1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Bolig Viborg
Køberens retlige status: Offentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Boliger og offentlige faciliteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Boligselskabet Viborg, Digterparken af. 7, Renovering - Udbud i hovedentreprise
Beskrivelse: Boligselskabet Viborg udbyder hovedentreprisen i forbindelse med renovering af Digterparken afd. 7 bestående af etagebyggeri af 4 stk. 3 plan blokke med i alt 132 boliger. Arbejdet omfatter opmuring af nye gavle, inkl. påstøbning af fundamenter og udskiftning af alle vinduer og døre. Der udføres mindre partier med let beklædning. I tagrum udføres ventilationsanlæg der betjener alle lejligheder. 3 opgange ombygges med ny elevator og 18 lejligheder ombygges til tilgængelighedsboliger med nye køkkener og bad. I tilgængelighedsboliger, herefter kaldet totalrenoverede boliger vil beboere være genhuset. I alle øvrige boliger, herefter kaldet let renoverede boliger, vil beboere ikke være genhuset og entreprenøren skal tage størst muligt hensyn til dette. Alle installationer i totalrenoverede boliger udskiftes. I de let renoverede boliger udføres delvis udskiftning af installationer. Installationer i kælder er udskiftet under andet projekt. Friarealer reetableres efter byggearbejder. Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet.
Identifikator for proceduren: 974f1669-26a4-4943-ac21-2eb0ac93bd21
Tidligere bekendtgørelse: 330361-2024
Intern ID: Boligselskabet Viborg,Digterparken af. 7, Renovering-Udbud i hovedentreprise
Udbudsprocedure: Udbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
Proceduren er en hasteprocedure: nej
Hovedpunkterne i proceduren: Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling, med forudgående prækvalifikation
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
2.1.2.
Udførelsessted
Postadresse: H.C. Andersens Vej
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Yderligere oplysninger: Ansøger skal opfylde den obligatoriske udelukkelsesgrund i udbudslovens § 134 a. Der henvises yderligere til udbudsmaterialets udbudsbetingelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
Delkontrakt: LOT-0001
Titel: Boligselskabet Viborg, Digterparken af. 7, Renovering - Udbud i hovedentreprise
Beskrivelse: Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling, med forudgående prækvalifikation i overensstemmelse med reglerne i LBK nr. 10 af 6. januar 2023 (”Bekendtgørelse af udbudsloven”). Bygherre forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af tilbudsgivernes indledende tilbud, og således ikke optage forhandling med tilbudsgiverne. Der henvises yderligere til udbudsmaterialet
Intern ID: Boligselskabet Viborg,Digterparken af. 7, Renovering-Udbud i hovedentreprise
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45100000 Forberedelse af byggeplads, 45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder, 45210000 Byggearbejde, 45262500 Murværks- og murerarbejder, 45300000 Udførelse af bygningsinstallationer, 45400000 Færdiggørelse af bygninger, 45422000 Tømrer- og snedkerarbejde, 45330000 Blikkenslagerarbejde, 44100000 Materialer til bygge- og anlægsarbejder og hermed beslægtede varer, 45442100 Malearbejde
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
5.1.3.
Anslået varighed
Startdato: 01/05/2025
Varighed: 16 Måneder
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
Yderligere oplysninger: Spørgsmål vedrørende udbuddet skal fremsendes via udbudsportalen. Spørgefrist fremgår af udbudstidsplanen i udbudsbetingelserne. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Ansøgere skal på Ajour udfylde / uploade følgende materiale: • Virksomhedspræsentation udbudsbetingelserne jf. 2.3 • ESPD jf. udbudsbetingelserne 2.4 • Referencebilag jf. udbudsbetingelserne 2.8 (maks. én A4-side pr. reference). ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ VIRKSOMHEDSPRÆSENTATION En virksomhedspræsentation med angivelse af selskabsform, ejerforhold og evt. tilhørsforhold til andre virksomheder som for eksempel moderselskaber samt en supplerende kort redegørelse for tilknyttede underentreprenører. Det skal tillige oplyses, om virksomheden leverer håndværksmæssig egenproduktion til byggeriets opførelse, og i givet fald hvilken (i alt maks. 2 A4-siders præsentation). ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ESPD I overensstemmelse med udbudslovens § 148 skal ansøgeren udfylde og fremsende det fælleseuropæiske ESPD-dokument som et foreløbigt bevis for, at ansøgeren er egnet til at løse den udbudte opgave og ikke er omfattet af de udelukkelsesgrunde, der gælder for udbuddet. ESPD-skabelonen er en xml-fil som kun kan udfyldes, når ansøgeren har downloadet filen til egen PC, og herefter uploader og udfylder gennem ”ESPD” på Ajour. Adgangen til ESPD findes under fanen ”Menu” hvor følgende link til udfyldelse af ESPD findes https://espd.ajoursystem.net/ Følgende punkter skal udfyldes i ESPD’en: • Del II, pkt. A-C (oplysninger om den økonomiske aktør) • Del III, pkt. A-C (udelukkelsesgrunde) • Del IV, pkt. B-C (udvælgelseskriterier) • Del VI (afsluttende erklæringer) Det er ikke et krav, at ansøger underskriver ESPD-dokumentet. Hvis ansøger består af et konsortium af virksomheder, skal hver af konsortiets deltagere udfylde og aflevere en særskilt ESPD. Del II, pkt. a-c – oplysninger om den økonomiske aktør Her angives oplysninger om (A) den økonomiske aktør, (B) oplysninger om den økonomiske aktørs repræsentanter og (C) oplysninger om udnyttelse af andre enheders kapacitet. Det ikke nødvendigt at udfylde fødselsdato og fødested i afsnit B. Såfremt ansøger baserer sig på andre juridiske enheder, eksempelvis underentreprenører, i opfyldelsen af mindstekrav til egnethed (økonomisk og finansiel formåen og/ eller teknisk og faglig formåen), sættes i ansøgers ESPD kryds i ”Ja” i del II, afsnit C. Husk i den forbindelse, at andre juridiske enheder skal aflevere selvstændigt, udfyldt og underskrevet ESPD. Del III, pkt. a-c udelukkelsesgrunde Ansøger vil som udgangspunkt være udelukket fra deltagelse i udbuddet, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134 a, § 135 stk. 1-3 og § 136, stk. 1 nr. 1-4. Der stilles desuden krav om, at ansøger ikke er omfattet af én eller flere af de i udbudslovens §137, stk. 1, nr. 2 nævnte frivillige udelukkelsesgrunde vedrørende konkurs m.m. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1. Til vurdering af en økonomisk aktørs dokumentation af pålidelighed indhentes vejledende udtalelse hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen jf. udbudslovens § 138. ESPD-dokumentets pkt. III.D er ikke relevant og skal derfor ikke udfyldes. EGNETHED (ESPD DEL IV) Ordregivers vurdering vil ske på baggrund af de oplysninger, ansøgerne har anført i ESPD’en. Ordregivers vurdering vil i første omgang ske på baggrund af de oplysninger, ansøgerne har anført i ESPD’en, men ordregiver er på ethvert tidspunkt berettiget til at anmode ansøgerne om at fremlægge dokumentation for opfyldelse af de stillede mindstekrav til egnethed jf. udbudslovens § 151, stk. 2, når dette er nødvendigt for at sikre, at udbudsprocessen gennemføres korrekt. Økonomisk og finansiel formåen (ESPD DEL IV B) (der henvises til afsnit vedr. udvælgelseskriterier) Teknisk og faglig formåen (ESPD DEL IV C) (der henvises til afsnit vedr. udvælgelseskriterier) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Verificering af oplysninger (indhentning af dokumentation) Dokumentation for de forhold, der er beskrevet i ESPD'en, skal afleveres jf. udbudstidsplanen. Dokumentationen skal tillige indleveres for den/de enhed(-er), som tilbudsgiver har støttet sin ansøgning på og/eller de øvrige deltagere i en eventuel sammenslutning (dvs. alle enheder, som har skulle afgive ESPD i ansøgningen). Dokumentationen omfatter følgende: • Udelukkelsesgrundene: Tilbudsgiver skal fremsende serviceattest (danske virksomheder) eller tilsvarende dokumentation (udenlandske virksomheder) som dokumentation for, at tilbudsgiver ikke befinder sig i en af de ovenfor refererede udelukkelsesgrunde. Serviceattesten må maksimalt være 12 måneder gammel. • Økonomisk kapacitet: Såfremt ordregiver ikke kan tilgå de økonomiske nøgletal via en offentlig tilgængelig kilde (virk.dk eller lignende), skal tilbudsgiver fremsende godkendte årsregnskaber for de seneste tre år eller revisorpåtegnet erklæring om de relevante nøgletal. • Teknisk kapacitet: Ordregiver anser referencebeskrivelsen i ESPD'en og/eller i det selvstændige bilag som den endelige dokumentation. • Støttende enheder: Støttende enheder skal, foruden ovenstående tre bullets, fremsende en underskrevet støtteerklæring om at have juridisk forpligtet sig over for tilbudsgiveren til at stille den nødvendige økonomiske og finansielle og/eller tekniske samt faglige formåen til rådighed for tilbudsgiveren. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Afgivelse af erklæring om fravær af russisk etablering og/eller ejerskab Som en konsekvens af EU's godkendelse af en femte sanktionspakke over for Rusland, er den virksomhed, der står til at skulle vinde udbuddet, forpligtet til at underskrive en tro- og loveerklæring om fraværet af russisk etablering og/eller ejerskab. Dokument ”Tro- og loveerklæring om fravær af russisk etablering og eller ejerskab” skal anvendes ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Der henvises generelt til udbudsmaterialets udbudsbetingelser
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: pris
Beskrivelse: Pris vægter 50 %
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Organisation og bemanding
Beskrivelse: Organisation og bemanding Vægter 20%
Kriterium:
Type: Kvalitet
Navn: Afleveringsproces og beboerhåndtering
Beskrivelse: Afleveringsproces og beboerhåndtering vægter 30%
Beskrivelse af den metode, der skal anvendes, hvis vægtningen ikke kan udtrykkes ved hjælp af kriterier: Tildelingskriteriet er ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”, jf. udbudslovens § 162, stk. 1, nr. 3, som vurderes på grundlag af følgende underkriterier med anførte vægtninger: Pris – 50 % , Organisation og bemanding – 20 % , Afleveringsproces og beboerhåndtering - 30
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktion: nej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om håndhævelse af udbuds reglerne m.v. gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen, jf. lovens § 7, stk. 1. Klage over tildeling af kontrakten skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 dage efter, at Ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette Ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Se mere om indgivelse af klager på Klagenævnet for Udbuds hjemmeside: www.klfu.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: BISGAARD|EJSING
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: BISGAARD|EJSING
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og forbrugerstyurelsen
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse: 58 853 191,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-ID: LOT-0001
Status for udvælgelse af vinder: Der er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder:
Officielt navn: Bytømreren A/S
Tilbud:
Tilbud – Identifikator: Hovedentreprise, Digterparken, afd. 7, Bolig Viborg
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter: LOT-0001
Værdien af tilbuddet: 58 853 191,00 DKK
Underentreprise: Endnu ikke kendte
Kontraktoplysninger:
Identifikator for kontrakten: Hovedentreprise, Bolig Viborg, Afd. 7, Digterparken
Dato for indgåelse af kontrakten: 14/04/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse:
Type modtagne indgivelser: Tilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse: 5
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Bolig Viborg
Registreringsnummer: 31056489
Postadresse: H. C. Andersens Vej 8,
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Enhed: Dennis Juel Mosbæk
Telefon: 45 87 25 98 52
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: VIborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og forbrugerstyurelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 4171500
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: BISGAARD|EJSING
Registreringsnummer: 37875538
Postadresse: Libaugade 1
By: Aarhus
Postnummer: 8000
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Telefon: +45 51517575
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0005
Officielt navn: Bytømreren A/S
Den økonomiske operatørs størrelse: Lille virksomhed
Registreringsnummer: 28693230
Postadresse: P.O. Pedersens Vej 14E
By: Aarhus N
Postnummer: 8000
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Denne organisations roller:
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakter: LOT-0001
8.1.
ORG-0000
Officielt navn: Publications Office of the European Union
Registreringsnummer: PUBL
By: Luxembourg
Postnummer: 2417
Landsdel (NUTS): Luxembourg (LU000)
Land: Luxembourg
Telefon: +352 29291
Denne organisations roller:
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID: 1af88182-f7af-4089-bce9-b6daa2eca0bb - 01
Formulartype: Resultater
Bekendtgørelsestype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype: 29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 09/05/2025 08:18:45 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 302953-2025
EUT-S-nummer: 91/2025
Offentliggørelsesdato: 13/05/2025