« Tilbage til oversigten over alle licitationer


92/2025
309746-2025 - Planlægning
Danmark – Teknisk inspektion – Droneinspektion
OJ S 92/2025 14/05/2025
Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnDSB
E-mailpimb@dsb.dk
Den ordregivende enheds aktiviteterBytransport med jernbane, sporvogn, trolleybus eller bus
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelDroneinspektion
BeskrivelseDSB har ikke tidligere benyttet droneinspektioner, men har en ambition om at modernisere den interne tilstandsregistrering af kritiske bygningskomplekser og infrastruktur, hvor dronebaserede inspektioner indgår som et centralt element i den samlede digitaliserings- og dataoptimeringsstrategi. Formålet er at skabe et dynamisk og løbende system, der både indeholder avanceret dataindsamling, visualisering og rapportering samt sikrer en fuldstændig integration af de indsamlede data i DSB’s interne systemer. Denne strategi understøttes af et omfattende sæt procedurer, der, ud over at fokusere på tekniske aspekter, også omfatter operativ planlægning, risikovurdering og fuld dokumentation af alle processer. Denne beskrivelse forudsætter, at inspektionerne udføres på de lokationer, som DSB udpeger, og at alle processer er underlagt en løbende opdateringsmekanisme, således at den endelige løsning både er fremtidssikret og skalerbar. Interesserede Tilbudsgivere skal have certificerede dronepiloter
Intern ID1
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71631000 Teknisk inspektion
Supplerende klassifikation (cpv): 71315400 Bygningsinspektion, 71631300 Teknisk inspektion af bygninger
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysningerSåfremt Tilbudsgiver er interesseret i dialog om forestående udbud, bedes Tilbudsgiver give tilsagn senest den 23. maj 2025 kl. 12.00 på pimb@dsb.dk Pia Blak
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delenPAR-0000
TitelDroneinspektion
BeskrivelseDSB har ikke tidligere benyttet droneinspektioner, men har en ambition om at modernisere den interne tilstandsregistrering af kritiske bygningskomplekser og infrastruktur, hvor dronebaserede inspektioner indgår som et centralt element i den samlede digitaliserings- og dataoptimeringsstrategi. Formålet er at skabe et dynamisk og løbende system, der både indeholder avanceret dataindsamling, visualisering og rapportering samt sikrer en fuldstændig integration af de indsamlede data i DSB’s interne systemer. Denne strategi understøttes af et omfattende sæt procedurer, der, ud over at fokusere på tekniske aspekter, også omfatter operativ planlægning, risikovurdering og fuld dokumentation af alle processer. Denne beskrivelse forudsætter, at inspektionerne udføres på de lokationer, som DSB udpeger, og at alle processer er underlagt en løbende opdateringsmekanisme, således at den endelige løsning både er fremtidssikret og skalerbar. Interesserede Tilbudsgivere skal have certificerede dronepiloter
Intern ID1
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71631000 Teknisk inspektion
Supplerende klassifikation (cpv): 71315400 Bygningsinspektion
Supplerende klassifikation (cpv): 71631300 Teknisk inspektion af bygninger
3.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
3.1.5.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse
Deltagelse uden forbehold.
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)nej
3.1.6.
Udbudsdokumenter
Frist for anmodning om yderligere oplysninger23/05/2025 10:00:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
3.1.7.
Udbudsvilkår
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelseNej
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mæglingKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenDSB
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineDSB
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnDSB
Registreringsnummer25 05 00 53
PostadresseTelegade 2
ByTaastrup
Postnummer2630
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
EnhedPia Blak
E-mailpimb@dsb.dk
Telefon+45 24682622
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405708
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
Organisation med ansvar for mægling
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID90891e5b-3c7a-41c6-ac68-7e8876964d49  -  01
FormulartypePlanlægning
BekendtgørelsestypeForhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype5
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen13/05/2025 11:07:39 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)13/05/2025 12:00:50 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer309746-2025
EUT-S-nummer92/2025
Offentliggørelsesdato14/05/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure27/08/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer