« Tilbage til oversigten over alle licitationer


96/2025
322684-2025 - Resultater
Danmark – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – ressource person udbud - 4 byggeledere
OJ S 96/2025 20/05/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnBanedanmark
E-mailMIPT@BANE.dk
Køberens retlige statusCentral regeringsmyndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetGenerelle offentlige tjenesteydelser
Den ordregivende enheds aktiviteterJernbanetjenester
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titelressource person udbud - 4 byggeledere
BeskrivelseI overensstemmelse med reglerne i direktiv 2014/25/EU (Forsyningsvirksomhedsdirektivet) og i henhold til kvalifikationsordning om Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed nr. 2017/S 007-010760 udbyder Banedanmark hermed 4 delkontrakter om ressourcepersoner til teknisk rådgivning og bistand.
Identifikator for procedurend013f78c-782e-4ba7-a932-3e80b5ce13b3
Intern ID2025-6310
UdbudsprocedureBegrænset
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0001
TitelDelaftale 2
Beskrivelse1. Byggelederen er ansvarlig for at varetage ledelsen af udførelsen af et stykke infrastrukturarbejde, herunder ledelse af tilsynsorganisationen og sty-ing af entreprenører. 2. Byggelederen varetager i samarbejde med projekteringslederen overdragelse af projekter i afslutningsfasen til driften. 3. Byggelederen er ansvarlig for at udførelsen gennemføres ved styring af: Kvalitet, tid, økonomi, miljø, arbejdsmiljø, jernbanesikkerhed og togdriftens regularitet
Intern ID1820009712
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerOption på forlængelse 2 gange à 3 måneder. Også forlængelsen indeholder mulighed for eventuel reduktion af den gennemsnitlige ugentlige arbejdstid, jf. option 2. • Option 2: Uanset titlen på nærværende ressourceperson: Option på reduktion af den gennemsnitlige ugentlige arbejdstid fra 37 timer pr. uge til 20 timer pr. uge samt gennemsnitlige ugentlige timeantal her i mellem. Denne option kan kaldes maksimalt 4 gange pr. år under kontraktens løbetid, hvad enten sidstnævnte er forlænget via optioner eller ej.
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed12 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms2 874 570,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
Beskrivelse• Den samlede timepris for den tilbudte ressourceperson på den respektive delkontrakt, som beskrevet i afsnit 2.1.
Kriterium
TypeKvalitet
BeskrivelseVed evalueringen af underkriteriet Organisation vil der blive lagt vægt på - i til-buddet dokumenteret - lønnet erhvervserfaring med: 1. dokumenteret erfaring med byggeledelse vægtes positivt 2. dokumenteret erfaring med tavlestyring vægtes positivt 3. dokumenteret erfaring med fagtilsyn indenfor sikring vægtes positivt 4. dokumenteret erfaring med strækningsprojekter indenfor jernbanen vægtes positivt 5. dokumenteret erfaring med byggeledelse indenfor sikring vægtes posi-tivt.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mæglingKlagenævnet for Udbud
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation. Andre klager over udbud eller beslutninger, f.eks. tildeling af kontrakter, omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt. Hvis klagen handler om overtrædelser af tilbudsloven eller udbudslovens §§ 191 og 192, er klagefristen på 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af rammeaftale efter udbudsloven (afsnit II, III og §§ 191 og 192), forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal være indgivet til klagenævnet inden 6 måneder regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrence eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens underretning om tildelingsbeslutningen. Klager over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt (udbudslovens § 185, stk. 2) skal indgives til klagenævnet inden 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har offentliggjort sin beslutning (udbudslovens § 185, stk. 2, 3. pkt.). Har ordregiveren fulgt proceduren i lov om Klagenævnet for Udbud § 4, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse indgives til klagenævnet inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBanedanmark
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offlineBanedanmark
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKlagenævnet for Udbud
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontraktenBanedanmark
Organisation, der udfører betalingenBanedanmark
Organisation, der underskriver kontraktenBanedanmark
TED eSenderMercell Holding ASA
5.1.
DelkontraktLOT-0002
TitelDelaftale 4
Beskrivelse1. Byggelederen er ansvarlig for at varetage ledelsen af udførelsen af et stykke infrastrukturarbejde, herunder ledelse af tilsynsorganisationen og styring af entreprenører. 2. Byggelederen varetager i samarbejde med projekteringslederen overdragelse af projekter i afslutningsfasen til driften. 3. Byggelederen er ansvarlig for at udførelsen gennemføres ved styring af: Kvalitet, tid, økonomi, miljø, arbejdsmiljø, jernbanesikkerhed og togdriftens regularitet. 4. Medbringe fungerende PC med relevante programmer inkl. software til overslagsdimensionering. Denne medbringning af PC inkl. software udgør en del leverandørens obligatoriske ydelser jævnfør § 4 Leverandørens ydelser i udkast til kontrakt, der ligeledes udgør en del af udbudsmaterialet og den senere kontrakt relateret til nærværende udbud.
Intern ID1820009715
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Valgmuligheder
Beskrivelse af optionerOption på forlængelse 2 gange à 3 måneder. Også forlængelsen indeholder mulighed for eventuel reduktion af den gennemsnitlige ugentlige arbejdstid, jf. option 2. • Option 2: Uanset titlen på nærværende ressourceperson: Option på [reduktion] af den gennemsnitlige ugentlige arbejdstid fra 37 timer pr. uge til 20timer pr. uge samt gennemsnitlige ugentlige timeantal her i mellem. Denne option kan kaldes maksimalt 4 gange pr. år under kontraktens løbetid, hvad enten sidstnævnte er forlænget via optioner eller ej.
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
5.1.3.
Anslået varighed
Varighed12 Måneder
5.1.4.
Fornyelse
Højeste antal fornyelser2
5.1.5.
Værdi
Anslået værdi eksklusiv moms2 871 570,00 DKK
5.1.6.
Generelle oplysninger
Indkøbsprojekt, der ikke finansieres med EU-midler
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)nej
5.1.10.
Tildelingskriterier
Kriterium
TypePris
Beskrivelse• Den samlede timepris for den tilbudte ressourceperson på den respektive delkontrakt, som beskrevet i afsnit 2.1.
Kriterium
TypeKvalitet
Beskrivelse1. dokumenteret erfaring med byggeledelse vægtes positivt 2. dokumenteret erfaring med tavlestyring vægtes positivt 3. dokumenteret erfaring med fagtilsyn indenfor Kørestrøm vægtes posi-tivt 4. dokumenteret erfaring med strækningsprojekter indenfor jernbanen vægtes positivt 5. dokumenteret erfaring med byggeledelse indenfor kørestrøm vægtes positivt.
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for mæglingKlagenævnet for Udbud
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: Ved et udbud med prækvalifikation efter udbudsloven, ved forsyningsvirksomhedsdirektivet eller tilbudsloven skal en klage over ikke at være blevet prækvalificeret indgives inden for 20 kalenderdage. Dette er regnet fra dagen efter ordregivers afsendelse af underretning om prækvalifikation.
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenBanedanmark
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse2 871 570,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0001
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnRådgivernetværket ApS
Tilbud
Tilbud – Identifikator390663
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0001
Værdien af tilbuddet287 157,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Produktets eller tjenesteydelsens oprindelseslandDanmark
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten1820009712
TitelDelaftale 2
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud07/05/2025
Dato for indgåelse af kontrakten07/05/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenBanedanmark
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Resumé af de klager som køberen har modtaget
Antal klagere0
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
Udvalg af tilbud
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi2 871 570,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi2 871 570,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0002
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnRådgivernetværket ApS
Tilbud
Tilbud – Identifikator1820009715
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0002
Værdien af tilbuddet2 871 570,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Produktets eller tjenesteydelsens oprindelseslandDanmark
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten1820009715
TitelDelaftale 4
Datoen for udvælgelsen af det vindende tilbud07/05/2025
Dato for indgåelse af kontrakten07/05/2025
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse1
Udvalg af tilbud
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi2 871 570,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi2 871 570,00 DKK
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnBanedanmark
Registreringsnummer18632276
AfdelingDanmark
PostadresseCarsten Niebuhrs Gade 43
ByKøbenhavn V
Postnummer1577
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
EnhedMichael Ingvor Petersen
E-mailMIPT@BANE.dk
Telefon+45 82340000
Internetadressehttps://www.bane.dk/
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der sikrer adgang til udbudsdokumenterne offline
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, hvis budget anvendes til at betale for kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
Organisation med ansvar for mægling
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angånde skatter på det sted, hvor kontrakten skal udføres
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående miljøbeskyttelse på det sted, hvor kontrakten skal udføres
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0004
Officielt navnRådgivernetværket ApS
Registreringsnummer40198725
PostadresseEge Alle 5
ByHvidovre
Postnummer2650
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailsvendsen@rgnv.dk
Telefon22834204
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0001, LOT-0002
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID2e9a3501-5a79-4dae-99e6-c1573599d0e1  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen19/05/2025 08:54:40 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)19/05/2025 09:00:55 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer322684-2025
EUT-S-nummer96/2025
Offentliggørelsesdato20/05/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer