1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Danish Ministry of Defence Acquisition and Logistics Organisation
Køberens retlige status: Central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Forsvarsområdet
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Airborne Maritime Pollution Control
Beskrivelse: The Danish Ministry of Defence Acquisition and Logistics Organisation (DALO) is planning af future tender in connection with the acquisition of Aerial Surveillance Services/Airborne Maritime Pollution Control. In connection with the acquisition, DALO would like to enter into a dialogue with the market so DALO can obtain information about the possibilities and restrictions on the market. DALO has prepared a range of questions in this Request for Information (RFI), which DALO would like to gain information on. The questions are divided into the following categories: - Information regarding the company - Commercial and legal aspects - Technical aspects DALO encourages the market to reply to this RFI and to submit any information, product presentations and/or catalogues that might be relevant. In continuation of this Request for Information DALO might arrange meetings or contact you for further information, if this is found relevant. DALO emphasizes that it will not influence your participation in a possible future tender, should you decline to participate or only partly fill out the RFI
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90741100 Monitering af olieudslip
Supplerende klassifikation (cpv): 60424100 Udlejning af fly med besætning
2.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delen: PAR-0000
Titel: Airborne Maritime Pollution Control
Beskrivelse: The Danish Ministry of Defence Acquisition and Logistics Organisation (DALO) is planning af future tender in connection with the acquisition of Aerial Surveillance Services/Airborne Maritime Pollution Control. In connection with the acquisition, DALO would like to enter into a dialogue with the market so DALO can obtain information about the possibilities and restrictions on the market. DALO has prepared a range of questions in this Request for Information (RFI), which DALO would like to gain information on. The questions are divided into the following categories: - Information regarding the company - Commercial and legal aspects - Technical aspects DALO encourages the market to reply to this RFI and to submit any information, product presentations and/or catalogues that might be relevant. In continuation of this Request for Information DALO might arrange meetings or contact you for further information, if this is found relevant. DALO emphasizes that it will not influence your participation in a possible future tender, should you decline to participate or only partly fill out the RFI
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90741100 Monitering af olieudslip
Supplerende klassifikation (cpv): 60424100 Udlejning af fly med besætning
3.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
3.1.5.
Generelle oplysninger
Oplysninger om tidligere bekendtgørelser:
ID for den foregående bekendtgørelse: 726554-2023
3.1.8.
Teknikker
Rammeaftale:
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Danish Ministry of Defence Acquisition and Logistics Organisation
Registreringsnummer: 16-28-71-80
Postadresse: Lautrupbjerg 1-5
By: Ballerup
Postnummer: 2750
Landsdel (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Land: Danmark
Enhed: Kenneth Kalsgaard
Telefon: +45 72815880
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Enhed: Klagenævnet for Udbud
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: e59e4bdb-ede3-43e7-b845-816aa4672070 - 01
Formulartype: Planlægning
Bekendtgørelsestype: Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype: 4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 12/05/2025 08:48:57 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 12/05/2025 08:50:14 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: engelsk
Bekendtgørelsesnummer: 305181-2025
EUT-S-nummer: 91/2025
Offentliggørelsesdato: 13/05/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure: 31/10/2025