« Tilbage til oversigten over alle licitationer


91/2025
303350-2025 - Planlægning
Danmark – Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse – Markedsundersøgelse vedr. håndtering og afsætning af jord fra genbrugspladser i Kolding Kommune for Redux - Affald og Genbrug
OJ S 91/2025 13/05/2025
Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnKolding Kommune
E-mailkontakt@tohv.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelMarkedsundersøgelse vedr. håndtering og afsætning af jord fra genbrugspladser i Kolding Kommune for Redux - Affald og Genbrug
BeskrivelseRedux – Affald og Genbrug Kolding Kommune (herefter benævnt ”Ordregiver”) ønsker at gennemføre et kommende udbud vedr. modtagelse, håndtering og afsætning af jord, der modtages på Ordregivers fem (5) genbrugspladser. Tilbudsgivers opgave består i, efter modtagelse, at forestå håndteringen i form af analyse af jorden, kategorisering af jorden efter forureningsgrad og forureningstype samt den efterfølgende afsætning af jord, herunder anmeldelse af jordflytning. Ambitionen med markedsdialogen er at samle viden og input fra en bred gruppe af leverandører. Det er Ordregivers opfattelse, at målsætningen for udbuddet bedst kan realiseres ved at give mulighed for markedsdialog. Ordregiver ønsker at afholde online markedsdialogmøder via Microsoft Teams den 20.05.2025 og den 21.05.2025, hvor der er tilmelding efter først til-mølle-princippet. Alternativt er interesserede markedsaktører også meget velkomne til at fremsende skriftlig tilbagemelding på de emner, som Ordregiver ønsker markedsdialog omkring. Deltagelse i dialogmødet er frivilligt, ligesom deltagelse ikke vil have hverken negativ eller positiv betydning for leverandørernes eventuelle deltagelse i det kommende udbud.
Intern IDMarkedsundersøgelse vedr. håndtering og afsætning af jord fra genbrugspladser i Kolding Kommune for Redux - Affald og Genbrug
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald, 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald, 90514000 Affaldsgenvinding
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
Yderligere oplysningerHåndtering og afsætning af jord fra Kolding Kommunes fem (5) genbrugspladser.
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
DelPAR-0000
TitelMarkedsundersøgelse vedr. håndtering og afsætning af jord fra genbrugspladser i Kolding Kommune for Redux - Affald og Genbrug
BeskrivelseRedux – Affald og Genbrug Kolding Kommune (herefter benævnt ”Ordregiver”) ønsker at gennemføre et kommende udbud vedr. modtagelse, håndtering og afsætning af jord, der modtages på Ordregivers fem (5) genbrugspladser. Tilbudsgivers opgave består i, efter modtagelse, at forestå håndteringen i form af analyse af jorden, kategorisering af jorden efter forureningsgrad og forureningstype samt den efterfølgende afsætning af jord, herunder anmeldelse af jordflytning. Ambitionen med markedsdialogen er at samle viden og input fra en bred gruppe af leverandører. Det er Ordregivers opfattelse, at målsætningen for udbuddet bedst kan realiseres ved at give mulighed for markedsdialog. Ordregiver ønsker at afholde online markedsdialogmøder via Microsoft Teams den 20.05.2025 og den 21.05.2025, hvor der er tilmelding efter først til-mølle-princippet. Alternativt er interesserede markedsaktører også meget velkomne til at fremsende skriftlig tilbagemelding på de emner, som Ordregiver ønsker markedsdialog omkring. Deltagelse i dialogmødet er frivilligt, ligesom deltagelse ikke vil have hverken negativ eller positiv betydning for leverandørernes eventuelle deltagelse i det kommende udbud.
Intern IDMarkedsundersøgelse vedr. håndtering og afsætning af jord fra genbrugspladser i Kolding Kommune for Redux - Affald og Genbrug
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90000000 Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90514000 Affaldsgenvinding
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
3.1.5.
Generelle oplysninger
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)ja
3.1.6.
Tilbudsdokumenter
3.1.7.
Tilbudsvilkår
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
3.1.8.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenKolding Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineKolding Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnKolding Kommune
Registreringsnummer29 18 98 97
AfdelingRedux - Affald og Genbrug
PostadresseBronzevej 3
ByKolding
Postnummer6000
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
EnhedCathrine Brinch Jakobsen
E-mailkontakt@tohv.dk
Telefon53360036
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for udbud
Telefon+45 72405708
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://erhvervsstyrelsen.dk/klagenaevnet-for-udbud
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDe4d032ed-f4d0-497c-adc1-9980caae30f2  -  01
FormulartypePlanlægning
BekendtgørelsestypeForhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen08/05/2025 12:03:06 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)09/05/2025 06:22:45 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer303350-2025
EUT-S-nummer91/2025
Offentliggørelsesdato13/05/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure21/08/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer