansøgeren kan højst angive 5 referencer til dokumentation for opfyldelse af mindstekrav. Hvis ansøgeren afleverer mere end 5 referencer, vil ordregiver alene tillægge vægt på de 5 første referencer. Referencer herudover vil der blive set bort fra. Ansøgeren kan også vedlægge referencerne i et selvstændigt dokument. Hver enkelt reference må maksimalt fylde 2 A4-side. Skjøde agter at udvælge 5 tilbudsgivere til at afgive tilbud per delaftale. Begrænsning af ansøgere, der opfordres til at afgive tilbud, sker efter vurdering af, hvilke ansøgere der har dokumenteret de mest relevante leverancer af de ydelser, som udbuddet omfatter. Relevansvurderingen foretages på baggrund af, i hvor høj grad referencerne dokumenterer erfaring med levering af sammenlignelige ydelser. Herunder evalueres det positivt, såfremt ansøger har flere referencer, der dokumenterer erfaring med levering af sammenlignelige ydelser. Ved vurderingen af, hvilke ansøgere der har dokumenteret de mest relevante leverancer af sammenlignelige ydelser, vurderes alle referencer, i hvor høj grad referencerne efter en helhedsvurdering dokumenterer relevant erfaring med at levere de konkret efterspurgte ydelser, herunder vil det især blive evalueret positivt, hvis ansøger kan dokumentere erfaring med nybygning af almene ældreboliger. Hvis der er tale om en igangværende opgave, er det således alene den del af ydelsen, der allerede er udført på ansøgningstidspunktet, som vil indgå i vurderingen af referencen.
Kriteriet vil blive anvendt til at udvælge de ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren
Oplysninger om den anden fase i en procedure, der afvikles i to faser
Mindsteantallet af ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Det højeste antal ansøgere, som skal opfordres til at deltage i anden fase af proceduren5
Proceduren afvikles i successive faser. I hver fase kan nogle ansøgere blive
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseDer henvises til udbudsbetingelserne.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi80,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnOrganisation
BeskrivelseDer henvises til udbudsbetingelserne.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
Kriterium
TypeKvalitet
NavnProces
BeskrivelseDer henvises til udbudsbetingelserne.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi10,00
5.1.11.
Udbudsdokumenter
5.1.12.
Udbudsvilkår
Vilkår for indgivelse
Elektronisk indgivelsePåkrævet
Sprog, som tilbud og ansøgninger om deltagelse kan indgives pådansk
Elektronisk katalogIkke tilladt
Alternative tilbudIkke tilladt
Frist for modtagelse af anmodninger om deltagelse02/06/2025 13:00:00 (UTC+02:00) østeuropæisk tid, centraleuropæisk sommertid
Betingelser for kontraktens udførelse
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
Elektronisk faktureringPåkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestillingja
Der vil blive anvendt elektronisk betalingja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v., gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller lovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Se desuden: https://naevneneshus.dk/media/10442/vejledning-klager.pdf
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnH. Skjøde Knudsen A/S
Registreringsnummer17442449
PostadresseBlækhatten 27
ByOdense SØ
Postnummer5520
Landsdel (NUTS)Fyn (DK031)
LandDanmark
E-mailhela@skjode.dk
Telefon27221709
Internetadressehttps://skjode.dk//
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
Enhedwww.kfst.dk
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon41715000
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0000
Officielt navnPublications Office of the European Union
RegistreringsnummerPUBL
ByLuxembourg
Postnummer2417
Landsdel (NUTS)Luxembourg (LU000)
LandLuxembourg
Telefon+352 29291
Internetadressehttps://op.europa.eu
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID0a01ff32-135f-44d4-a0e1-f20db46c20d3  -  01
FormulartypeKonkurrencevilkår
BekendtgørelsestypeUdbuds- eller koncessionsbekendtgørelse – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype16
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen28/04/2025 20:36:38 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer278284-2025
EUT-S-nummer84/2025
Offentliggørelsesdato30/04/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer