« Tilbage til oversigten over alle licitationer


98/2025
331542-2025 - Planlægning
Danmark – Indsamling, transport og bortskaffelse af hospitalsaffald – Udbud af renovationsydelser til Region Nordjylland
OJ S 98/2025 22/05/2025
Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Tjenesteydelser
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnRegion Nordjylland
Køberens retlige statusRegional myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitetSundhed
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelUdbud af renovationsydelser til Region Nordjylland
BeskrivelseI forbindelse med udbud af renovationsydelser i Region Nordjylland, vil der være mulighed for at besigtigelse af matrikler jf. Udbudsbilag 3 - Besigtigelsesplan i uge 26. Da det samlede udbudsmateriale forventelig offentliggøres i uge 24, orienteres Tilbudsgiver hermed besigtigelsen, såfremt man ønsker at deltage i denne. Der gøres samtidig opmærksom på, at det ikke er en betingelse for at give tilbud, at man deltager i besigtigelsen, samt at man ikke på et senere tidspunkt, kan besigtige Ordregivers matrikler. Det skal understreges, at der ikke vil være mulighed for at stille spørgsmål til udbudsmaterialet på besigtigelsen, da spørgsmål skal fremsendes skriftligt jf. Udbudsbetingelser pkt. 5.1. Tilmelding til besigtigelse bedes ske senest på det i tidsplanen angivne tidspunkt, med angivelse af firmanavn samt antal deltagere til den i pkt. 2 anførte kontaktperson via CTM. Region Nordjylland tager forbehold for, at tidsplanen bliver udskudt og besigtigelsen bliver flyttet.
Intern IDU421-23
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90524400 Indsamling, transport og bortskaffelse af hospitalsaffald
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald, 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald, 90511000 Indsamling af affald, 90512000 Transport af affald, 90513000 Affaldsbehandling og bortskaffelse af ufarligt affald, 90520000 Tjenesteydelser i forbindelse med radioaktivt, giftigt, medicinsk og farligt affald, 90524000 Tjenesteydelser i forbindelse med medicinsk affald
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delenPAR-0000
TitelUdbud af renovationsydelser til Region Nordjylland
BeskrivelseI forbindelse med udbud af renovationsydelser i Region Nordjylland, vil der være mulighed for at besigtigelse af matrikler jf. Udbudsbilag 3 - Besigtigelsesplan i uge 26. Da det samlede udbudsmateriale forventelig offentliggøres i uge 24, orienteres Tilbudsgiver hermed besigtigelsen, såfremt man ønsker at deltage i denne. Der gøres samtidig opmærksom på, at det ikke er en betingelse for at give tilbud, at man deltager i besigtigelsen, samt at man ikke på et senere tidspunkt, kan besigtige Ordregivers matrikler. Det skal understreges, at der ikke vil være mulighed for at stille spørgsmål til udbudsmaterialet på besigtigelsen, da spørgsmål skal fremsendes skriftligt jf. Udbudsbetingelser pkt. 5.1. Tilmelding til besigtigelse bedes ske senest på det i tidsplanen angivne tidspunkt, med angivelse af firmanavn samt antal deltagere til den i pkt. 2 anførte kontaktperson via CTM. Region Nordjylland tager forbehold for, at tidsplanen bliver udskudt og besigtigelsen bliver flyttet.
Intern IDU421-23
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålTjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90524400 Indsamling, transport og bortskaffelse af hospitalsaffald
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90510000 Bortskaffelse og behandling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90511000 Indsamling af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90512000 Transport af affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90513000 Affaldsbehandling og bortskaffelse af ufarligt affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90520000 Tjenesteydelser i forbindelse med radioaktivt, giftigt, medicinsk og farligt affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90524000 Tjenesteydelser i forbindelse med medicinsk affald
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
3.1.6.
Udbudsdokumenter
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføresKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnRegion Nordjylland
Registreringsnummer29190941
AfdelingØkonomi
PostadresseNiels Bohrs Vej 30
ByAalborg Ø
Postnummer9220
Landsdel (NUTS)Nordjylland (DK050)
LandDanmark
EnhedAnni Clemensen
Telefon+45 23998769
Internetadressehttps://rn.dk/
Denne organisations roller
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDanmark
Telefon+45 72405600
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer1003407831
PostadresseCarl Jacobsens Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Byen København (DK011)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715100
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer oplysninger om den generelle lovgivningsramme angående sikkerhed på arbejdspladsen og arbejdsvilkår på det sted, hvor kontrakten skal udføres
8.1.
ORG-0004
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens ID08bd2368-30be-4a45-a3d5-139f1d55fa8c  -  01
FormulartypePlanlægning
BekendtgørelsestypeForhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen21/05/2025 08:57:06 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)21/05/2025 08:57:43 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer331542-2025
EUT-S-nummer98/2025
Offentliggørelsesdato22/05/2025
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure12/06/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer