« Tilbage til oversigten over alle licitationer


91/2025
303652-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde – Aarhus H - Værkmestergade
OJ S 91/2025 13/05/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBanedanmark
E-mailYGLR@BANE.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteterJernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelAarhus H - Værkmestergade
BeskrivelseArbejdet omfatter i hovedtræk udskiftning af eksisterende Ø450 mm regnvandsledning til en Ø1280 mm regnvandsledning i Værkmestergade ved Aarhus Banegård. Ledningstracéet starter umiddelbart vest for den eksisterende Bruuns Bro, og skal løbe til rundkørslen i Værkmestergade øst for Bruuns Galleri. Årsagen til udskiftningen af den eksisterende ledning er opdateringen af Aarhus H, som udføres i et særskilt projekt (NA0070). Den nye ledning skal føres gennem Værkmestergade, og føres i den sydlige vejbane indtil efter Bruuns Bro, grundet pladsforhold omkring eksisterende fundamenter for Bruuns Bro. Herefter føres ledningen over i den nordlige vejbane i åben udgravning. Den resterende del udføres i den nordlige vejbane ved tunnelering fra modsatte retning fra byggegrube øst for Bruuns Galleri. Tracéet er tæt på den eksisterende Bruuns Bro og under Bruuns Galleri. Tunneleringen forventes udført i overvejende moræneler. I det aktuelle projekt fyldes den eksisterende Ø450 mm ledning indledningsvist med beton. Den eksisterende ledning ligger i den nordlige vejbane forbi Bruuns Bro og vil her blive efterladt. Den nye ledning bores i den sydlige vejbane forbi Bruuns Bro. Langs den resterende del af tracéet fjernes den eksisterende ledning. Der anvendes en maskine, som kan nedknuse røret og sten i traceet undervejs. I den planlagte udførelsesperiode er der sporspærring i spor 4, 5, 6 og 7, og sporene er tilmed taget op.
Identifikator for proceduren11e0697f-bce5-4e0f-bf82-d6477cc82a44
Tidligere bekendtgørelse437945-2016
Intern IDNA0070
UdbudsprocedureBegrænset
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres i henhold til kvalifikationsordning for entreprenører, jf. udbudsbekendtgørelse 2016/S 240-437945, som et begrænset udbud.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelAarhus H - Værkmestergade
BeskrivelseArbejdet omfatter i hovedtræk udskiftning af eksisterende Ø450 mm regnvandsledning til en Ø1280 mm regnvandsledning i Værkmestergade ved Aarhus Banegård. Ledningstracéet starter umiddelbart vest for den eksisterende Bruuns Bro, og skal løbe til rundkørslen i Værkmestergade øst for Bruuns Galleri. Årsagen til udskiftningen af den eksisterende ledning er opdateringen af Aarhus H, som udføres i et særskilt projekt (NA0070). Den nye ledning skal føres gennem Værkmestergade, og føres i den sydlige vejbane indtil efter Bruuns Bro, grundet pladsforhold omkring eksisterende fundamenter for Bruuns Bro. Herefter føres ledningen over i den nordlige vejbane i åben udgravning. Den resterende del udføres i den nordlige vejbane ved tunnelering fra modsatte retning fra byggegrube øst for Bruuns Galleri. Tracéet er tæt på den eksisterende Bruuns Bro og under Bruuns Galleri. Tunneleringen forventes udført i overvejende moræneler. I det aktuelle projekt fyldes den eksisterende Ø450 mm ledning indledningsvist med beton. Den eksisterende ledning ligger i den nordlige vejbane forbi Bruuns Bro og vil her blive efterladt. Den nye ledning bores i den sydlige vejbane forbi Bruuns Bro. Langs den resterende del af tracéet fjernes den eksisterende ledning. Der anvendes en maskine, som kan nedknuse røret og sten i traceet undervejs. I den planlagte udførelsesperiode er der sporspærring i spor 4, 5, 6 og 7, og sporene er tilmed taget op.
Intern IDNA0070
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
5.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Frister m.m. for indgivelse af klager fremgår af Lov om Klagenævnet for Udbud, lovbekendtgørelse 2.6.2016 nr. 593. Det skal i den forbindelse nævnes, at senest samtidig med en klage indgives til Klagenævnet for Udbud skal klager skriftligt underrette ordregiveren om, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud. Klage over udbud skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter, at ordregiver har offentliggjort en bekendtgørelse i den Europæiske Unions Tidende om at ordregiver har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBanedanmark
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse19 675 131,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnPer Aarsleff A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorAarhus H - Værkmestergade - Per Aarsleff A/S
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet19 675 131,00 DKK
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
UnderentrepriseEndnu ikke kendte
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontraktenAarhus H - Værkmestergade - Per Aarsleff A/S
Dato for indgåelse af kontrakten01/05/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i andre EØS-lande end købers land
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra tilbudsgivere, der er registreret i lande uden for EØS
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud fra mikrovirksomheder samt små eller mellemstore virksomheder
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse0
Type modtagne indgivelserTilbud, der er indgivet ad elektronisk vej
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBanedanmark
Registreringsnummer18632276
AfdelingDanmark
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedYunus Güler
E-mailYGLR@BANE.dk
Telefon+45 82340000
Internetadressehttps://www.bane.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
8.1.
ORG-0002
Officielt navnPer Aarsleff A/S
Den økonomiske operatørs størrelseStor virksomhed
Registreringsnummer37542784
PostadresseHasselager Allé 5
ByViby J
Postnummer8260
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
E-mailrus@aarsleff.com
Telefon+45 40442397
Internetadressehttps://www.aarsleff.dk
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0004
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDfefa209e-4619-4bd5-8e47-efc878187195  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen09/05/2025 12:33:56 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)09/05/2025 13:00:49 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer303652-2025
EUT-S-nummer91/2025
Offentliggørelsesdato13/05/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer