« Tilbage til oversigten over alle licitationer


95/2025
319586-2025 - Resultater
Danmark – Forlystelser, kultur og sport – Drift af kommunalejede dele af MAGION Kultur- og Idrætscenter, bold- og atletikbaner samt klubhuse
OJ S 95/2025 19/05/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBillund Kommune
E-mailmad@horten.dk
Køberens retlige statusLokal myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelDrift af kommunalejede dele af MAGION Kultur- og Idrætscenter, bold- og atletikbaner samt klubhuse
BeskrivelseMAGION Kultur- og Idrætscenter består af en række indendørsfaciliteter, der anvendes til arrangementer inden for kultur og idræt, herunder bibliotek inkl. administrative lokaler (Grindsted bibliotek), genoptræningscenter inkl. omklædning og administrative lokaler, svømmehal med koldt-, varmvands- og børnebassin inkl. omklædning (Grindsted Svømmehal) samt et ungdoms- og kulturhus (Grindsteds Unge- og Kulturhus). Herudover er der i tilknytning til MAGION en række udendørsfaciliteter i form af bold- og atletikbaner og klubhuse. Billund Kommune udbyder følgende fire delaftaler vedrørende drift af kommunalejede dele af MAGION Kultur- og Idrætscenter, bold- og atletikbaner samt klubhuse: • Delaftale 1: Grindsted Svømmehal, Bibliotek og Unge- og Kulturhus • Delaftale 2: Boldbaner (herunder Kunstgræsbane) og atletikbanen • Delaftale 3: Klubhus ved Jørgen Glavindsvej • Delaftale 4: Klubhus ved Søndre Boulevard Den operatør, som Ordregiver indgår delaftale(r) med, skal for den/de pågældende delaftale(r) drifte/vedligeholde kommunalejede dele af MAGION Kultur- og Idrætscenter. Omfanget heraf er nærmere beskrevet i Kravspecifikationen (Bilag 1) med underbilag. Delaftalerne løber i 8 år fra driftsfasens start. Herudover kan aftalen forlænges to gange 12 måneder. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på alle eller enkelte delaftaler. Den i denne bekendtgørelse anslåede værdi er baseret på et skøn over omsætningen mellem Kommunen/Ordregiver og Operatøren. Eventuelle indtægter, fx entreindtægter fra brugere af de lokationer, der omfattet af aftalen, og som Operatøren er berettiget til i henhold til aftalen, indgår således ikke i den anslåede værdi, idet sådanne indtægter er forbundet med en betydelig usikkerhed. Kommunen/Ordregiver forpligter sig ikke på nogen måde overfor Operatøren til at sikre en minimumsindtægt- eller omsætning udover det vederlag og de enhedspriser, der er aftalt mellem Kommunen/Ordregiver og Operatøren. Den anslåede værdi af delaftalerne er udtryk for et skøn for den samlede aftaleperiode for delaftalerne, dvs. inkl. option på forlængelse.
Identifikator for proceduren0bb3d0c0-6e56-401c-bcf0-a855bc1a8a93
Tidligere bekendtgørelsee71e3492-7b0f-4d0d-8662-7c592dc718a4-01
Intern ID203641
UdbudsprocedureOffentligt udbud
Proceduren er en hasteprocedurenej
Hovedpunkterne i procedurenUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56-57. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder nedenstå-ende aktiviteter. 1. Virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen afgive til-bud. 2. Efter tilbudsfristens udløb vurderer Ordregiver de indkomne tilbud. 3. Ordregiver tildeler delaftalen/delaftalerne til den tilbudsgiver, der har tilbudt det økonomisk mest fordelagtige tilbud på den pågældende delaftale, jf. tildelingskriteriet.
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 92000000 Forlystelser, kultur og sport
Supplerende klassifikation (cpv): 45212290 Reparation og vedligeholdelse af idrætsanlæg, 50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester, 90911000 Rengøring af boliger, bygninger og vinduer, 90911100 Rengøring af lokaler, 90911300 Vinduespudsning, 92500000 Biblioteker, arkiver, museer og anden kulturel virksomhed, 92610000 Drift af sports- og idrætsanlæg, 98100000 Tjenesteydelser fra organisationer og foreninger, 98300000 Diverse tjenesteydelser
2.1.2.
Udførelsessted
ByGrindsted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Yderligere oplysningerOpgaven udføres i Grindsted.
2.1.3.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms33 600 000,00 DKK
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Yderligere oplysningerDa ordregiver alene har modtaget ét tilbud på tre delaftaler, og ingen tilbud på delaftale 2, samt at de indkomne priser ligger over Ordregivers budget, annulleres udbuddet. Ordregiver agter at overgå til udbud med forhandling med den tilbudsgiver, der har afgivet tilbud på delaftale 1, 3 og 4. Tilbudsgivere, der er omfattet af en obligatorisk udelukkelsesgrund, jf. ud-budslovens §§ 134a – 136, eller en af de frivillige udelukkelsesgrunde, jf. ud-budslovens § 137, nr. 1 – 5, vil blive udelukket fra at deltage, medmindre tilbudsgiveren fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at tilbudsgiveren er pålidelig, jf. udbudslovens § 138. Dokumentation: Den Tilbudsgiver, der står til at blive tildelt delaftale, skal på anmodning (ikke som en del af prækvalifikationsansøgningen) fremsende serviceattest (danske virksomheder) eller tilsvarende dokumentation (udenlandske virksomheder) som dokumentation for, at Tilbudsgiver ikke befinder sig i en af de ovenfor refererede udelukkelsesgrunde. Ordregiver vil acceptere serviceattester, som er udstedt senere end 6 måneder før den endelige tilbudsfrist. Ordregiver skal gøre opmærksom på, at der i medfør af artikel 5k i Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. april 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine (herefter "Forordningen") gælder et forbud mod at tildele kontrakter til russiske selskaber og russisk kontrollerede selskaber mv. Forbuddet omfatter også tildeling til tilbudsgivere, som anvender støttende enheder eller underleverandører, der er omfattet af Forordningens artikel 5 k, hvis værdien af en sådan støttende enheds/underleverandørs leverancer udgør mere end 10 % af kontraktværdien. Ordregiver kan derfor på et hvilket som helst tidspunkt i udbudsprocessen kræve, at tilbudsgivere og tilbudsgivere dokumenterer ikke at befinde sig i omstændigheder omfattet af artikel 5k i Forordningen, herunder kan Ordre-giver anmode tilbudsgivere og tilbudsgivere om at underskrive tro- og loverklæring om dette forhold. Det er i den forbindelse Ordregivers opfattelse, at tilbudsgiver/tilbudsgiver er nærmest til at kende egne ejerforhold og egne samarbejdspartnere, og derfor også er nærmest til at dokumentere fraværet af de omstændigheder, der er omfattet af Forordningens artikel 5k. Ordregiver forbeholder sig retten til at afvise tilbudsgivere/tilbudsgivere, som ikke på opfordring fra ordregiver ønsker at underskrive tro- og loveerklæring. Konsortieerklæring Konsortier eller andre sammenslutninger skal samtidig med indhentelse af dokumentation, aflevere en udfyldt og underskrevet konsortieerklæring, hvori deltagerne erklærer, at de hæfter solidarisk og direkte i forhold til ordregiver. Samtidig skal det fremgå af erklæringen, hvilken deltager der med bindende virkning for konsortiet eller sammenslutningen kan føre afklarende drøftelser og indgå aftaler med ordregiver. Tilbudsgiver baserer sig på andre enheders formåen: I forbindelse med indhentelse af dokumentation skal en tilbudsgiver, der baserer sig på andre enheders formåen, aflevere en støtteerklæring, som skal godtgøre, at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiver.
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelDelaftale 1: Grindsted Svømmehal, Bibliotek og Unge- og Kulturhus
BeskrivelseDen operatør, som Ordregiver indgår delaftale med, skal drifte Grindsted Svømmehal. Delaftalen omfatter udover drift af Grindsted Svømmehal indvendig vedligeholdelse, rengøring, pedeltjeneste og alarmkørsel af Grindsted Svømmehal. Derudover omfatter delaftalen alarmkørsel for Grindsted Bibliotek og Grindsted Unge- og Kulturhus. Der henvises desuden til Kravspecifikationen (Bilag 1) for yderligere beskrivelse.
Intern ID203641-1
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 92000000 Forlystelser, kultur og sport
Supplerende klassifikation (cpv): 50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester, 90911100 Rengøring af lokaler, 90911300 Vinduespudsning, 92500000 Biblioteker, arkiver, museer og anden kulturel virksomhed, 92610000 Drift af sports- og idrætsanlæg, 98300000 Diverse tjenesteydelser
5.1.2.
Udførelsessted
ByGrindsted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed8 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserKommunen kan forlænge Aftalen med to gange 12 måneder.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms27 700 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnLaveste pris
BeskrivelseDelaftalen vil blive evalueret og tildelt den tilbudsgiver, der afgiver tilbuddet med det for Ordregiver økonomisk mest fordelagtige tilbud på grundlag af tildelingskriteriet "Pris", jf. udbudslovens § 162, stk. 1, pkt. 1. Der henvises til Udbudsbetingelsernes afsnit 2.3 for yderligere beskrivelse heraf.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om lov om Klagenævnet for Udbud (med senere ændringer)gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen, jf. lovens § 7, stk. 1. Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. jf. lovens § 7, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20 000 DKK til Klagenævnet for Udbud.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBillund Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineBillund Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
5.1.
DelkontraktLOT-0002
TitelDelaftale 2: Boldbaner (herunder Kunstgræsbane) og atletikbanen
BeskrivelseDen operatør, som Ordregiver indgår delaftale med, skal drifte Boldbaner (herunder Kunstgræsbane) og atletikbanen. Udover drift skal operatøren desuden udføre udendørs vedligeholdelse samt pedeltjeneste af boldbaner (herunder kunstgræsbane) samt atletikbanen. Der henvises desuden til Kravspecifikationen (Bilag 1) for yderligere beskrivelse.
Intern ID203641-2
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester
Supplerende klassifikation (cpv): 98300000 Diverse tjenesteydelser
5.1.2.
Udførelsessted
ByGrindsted
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed8 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserKommunen kan forlænge Aftalen med to gange 12 måneder.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms2 600 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnLaveste pris
BeskrivelseDelaftalen vil blive evalueret og tildelt den tilbudsgiver, der afgiver tilbuddet med det for Ordregiver økonomisk mest fordelagtige tilbud på grundlag af tildelingskriteriet "Pris", jf. udbudslovens § 162, stk. 1, pkt. 1. Der henvises til Udbudsbetingelsernes afsnit 2.3 for yderligere beskrivelse heraf.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om lov om Klagenævnet for Udbud (med senere ændringer)gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen, jf. lovens § 7, stk. 1. Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. jf. lovens § 7, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20 000 DKK til Klagenævnet for Udbud.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBillund Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineBillund Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
5.1.
DelkontraktLOT-0003
TitelDelaftale 3: Klubhus ved Jørgen Glavindsvej
BeskrivelseDen operatør, som Ordregiver indgår delaftale med, skal drifte Klubhus ved Jørgen Glavindsvej. Udover drift omfatter delaftalen indvendig vedligeholdelse, udvendig vedligeholdelse, pedeltjeneste og alarmkørsel. Der henvises desuden til Kravspecifikationen (Bilag 1) for yderligere beskrivelse.
Intern ID203641-3
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester
Supplerende klassifikation (cpv): 98300000 Diverse tjenesteydelser
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseJørgen Glavindsvej  
ByGrindsted
Postnummer7200
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed8 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserKommunen kan forlænge Aftalen med to gange 12 måneder.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms1 100 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnPris
BeskrivelseDelaftalen vil blive evalueret og tildelt den tilbudsgiver, der afgiver tilbuddet med det for Ordregiver økonomisk mest fordelagtige tilbud på grundlag af tildelingskriteriet "Pris", jf. udbudslovens § 162, stk. 1, pkt. 1. Der henvises til Udbudsbetingelsernes afsnit 2.3 for yderligere beskrivelse heraf.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om lov om Klagenævnet for Udbud (med senere ændringer)gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen, jf. lovens § 7, stk. 1. Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. jf. lovens § 7, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20 000 DKK til Klagenævnet for Udbud.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBillund Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineBillund Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
5.1.
DelkontraktLOT-0004
TitelDelaftale 4: Klubhus ved Søndre Boulevard
BeskrivelseDen operatør, som Ordregiver indgår delaftale med, skal drifte Klubhus ved Søndre Boulevard. Udover drift af klubhusetomfatter delaftalen indvendig vedligeholdelse, udvendig vedligeholdelse, rengøring, pedeltjeneste og alarmkørsel. Der henvises desuden til Kravspecifikationen (Bilag 1) for yderligere beskrivelse.
Intern ID203641-4
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90910000 Rengøring
Supplerende klassifikation (cpv): 90911000 Rengøring af boliger, bygninger og vinduer, 90911300 Vinduespudsning, 98300000 Diverse tjenesteydelser
5.1.2.
Udførelsessted
PostadresseSøndre Boulevard  
ByGrindsted
Postnummer7200
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed8 År
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
Yderligere oplysninger om fornyelserKommunen kan forlænge Aftalen med to gange 12 måneder.
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms2 200 000,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
NavnLaveste pris
BeskrivelseDelaftalen vil blive evalueret og tildelt den tilbudsgiver, der afgiver tilbuddet med det for Ordregiver økonomisk mest fordelagtige tilbud på grundlag af tildelingskriteriet "Pris", jf. udbudslovens § 162, stk. 1, pkt. 1. Der henvises til Udbudsbetingelsernes afsnit 2.3 for yderligere beskrivelse heraf.
Kategori for tildelingskriteriet vægtVægtning (procentdel, præcis)
Tildelingskriterium talværdi100,00
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 2.6.2016 om lov om Klagenævnet for Udbud (med senere ændringer)gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over ikke at være prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har afsendt en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet prækvalificeret, hvis underretningen har angivet en kort redegørelse for de relevante grunde for beslutningen, jf. lovens § 7, stk. 1. Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af stk. 1, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. jf. lovens § 7, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr på 20 000 DKK til Klagenævnet for Udbud.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBillund Kommune
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineBillund Kommune
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er endnu ikke udvalgt en vinder, men konkurrencen er stadig i gang.
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0002
Status for udvælgelse af vinderDer er endnu ikke udvalgt en vinder, men konkurrencen er stadig i gang.
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0003
Status for udvælgelse af vinderDer er endnu ikke udvalgt en vinder, men konkurrencen er stadig i gang.
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0004
Status for udvælgelse af vinderDer er endnu ikke udvalgt en vinder, men konkurrencen er stadig i gang.
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBillund Kommune
Registreringsnummer29189765
PostadresseJorden Rundt 1
ByGrindsted
Postnummer7200
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedMarianne Dauding
E-mailmad@horten.dk
Telefon+4533344398
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseToldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
EnhedKlagenævnet for Udbud
Telefon+45 72405600
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Adresse til udveksling af oplysninger (URL) (eDelivery-Gateway)https://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID5f59cc18-0af6-4eb8-96d5-e93fa56e4031  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype29
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen16/05/2025 11:09:24 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)16/05/2025 11:10:56 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer319586-2025
EUT-S-nummer95/2025
Offentliggørelsesdato19/05/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer