1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Banedanmark
Køberens retlige status: Central regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Generelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteter: Jernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Markedsdialog vedrørende rammeaftale af ressourcepersoner
Beskrivelse: Markedsdialog vedrørende rammeaftale af ressourcepersoner. Banedanmark har tiltænkt at offentliggøre et udbud af en rammaftale af ressourcepersoner. Banedanmark har i øjeblikket en kvalifikationsordning, hvor ressourcepersoner bliver indkøbt. Dette vil Banedanmark gøre primær brug af, men der hvor der opstår akut behov, vil denne rammeaftale blive brugt. Det er påtænkt at rammeaftalen udbydes i 14 delaftaler, hvor hver delaftale indeholder en kaskademodel. Banedanmark vedhæfter udkast til udbudsbetingelser, udkast til rammeaftale, kravspecifikationen samt spørgsmål til markedet i høring. Dette for at indsamle inputs fra markedet.
Intern ID: 2025-8696
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 310 000 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
3. Del
3.1.
Del: PAR-0000
Titel: Markedsdialog vedrørende rammeaftale af ressourcepersoner
Beskrivelse: Markedsdialog vedrørende rammeaftale af ressourcepersoner. Banedanmark har tiltænkt at offentliggøre et udbud af en rammaftale af ressourcepersoner. Banedanmark har i øjeblikket en kvalifikationsordning, hvor ressourcepersoner bliver indkøbt. Dette vil Banedanmark gøre primær brug af, men der hvor der opstår akut behov, vil denne rammeaftale blive brugt. Det er påtænkt at rammeaftalen udbydes i 14 delaftaler, hvor hver delaftale indeholder en kaskademodel. Banedanmark vedhæfter udkast til udbudsbetingelser, udkast til rammeaftale, kravspecifikationen samt spørgsmål til markedet i høring. Dette for at indsamle inputs fra markedet.
Intern ID: 2025-8696
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
3.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
3.1.3.
Varighed
Varighed: 5 År
3.1.4.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms: 310 000 000,00 DKK
3.1.5.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er): ja
3.1.8.
Teknikker
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem:
Intet dynamisk indkøbssystem
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mægling: Klagenævnet for Udbud
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren: Banedanmark
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline: Banedanmark
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Banedanmark
Registreringsnummer: 18632276
Afdeling: Danmark
Postadresse: Carsten Niebuhrs Gade 43
By: København V
Postnummer: 1577
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Enhed: Shazaib Hasham Qasim
Telefon: +45 82340000
Denne organisations roller:
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
Organisation med ansvar for mægling
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 4510baf3-0bbe-4bbe-9f8b-adbc4827a8ee - 01
Formulartype: Planlægning
Bekendtgørelsestype: Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype: 5
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 13/05/2025 11:54:04 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 13/05/2025 13:16:20 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 314038-2025
EUT-S-nummer: 93/2025
Offentliggørelsesdato: 15/05/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure: 13/06/2025