« Tilbage til oversigten over alle licitationer


103/2025
347208-2025 - Resultater
Danmark – Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde – Træk på SQS 324970 - Grave- og kabellægningsentreprise 150 kV Herning SV-Videbæk
OJ S 103/2025 30/05/2025
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bygge og anlæg
1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navnEnerginet Eltransmission A/S
Den ordregivende enheds aktiviteterElektricitetsrelaterede aktiviteter
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitelTræk på SQS 324970 - Grave- og kabellægningsentreprise 150 kV Herning SV-Videbæk
BeskrivelseHerning Syd Vest-Videbæk 150kV-kabelanlæg (HESV-VID) • 21km enkeltsystem, 2500mm2 flad forlægning • Etablering af 17 muffer, 2 endetermineringer og 6 linkboksbrønde • Etablering af en rørlægning og 40 underboringer hvoraf der skal udføres 1 boring under Messemotorvejen.
Identifikator for procedurenb887308d-8ec9-413b-bfb4-f16b5ce603ab
Tidligere bekendtgørelse72350-2024
Intern ID23/13751
UdbudsprocedureUdbud med forhandling/indkaldelse af tilbud med forudgående offentliggørelse
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
Supplerende klassifikation (cpv): 45100000 Forberedelse af byggeplads, 45111220 Fjernelse af krat, 45111240 Arbejde i forbindelse med dræning, 45112600 Udgravning og opfyldning, 45113000 Byggepladsarbejder, 45221200 Arbejder i forbindelse med udførelse af tunneler, skakte og underføringer, 45232000 Arbejder og følgearbejder i forbindelse med rørledninger og kabler, 45232200 Følgearbejder i forbindelse med stærkstrømsledninger, 45236000 Jord- og belægningsarbejde, 45500000 Udlejning af entreprenørmateriel og -udstyr med betjeningspersonale
2.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysningerStrækningen Herning SV til Videbæk
2.1.4.
Generelle oplysninger
Indkaldelse af tilbud er afsluttet
Retsgrundlag
Direktiv 2014/25/EU
5. Delkontrakt
5.1.
DelkontraktLOT-0000
TitelTræk på SQS 324970 - Grave- og kabellægningsentreprise 150 kV Herning SV-Videbæk
BeskrivelseHerning Syd Vest-Videbæk 150kV-kabelanlæg (HESV-VID) • 21km enkeltsystem, 2500mm2 flad forlægning • Etablering af 17 muffer, 2 endetermineringer og 6 linkboksbrønde • Etablering af en rørlægning og 40 underboringer hvoraf der skal udføres 1 boring under Messemotorvejen.
Intern ID23/13751
5.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformålBygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
Supplerende klassifikation (cpv): 45100000 Forberedelse af byggeplads, 45111220 Fjernelse af krat, 45111240 Arbejde i forbindelse med dræning, 45112600 Udgravning og opfyldning, 45113000 Byggepladsarbejder, 45221200 Arbejder i forbindelse med udførelse af tunneler, skakte og underføringer, 45232000 Arbejder og følgearbejder i forbindelse med rørledninger og kabler, 45232200 Følgearbejder i forbindelse med stærkstrømsledninger, 45236000 Jord- og belægningsarbejde, 45500000 Udlejning af entreprenørmateriel og -udstyr med betjeningspersonale
5.1.2.
Udførelsessted
LandDanmark
Hvor som helst i det pågældende land
Yderligere oplysningerStrækningen Herning SV til Videbæk
5.1.6.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA)ja
5.1.15.
Teknikker
Rammeaftale
Ingen rammeaftale
Oplysninger om det dynamiske indkøbssystem
Intet dynamisk indkøbssystem
Elektronisk auktionnej
5.1.16.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klagerKlagenævnet for Udbud
Oplysninger om klagefrister: En klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være modtaget i Klagenævnet for Udbud inden 20 dage fra dagen efter ordregiverens underretning om, hvem der er blevet prækvalificeret. Andre klager skal være modtaget i Klagenævnet for Udbud: 1. Inden 45 dage fra dagen efter, at ordregiver har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået kontrakt, 2. Inden 30 dage fra dagen efter, at ordregiver har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, eller 3. Inden 6 måneder fra dagen efter, at ordregiver har underrettet tilbudsgiverne om, hvem ordregiveren vil indgå kontrakt med, hvis der er tale om en rammeaftale. Engelsk: Complaints regarding a candidate not being pre-qualified must be filed with The Complaints Board for Public Procurement within 20 calendar days starting the day after the contracting authority has sent notification to the candidates involved, provided that the notification includes a short account of the relevant reasons for the decision. Other complaints must be filed with The Complaints Board for Public Procurement within: 1. 45 calendar days after the contracting authority has published a contract award notice in the Official Journal of the European Union (with effect from the day following the publication date); 2. 30 calendar days starting the day after the contracting authority has informed the tenderers in question, that the contracting authority has entered a contract based on a framework agreement through reopening of competition or a dynamic purchasing system, provided that the notification includes a short account of the relevant reasons for the decision; 3. 6 months starting the day after the contracting authority has sent notification to the candidates/tenderers involved that the contracting authority has entered into the framework agreement, provided that the notification included a short account of the relevant reasons for the decision.
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsprocedurenEnerginet Eltransmission A/S
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerneKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, der udfører betalingenEnerginet Eltransmission A/S
Organisation, der underskriver kontraktenEnerginet Eltransmission A/S
TED eSenderMercell Holding ASA
6. Resultater
Værdien af alle kontrakter tildelt i denne bekendtgørelse48 479 367,00 DKK
6.1.
Resultat delkontrakt-IDLOT-0000
Status for udvælgelse af vinderDer er udvalgt mindst én vinder.
6.1.2.
Oplysninger om vinderne
Vinder
Officielt navnArkil A/S
Tilbud
Tilbud – IdentifikatorTræk på SQS 324970 - Grave- og kabellægningsentreprise 150 kV Herning SV-Videbæk
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakterLOT-0000
Værdien af tilbuddet48 479 367,00 DKK
Tilbuddet blev rangordnetnej
Tilbuddet er et alternativt tilbudnej
Kontraktoplysninger
Identifikator for kontrakten382144 - 23/13751 - Træk på SQS 324970 - Grave- og kabellægningsentreprise 150 kV Herning SV-Videbæk
Dato for indgåelse af kontrakten15/05/2025
Oplysninger om EU-midler
Organisation, der underskriver kontraktenEnerginet Eltransmission A/S
6.1.4.
Statistiske oplysninger
Modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse
Type modtagne indgivelserTilbud
Antal modtagne tilbud og ansøgninger om deltagelse3
Udvalg af tilbud
Værdien af det antagelige tilbud med den laveste værdi48 479 367,00 DKK
Værdien af det antagelige tilbud med den højeste værdi58 697 547,00 DKK
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navnEnerginet Eltransmission A/S
Registreringsnummer39314878
AfdelingEnerginet Eltransmission A/S
PostadresseTonne Kjærsvej 65
ByFredericia
Postnummer7000
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
EnhedIndkøbsafdelingen - A
Telefon+45 70102244
Denne organisations roller
Køber
Organisation, der leverer supplerende oplysninger om udbudsproceduren
Organisation, der underskriver kontrakten
Organisation, der udfører betalingen
8.1.
ORG-0002
Officielt navnKlagenævnet for Udbud
Registreringsnummer37795526
PostadresseNævnenes Hus, Toldboden 2
ByViborg
Postnummer8800
Landsdel (NUTS)Østjylland (DK042)
LandDanmark
Telefon+45 72405708
Denne organisations roller
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navnKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer10294819
PostadresseCarl Jacobsen Vej 35
ByValby
Postnummer2500
Landsdel (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDanmark
E-mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Internetadressehttp://www.kfst.dk
Denne organisations roller
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navnArkil A/S
Den økonomiske operatørs størrelseMikrovirksomhed, lille eller mellemstor virksomhed
Registreringsnummer15070544
PostadresseSøndergård Alle 4
ByVojens
Postnummer6500
Landsdel (NUTS)Sydjylland (DK032)
LandDanmark
EnhedA
E-mailarkil@arkil.dk
Telefon+45 73225050
Denne organisations roller
Tilbudsgiver
Vinder af disse delkontrakterLOT-0000
8.1.
ORG-0005
Officielt navnMercell Holding ASA
Registreringsnummer980921565
PostadresseAskekroken 11
ByOslo
Postnummer0277
Landsdel (NUTS)Oslo (NO081)
LandNorge
EnhedeSender
Telefon+47 21018800
Fax+47 21018801
Internetadressehttp://mercell.com/
Denne organisations roller
TED eSender
Oplysninger om bekendtgørelsen
Bekendtgørelsens IDd1e39c7e-3d9f-4f32-9564-f17843db0010  -  01
FormulartypeResultater
BekendtgørelsestypeBekendtgørelse om indgåede kontrakter eller koncessionstildeling – standardordningen
Bekendtgørelsesundertype30
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen27/05/2025 14:24:00 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender)27/05/2025 14:31:05 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprogdansk
Bekendtgørelsesnummer347208-2025
EUT-S-nummer103/2025
Offentliggørelsesdato30/05/2025

« Tilbage til oversigten over alle licitationer